Stát vyhradí na pomoc s energiemi 66 miliard a zavede úsporný tarif
22. června 2022 (18:52)
Na pomoc firmám a domácnostem s energiemi pro nadcházející topnou sezonu vyhradí vláda 66 miliard korun. Zavede úsporný tarif, jeho přesnou podobu představí až v dalších týdnech. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) dnes pouze uvedl příklady slev, které se ještě mohou změnit. Vláda zruší pro firmy a domácnosti poplatek za obnovitelné zdroje. Opatření bude platit od října a po celý příští rok. Rozpočet to vyjde na 23 miliard, uvedl dnes Síkela po jednání vlády.
Představená opatření Síkela označil jako válečný balíček. Na pomoc domácnostem má vláda vyhrazeno 27 miliard korun. Poplatek za obnovitelné zdroje uhradí od října a v příštím roce za domácnosti a firmy stát, ročně se na obnovitelné zdroje přispívá asi 45 miliard korun. Zhruba polovinu příspěvku na obnovitelné zdroj hradí stát, polovinu domácnosti a firmy.
Síkela uvedl, že domácnosti, které elektřinou svítí, topí nebo vaří, mohou od státu například dostat jednorázovou podporu až 11.000 korun. Obdobnou slevu dostanou domácnosti, které svítí elektřinou a topí plynem. Slevu dostane automaticky každá domácnost, nebude o ni muset žádat. Projeví se na jejím vyúčtování. Výše slevy bude definitivně stanovena nařízením, které musí posvětit vláda, uvedl Síkela.
Síkela potvrdil, že se úsporný tarif nebude vztahovat na víkendové nemovitosti, například chaty. Vláda nepočítá ani s podporou tarifů, které v sobě zahrnují dobíjení elektromobilů. Pro plynové kotelny v bytových domech nebo dálkové dodávky tepla z tepláren stát počítá s jinou podporou, konkrétní ale ministr nebyl.
Podniky z energeticky náročných odvětví dostanou další pomoc v podobě kompenzací nepřímých nákladů, kterou stát vyplatí nejen letos, ale také příští rok.
"Jsme v energetické válce, válce, kterou proti nám rozpoutal ruský diktátor Putin," řekl Síkela. Stát nyní podle něj plní plynové zásobníky nejrychleji minimálně od roku 2015. Je v nich asi 2,2 miliardy metrů krychlových plynů, což odpovídá 66 procentům kapacity. Tato zásoba plynu by během topné sezony vydržela pravděpodobně do ledna, stát pracuje na opatřeních, aby měl zásoby na celou topnou sezonu.
"Jsme v energetické válce, válce, kterou proti nám rozpoutal ruský diktátor Putin," řekl Síkela. Stát nyní podle něj plní plynové zásobníky nejrychleji minimálně od roku 2015. Je v nich asi 2,2 miliardy metrů krychlových plynů, což odpovídá 66 procentům kapacity. Tato zásoba plynu by během topné sezony vydržela pravděpodobně do ledna, stát pracuje na opatřeních, aby měl zásoby na celou topnou sezonu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Brdské léto v pohybu: Příbramskem burácely parní vlaky, cinkaly koňské postroje a ožila pouť
Sobota 1. srpna patřila na Příbramsku velkolepým akcím, které přilákaly tisíce …
AKTUÁLNĚ
Dobříš má nové sportoviště. Zimní stadion ožije i v létě, areál bude zdarma pro veřejnost
Dobříš pokračuje v modernizaci městských sportovišť. Díky společnému úsilí desítek …
AKTUÁLNĚ
Digitální detox je hitem. Proč si lidé dobrovolně vypínají mobil i sociální sítě?
Mobilní telefon se stal neodmyslitelnou součástí každodenního života. Mnoho lidí po …
ZAJÍMAVOSTI
Rozkvetlé Brdy lákají na jedinečný cyklovýlet. Účastníci zamíří i na dopadovou plochu Tok
Milovníci přírody, cyklistiky i Brd se mohou těšit na výjimečný letní výlet. Muzeum …
PŘÍRODA
Senát smetl návrh na jasnější péči o umírající. Lékaři dál řeší nejtěžší situace bez zákonné opory
Senát zastavil návrh, který měl lékařům ulehčit rozhodování v péči o umírající. Novela …
ZDRAVOTNICTVÍ
Mazutová výtopna na Rynečku čeká na nový osud. Město zvažuje demolici i bytovou výstavbu
Bývalá mazutová výtopna na Rynečku je jedním z největších brownfieldů v Příbrami. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Dvojitý šok v Oktagonu. Pudilová i její partner Fleury padli — láska drží, klec ne.
Tvrdý večer pro zamilovanou dvojici z MMA světa. Příbramská Lucie Pudilová nastoupila …
SPORT
Banán v kávě? Nový trend z Koreje dobývá kavárny. Ochutnali byste ho?
Zapomeňte na cukr nebo karamelový sirup. Sociální sítě v posledních měsících zaplavuje …
ZAJÍMAVOSTI
Obří sumec z Orlíku má nový domov, v akváriu u zámku obdivují 160centimetrového dravce
Sladkovodní expozice nedaleko zámku Orlík nad Vltavou láká na novou atrakci v podobě …
AKTUÁLNĚ
V červenci zemřel na středočeských silnicích jeden člověk, loni jedenáct
V červenci zemřel při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji jeden …
DOPRAVA





