16. 10. svátek má Havel

Stavba bezpečnostního přelivu na hrázi Orlík omezí dopravu na dva roky

7. srpna 2019   (08:45)
Stavba bezpečnostního přelivu na hrázi Orlík omezí dopravu na dva roky

Zda budou moci obyvatelé místních obcí v době uzavírky hráze využívat lávku pro pěší pod vodním dílem Orlík, je stále v jednání


Původní přeliv na Orlíku funguje od 60. let. Dnes však neodpovídá bezpečnostním normám a o výstavbě modernějšího přelivového systému se již léta diskutuje. Nový přeliv by se na hrázi Orlíka měl začít stavět v roce 2020 a stavba by měla trvat zhruba 5 let.

Alespoň po určitou část doby realizace si stavba vynutí omezení dopravy na koruně hráze. Oficiální objízdné trasy jsou již projednány přes Krásnou Horu a Kamýk nad Vltavou. Na základě harmonogramu prací to vypadá na dvouletou výluku v dopravě, přičemž začátek uzavírky vozovky je v plánu přibližně v březnu 2022. Nejvíce postiženi přitom budou obyvatelé okolních obcí Milešova a Solenic.

Již od podzimu 2018 se hlavně pro obyvatele okolních obcí řeší možnost využití lávky pro pěší pod vodním dílem Orlík. Již probíhají prohlídky a odběry vzorků betonové konstrukce a také diagnostický průzkum a statické zatěžovací zkoušky, které by měly posloužit pro stanovení možného zatížení lávky vozidly. V ideálním případě by se tak v době uzavírky hráze mohla lávka využívat pro místní občany, případně i vozidla záchranného integrovaného systému.
 
Přeliv by měl ochránit hráz při velkých povodních před překročením maximální hladiny vody v údolní nádrži. Hráz by měla ustát až desetitisíciletou vodu s průtokem vody až 5300 metrů krychlových za sekundu. Modernizací projde i lodní výtah. Celkem chce Povodí Vltavy do přehrady investovat 1,5 miliardy.

„Do samotné stavby hráze nový přeliv nezasáhne. Při pohledu zdola vznikne nalevo od ní, v místě, kde je dnes skála. Bude mít tři otvory opatřené hydraulickými vraty, skrze které bude protékat případná povodňová voda,“ uvedl pro server vodarenstvi.cz mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

„Zajištěním větších plavebních hloubek a modernizací stávajícího lodního výtahu dojde k prodloužení možnosti plavby na vltavské vodní cestě i v období sucha,“ uvedl dále Roldán.
 
Orlická přehrada je součástí Vltavské kaskády v jižních a středních Čechách. Byla vybudována v letech 1954–1961 a přehradila tok řeky Vltavy u Solenice na Příbramsku. Vzniklému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil a 650 obytných a hospodářských staveb. Přehrada byla uvedena do provozu 22. prosince 1961. Největší hloubka je 74 metrů a jde o nejobjemnější nádrž v České republice.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
vodarenství.cz

autor: mirDalší články

Marie (95): Chtěli mě nasadit do říše. Nakonec jsem vyšetřovala postřelené vojáky a lidi nakažené tuberkulózou Marie (95): Chtěli mě nasadit do říše. Nakonec jsem vyšetřovala postřelené vojáky a lidi nakažené tuberkulózou O tom, že by ve svém životě něco zpětně udělala jinak, nikdy nepřemýšlela. 16. října 2019   (19:02) Demolice mostu u Řitky omezí provoz na Strakonické Demolice mostu u Řitky omezí provoz na Strakonické Po dálnici D4 se z Jíloviště do Mníšku pod Brdy po dobu čtrnácti hodin nedostanete. Opačným směrem bude dálnice uzavřena mezi Mníškem a Řitkou 16. října 2019   (18:30) Žhář nebo souhra náhod? Druhé zapálené auto na Příbramsku Žhář nebo souhra náhod? Druhé zapálené auto na Příbramsku Během necelého měsíce došlo k zahoření dvou odstavených vozidel 16. října 2019   (16:56) Zuzana (35): Vyměnila pohodlí velkoměsta za vesnický život. Nechtěla žít ve smogu Zuzana (35): Vyměnila pohodlí velkoměsta za vesnický život. Nechtěla žít ve smogu Rodilá Pražačka chtěla se svým manželem změnu. 16. října 2019   (11:11) Ve čtvrtek proběhne setkání fanoušků se zástupci 1.FK Příbram Ve čtvrtek proběhne setkání fanoušků se zástupci 1.FK Příbram Setkání se zúčastní majitel klubu Jan Starka, marketingový manažer Tomáš Větrovský a hlavní trenér Roman Nádvorník 16. října 2019   (09:05) Sedlčany: Na krytý plavecký bazén nejsou momentálně peníze Sedlčany: Na krytý plavecký bazén nejsou momentálně peníze Do roku 2025 splácí město úvěr na přivaděč pitné vody. Další půjčka by znamenala ekonomickou likvidaci města 16. října 2019   (06:11) Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. „Setkali jsme se s případy, kdy se lidé museli ze své nemovitosti odstěhovat, protože to tam nedávali,“ říká Lenka Charvátová, která se s manželem zabývá paranormálními jevy 15. října 2019   (20:35) V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk Dodavatel přivezl zboží z Mozambiku 15. října 2019   (17:03) Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu V rámci přípravy na možné vyhlášené krizové stavy či mimořádné události a jejich řešení, jsou většinou jednou ročně předsedou krizového štábu nařízena cvičení. 15. října 2019   (14:32) Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Rekonstrukce osvětlení by měla být dokončena v nejbližších dnech 15. října 2019   (12:49)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz