25. 4. svátek má Marek

Státní podnik Diamo má za sebou policejní razii. Došlo na vyšetřování i v Příbrami?

18. prosince 2018   (15:15)
Státní podnik Diamo má za sebou policejní razii. Došlo na vyšetřování i v Příbrami?

Některé zdroje hovoří o tom, že policie prověřovala i příbramskou pobočku Diamo.


Národní centrála proti organizovanému zločinu vyslala své kriminalisty do státního podniku Diamo ve Stráži pod Ralskem. I když to na příbramské pobočce na žádnou razii nevypadalo, dle našich zdrojů, mělo dojít k vyšetřování i zde.

V tuto chvíli není oficiálně nic známo. Dle posledních informací to vypadá, že se vyšetřuje veřejná soutěž na výkup pozemků v oblasti Cínovce. S největší pravděpodobností to souvisí s budoucí těžbou lithia. Budeme vás o průběhu informovat. Na oficiální stanovisko Diamo Příbram zatím čekáme.

Státní podnik vznikl v roce 1988 jako Čs. uranový průmysl a navázal na činnost stejnojmenné státní organizace, která zabezpečovala těžbu uranové rudy. V souvislosti s útlumem těžby uranu se začátkem 90. let přestěhoval z Příbrami do Stráže pod Ralskem a v roce 1992 se přejmenoval na Diamo. Jméno je zkratkou chemického názvu diuranát amonný, což je výchozí surovina pro výrobu paliva do jaderných elektráren (takzvaný žlutý koláč). Podnik spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu.

Hlavní náplní práce Diama je útlum uranového průmyslu a zahlazování jeho následků. Působnost podniku se ale postupně rozšířila, v roce 1997 převzal sanaci ekologické zátěže po rafinérské výrobě bývalého státního podniku Ostramo v Ostravě, od roku 2001 zajišťuje i zahlazování následků po těžbě a zpracování rud po státním podniku Rudné doly Příbram. V roce 2002 převzal také likvidaci a sanaci po těžbě černého uhlí v utlumené části ostravsko-karvinského revíru od OKD.

Když loni v březnu těžební společnost OKD oznámila, že nenašla vhodného investora, dohodla se ministerstva financí a průmyslu, že OKD koupí za 80 milionů korun státní společnost Prisko, jemuž s útlumem dolů pomůže Diamo.

Premiér Andrej Babiš (ANO) letos prohlásil, že společnost Diamo by se měla začít aktivně angažovat v připravované těžbě lithia v Česku. Babiš uvedl, že od Diama očekává, že přijde s projektem, ́kde záležitost převezme stát. V říjnu Babiš řekl, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zkoumá podmínky, za kterých vláda uložila Diamu, aby hájilo vlastnická práva státu v oblasti strategických nerostných surovin.

Podnik má čtyři závody - ve Stráži pod Ralskem závod Těžba a úprava uranu (TÚU), který se věnuje následkům tamní těžby uranu, v Dolní Rožínce na Žďársku závod Geam, který pracuje na zahlazování důlní činnosti po tamní těžbě uranu, v Příbrami závod Správa uranových ložisek (SUL), jehož náplní je likvidace následků těžby (vedle Příbrami i v Horním Slavkově a Jáchymově) a v Ostravě závod ODRA, který řeší následky těžby černého uhlí a sanace ekologické zátěže po rafinérské výrobě podniku Ostramo. Ředitelství firmy je ve Stráži pod Ralskem. Po celé ČR spravuje Diamo 6000 míst s ekologickou zátěží.

Pod Diamo spadají i výplaty dávek bývalým a současným horníkům, a to včetně někdejších zaměstnanců podniků, které Diamo převzalo.

Podnik zaměstnává přibližně 2200 lidí. Obrat Diama je v posledních letech kolem čtyř miliard korun ročně, většinu z toho činí státní dotace (na sociální program, sanační a rekultivační práce a likvidační práce). V roce 2016 měla čistý obrat 3,34 miliardy korun a skončila ve ztrátě 166,7 milionu Kč. Kmenové jmění firmy je 1,74 miliardy korun.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK

autor: pmrDalší články

Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Pěší dostanou na výběr 16 tras 25. dubna 2019   (16:12) Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43) V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! Momentálně probíhají vyprošťovací práce. 25. dubna 2019   (09:48) AKTUÁLNĚ Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu V brzké době se dá čekat oprava mostu a s tím spojená omezení. 25. dubna 2019   (08:19) Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Kapela Queen je opět velmi populární díky povedenému filmu Bohemian Rhapsody. 25. dubna 2019   (06:08) Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie původně očekávala, že škodu bude znát již na počátku letošního roku, následně se termín posunul na únor, kdy se zjistilo, že rozsah poškození nelze vizuální prohlídkou zjistit a bude nutné vrtulník odstrojit. 24. dubna 2019   (20:17) Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Páteční večer bude patřit rockové hudbě! Při troše štěstí můžete jít zdarma! 24. dubna 2019   (17:12) Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚ Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Již zítra, ve čtvrtek 25. dubna, se v areálu Nového rybníka koná akce Čarodějnice na Nováku. Akce začíná v 16 hodin a připraven je bohatý program. Jediné, co ještě není zcela jasné je, zda bude zapálena připravená vatra. 24. dubna 2019   (12:28)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz