17. 10. svátek má Hedvika
Stěnu u nové vlakové zastávky v Příbrami začínají zdobit graffiti, součástí je také legální plocha pro sprejery

13. června 2021   (15:59)
Stěnu u nové vlakové zastávky v Příbrami začínají zdobit graffiti, součástí je také legální plocha pro sprejery
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Zhruba před rokem byla do provozu uvedena nová vlaková zastávka v blízkosti Junior klubu a areálu Nového rybníka. Cestující nyní mohou sledovat vznik velkoplošného graffiti za samotnou zastávkou.


Na stěně u nové vlakové zastávky v Příbrami se začínají objevovat graffiti. Ozdobit šedivou betonovou stěnu přivedlo město k úvahám, jak vylepšit okolí nástupiště. „Stěna za vlakovou zastávkou přímo vybízí k tomu, aby se stala cílem sprejerů. Tuto myšlenku jsme začali ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem, který má v areálu za stěnou sídlo, rozvíjet a nyní nám zde vzniká unikátní dílo, jehož motiv je historický a edukativní zároveň. Kromě samotného velkoplošného graffiti zůstane na stěně volná legální plocha, na které se budou moci svobodně realizovat sami sprejeři,“ uvedl starosta města Jan Konvalinka.

Blízkost vlakové zastávky předurčila název projektu legální stěny – Train Gallery. „Jsme rádi, že lidé jedoucí vlakem budou mít díky této stěně určité zpestření. Motivy na volných plochách, které jsou určené ke kreslení, se budou měnit, a to znamená, že cestující budou mít stále co sledovat,“ přiblížil Vlasta Ševr z Městského kulturního centra.
Samotné velkoplošné graffiti začíná mít několik motivů, přičemž tím stěžejním je odkaz na sbory Integrovaného záchranného systému s poděkováním za jejich práci, a také vzpomínka na zásah při požáru Svaté Hory z roku 1978.
Zmiňované velkoplošné graffiti pochází z „dílny“ příbramského rodáka Igora Rajiče, který kvituje vznik volných legálních sprejerských ploch: „Legální stěny jsou určeny ke sprejování, a měly by tak předcházet tomu, aby se tvorba umělců objevovala na místech, která ke graffiti nejsou určena.“  Tuto myšlenku doplnil starosta Konvalinka slovy: „Legální graffiti plocha je součástí Programu prevence kriminality města Příbram na rok 2021 a nabídne nejen možnost legálně malovat na velkém formátu, čímž by měla zabránit realizaci graffiti na městské či soukromé zástavbě, ale zároveň bude podporovat a rozvíjet uměleckou činnost mládeže.“
Zmiňované velkoplošné graffiti pochází z …
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka


foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

foto: pribram.cz/Jakub Pečenka


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Na náměstí v Příbrami přistál vrtulník. Přiletěl pro ženu, která se pokusila skokem z okna spáchat sebevraždu Na náměstí v Příbrami přistál vrtulník. Přiletěl pro ženu, která se pokusila skokem z okna spáchat sebevraždu Žena utrpěla mnohačetná poranění. Ve vážném stavu byla letecky přepravena do … Rybáři vylovili Nový rybník, v sítích byl i úhoř Rybáři vylovili Nový rybník, v sítích byl i úhoř Rybník vylovili členové místní organizace Českého rybářského svazu z Rožmitálu pod … Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude znám až na začátku příštího roku Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude znám až na začátku příštího roku Podle místostarosty Martina Buršíka se ze strany občanů jedná o obstrukční … V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají …
O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz