Stav podzemních vod v Česku je nejlepší od roku 2015
20. února 2024 (13:45)
Stav podzemních vod v Česku je nyní nejlepší od roku 2015, uvedl dnes hydrolog Martin Zrzavecký z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Do některých studní se podle něj po několika letech vrátila voda. ČHMÚ o tom dnes informoval na sociální síti X. Minulý a předminulý týden byl v Česku bohatý na srážky a kvůli teplému počasí také tál sníh na horách.
V týdenním hodnocení podzemních vod sestaveném k neděli 18. února ČHMÚ uvedl, že silně až mimořádně nadnormální byla hladina v mělkých vrtech na většině území ČR a vydatnost pramenů na zhruba polovině území. "V Česku se výrazně zlepšil stav podzemních vod, na některých místech se po několika letech objevila voda ve studnách, uvádí hydrolog ČHMÚ Martin Zrzavecký a dodává, že situace je nejlepší od roku 2015," napsal ČHMÚ na síti X.
Srážek spadlo v Česku v minulém a předminulém týdnu stejně nebo víc, než je v této části roku obvyklé, uvedl ČHMÚ v pondělním měsíčním výhledu počasí. "Průměrný týdenní úhrn atmosférických srážek byl minulý týden kolem osmi milimetrů, a teda na úrovni normálu. Naopak předminulý byl výrazně nadnormální s úhrnem přes 20 milimetrů," napsal. Hladiny řek v Česku v uplynulých dvou týdnech kvůli dešťům a odtávání sněhu na horách přechodně stoupaly na povodňové stavy.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK / ČHMU
autor: Jakub Pečenka
Související
•Obloha bude po celý týden zatažená s přeháňkami
•Meteorologové: Začala pylová sezona
•O víkendu se začne ochlazovat
Další články
AI místo trenéra i poradce? Umělá inteligence se stává osobním koučem milionů lidí
Ještě před pár lety byla umělá inteligence pro většinu lidí jen zajímavou …
ZAJÍMAVOSTI
Brdský pohár představí v Lázu sílu chladnokrevných koní i zábavu pro celou rodinu
V sobotu 1. srpna se v Lázu uskuteční tradiční soutěží chladnokrevných koní Brdský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Uzavírka v oblasti Mariánského údolí a Václavského náměstí potrvá do konce srpna
Oblast ulic Mariánské údolí a Václavské náměstí bude od 27. července do 31. srpna …
AKTUÁLNĚ
Vážná srážka dvou aut u Dubence: Čtyři zranění a kyvadlový provoz na silnici I/18
Před dvanáctou hodinou došlo na křižovatce silnice I/18 u obce Dubenec k vážné …
AKTUALIZOVÁNO
Policie prověřuje hromadnou bombovou výhrůžku. Týká se zhruba 400 budov po celém Česku
Policie České republiky od rána prověřuje rozsáhlou bombovou výhrůžku, která směřovala …
AKTUÁLNĚ
Do Česka míří vlna extrémních veder. Teploty vystoupají až k 38 °C, hrozí přehřátí i zvýšené riziko požárů
Českou republiku čeká po relativně chladnějším začátku týdne výrazná změna počasí. Do …
AKTUÁLNĚ
Macík má nový speciál. EVO5 je ostřejší, rychlejší a připravený na Dakar
Nová evoluce, nový design, nový směr. Martin Macík ukázal kamion MMT EVO5, se kterým …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Půlmaraton jako terapie: proč mladí utíkají nejen kvůli sportu
Běh už dávno není jen o kondici nebo hubnutí. Pro mnoho mladých lidí se stal způsobem, …
NÁZOR
45. ročník SILMET Rally Příbram je minulostí. Dohnal s Vybíralem znovu zvítězili
Posádka Jan Dohnal – Ivo Vybíral zvítězila v 45. ročníku SILMET Rally Příbram a …
SPORT
Kouř z požárů ve Francii a Španělsku dorazil nad Česko. Odborníci vysvětlují, proč nepředstavuje zdravotní riziko
Nad území České republiky se v neděli během časných ranních hodin začal dostávat kouř …
NEPŘEHLÉDNĚTE





