Stavební úřady jsou přetížené, trápí je nový systém i nedostatek úředníků
24. července 2024 (19:27)
Stavební úřady v Česku jsou v těchto dnech přetížené. Kvůli tomu, že od července začal platit nový stavební zákon, podali lidé do konce června stovky žádostí. Úřady jsou jimi zahlcené, jejich vyřízení bude trvat měsíce. Nový informační systém, který od července připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), kritizují a označují ho za nefunkční. Vedení radnic se obává, aby kvůli problémům nezačali odcházet úředníci. Někde jich je nedostatek už teď.
Strach z odchodů úředníků přiznává například mladoboleslavský primátor Jiří Bouška (ANO). "Na ty lidi se navalilo hodně starých žádostí a do toho chodí nové," podotkl. Příprava nového systému mohla být podle něj určitě provedena lépe, i když připouští, že s každou podobnou změnou bývají spojeny problémy. "Jednou se do toho přihlásíte a pak se vám to třeba čtyřikrát nepovede," dodal.
Nedostatek pracovníků už řeší v Rokycanech. Tamní stavební úřad má pod sebou 25 obcí a v některých případech funguje pro 68 městeček a vesnic. V červnu podali stavebníci 367 žádostí, dalších 323 bylo již rozpracovaných. "Celkem tedy musí sedm úředníků a jedna administrativní pracovnice vyřídit 690 žádostí, v běžném měsíci před změnou stavebního zákona jich bylo 120," řekla vedoucí úřadu Radka Janová. Po 1. červenci už přijali jen deset žádostí. Také v Rokycanech vše komplikuje nefunkčnost nového systému, podle Janové se situace od začátku měsíce nijak nezlepšila.
Městský úřad v Náchodě hodnotí systém, do něhož mu zatím přišlo asi 15 podání, jako stupňující se chaos. "Některé úkoly v rámci portálu nejdou a ty co jdou, tak po týdnu už zase nikoli. Najdeme nějaké řešení - postup, ale za týden už tento postup nejde, protože se v systému něco upravilo. Například nelze podepsat dokumenty, šablon je pouze deset a stylisticky jsou katastrofa a i v rozporu se zákonem, mají chybné paragrafy. Například nelze vydat usnesení, protože šablony znají pouze rozhodnutí," uvedla mluvčí radnice Nina Adlof. Představená metodika podle ní neodpovídá tomu, co úředníci vidí na portálu.
Magistrát Hradce Králové označuje systém za složitý, neúplný, obsahuje podle něj chyby a chybí mu podrobná metodika. Problémy hlásí i projektanti a stavebníci. "Od spuštění se to zlepšuje málo a pomalu, nejde stále vyřizovat velkou část podání, protože nejsou vhodné šablony," řekla mluvčí magistrátu Kateřina Rohlíčková. Prostřednictvím nového systému hradecký stavební úřad přijal 25 žádostí. Stále je však zavalen žádostmi podanými papírově do konce června. Jen za poslední červnový týden na úřad přišlo 766 podání, loni jich bylo 150. Ke zpracování jich má úřad nyní přes 1800.
Podobná situace je podle mluvčího Michala Švarce i v Sokolově. Rovněž tam navíc stavební úřad řeší dlouhodobý nedostatek odborně způsobilých úředníků. Kritičtí jsou i v Chebu, kde město dokonce prosí žadatele o trpělivost a vzdává se zodpovědnosti za prodlení plynoucí z předem netestovaného ostrého provozu nového systému stavebních úřadů. Podle mluvčí města Simony Liptákové podali žadatelé nebývalé množství žádostí před 1. červencem. "Ujišťujeme vás, že uděláme všechno pro to, aby vaše žádosti mohly být zpracovány a vyřízeny, ale v počáteční fázi nemůžeme zaručit, že vše půjde tak, jak bychom si představovali," stojí v prohlášení radnice.
Ve Zlíně bylo od 1. července podáno 34 nových žádostí, starých má ale úřad k vyřízení stovky. Nový systém je podle zástupkyně vedoucího zlínského odboru stavebních a dopravních řízení Heleny Stündlové nepřehledný a neintuitivní. Pracovníci se zúčastnili školení MMR, digitalizace však byla představena povrchně. "Na základě proběhlých školení i návodů ve formě metodických pomůcek pracovníci tento program nedokáží efektivně používat. Pracovníci stavebního úřadu neustále komunikují jak se stavebníky, tak i dotčenými orgány, kdy hledají správný postup v rámci řešení problematiky stavebních řízení," uvedla zástupkyně Stündlová.
Ani v Příbrami se situace na stavebním úřadě nezlepšuje. "Stále se prostřednictvím e-mailu či call centra dotazujeme na ministerstvo pro místní rozvoj. Na e-mailové dotazy odpovědi nepřichází a zaměstnanci call centra nedokáží poradit s konkrétním podáním," řekla mluvčí radnice Eva Švehlová. Kolik ještě zbývá zpracovat žádostí podaných papírově do 30. června, není podle ní možné přesně říci. Řádově jde o stovky případů. "Od 1. července bylo podáno 13 žádostí," dodala.
Nový stavební zákon začal platit 1. července pro všechny typy staveb. Norma například ruší dvojí povolování staveb a územní a stavební řízení slučuje do jednoho. Stavební úřady mají samy obesílat ostatní úřady a získat jejich vyjádření v takzvaném koordinovaném závazném stanovisku. Na konci by mělo být jediné razítko pro stavebníka. Řízení má být pro všechny účastníky v digitální podobě prostřednictvím Portálu stavebníka a dalších systémů a veškerá dokumentace je on-line. Úřady a stavebníci mají komunikovat v propojených systémech.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Vláda schválila zákaz prodeje pyrotechniky na tržištích
•Příbramský ZAT chce při dostavbě JE Dukovany dodávat systémy kontroly a řízení
•Chcete koupit hrobku? Nyní máte možnost
Další články
Vánoce v hornickém domku i pod zemí: Muzeum láká na sváteční program a výstavu příbramských betlémů
Předvánoční atmosféra, tradiční řemesla, koledy i prohlídky podzemí. Příbramské …
Zloději mají přes zimu žně: Jak ochránit svou chatu či chalupu
S příchodem zimy začíná pro zloděje zaměřující se na chaty a chalupy hlavní sezóna. …
Příbramská galerie představuje dílo Taji Spasskové
Výstava Matter od Absence je první velkou sólovou výstavou multidisciplinární …
Gastro agent: Pizza Italia Příbram
Fast-food je hlavně o rychlosti. Ale v době, kdy se jídlo mění v logistiku, hledáme …
Fast food
Příbram řeší nedostatek kvalitních pracovníků: Roste zájem o částečné úvazky i technologické dovednosti
Poptávka po sezónních i stálých pracovnících v retailu a logistice se sice meziročně …
Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty: Česká televize natáčela s Jaroslavem Pleslem
Skryté skvosty představí zámek Březnice: historie, tajný sňatek i pobělohorská doba. …
Veterináři vymezili rizikovou oblast kvůli ptačí chřipce
Státní veterinární správa (SVS) v reakci na nepříznivý vývoj nákazové situace vymezuje …
Muzeum města Dobříš otevírá nové kreativní zázemí: první adventní dílny přilákaly návštěvníky, další akce už jsou v plánu
Muzeum města Dobříše zpřístupnilo v podkroví Kopáčkova domu nové prostory určené pro …
Kocouři doma zabrali: Ostrava padla 1:3
Desáté kolo ČEZ extraligy mužů přineslo do Příbrami radost. VK TROX po ztrátě prvního …
Sport
Zimní počasí se odkládá. Teplé jihozápadní proudění nepoleví
Zdá se podle posledních předpovědí, že se letos typicky zimního počasí zatím ani v …





