Stát dá potřebným zdarma 3 mil. respirátorů, schválila vláda
1. března 2021 (19:29)
Stát poskytne zdarma tři miliony respirátorů ze zásob Správy státních hmotných rezerv (SSHR) přes potravinové banky lidem v nouzi a přes kraje dětem v klokáncích a u pěstounů. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí dnes schválila vláda, uvedla na twitteru ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Děti v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP) a u pěstounů dále přes kraje obdrží 170.000 roušek. Bezplatné poskytnutí respirátorů nedávno požadovali někteří opoziční politici.
V Česku platí ode dneška povinnost nosit v hromadné dopravě, zdravotnických zařízeních, obchodech a na dalších místech respirátor neo nanoroušku. Vláda před týdnem souhlasila s rozvezením 7,5 milionu chirurgických roušek ze státních rezerv do potravinových bank.
Ministerstvo před týdnem uvádělo, že by ochranné pomůcky měly dostat chudé domácnosti. Získat je měli třeba osamělí senioři, početné či neúplné rodiny i lidé bez přístřeší, z nocleháren, ubytoven, azylových domů a ghett. Podle odhadu resortu to mohlo být 143.000 lidí. Tolik jich pobírá příspěvek na živobytí. Téměř dvě pětiny příjemců tvoří děti a čtyři procenta lidé nad 65 let.
Potřebným roušky rozdávala tisícovka zařízení, a to intervenční centra, azylové domy, noclehárny a další služby, ale i terénní pracovníci. Podle ministerstva neziskové organizace v regionech nejlépe vědí, kdo potřebuje pomoc. Materiál z potravinových bank mohly pro své obyvatele odebrat i obce.
Vláda o poskytnutí ochranných pomůcek zdarma rozhodovala už loni. Lidem nad 60 let nechala v době před krajskými volbami poštou poslat pět roušek a jeden respirátor. Kritiku sklidilo to, že pomůcky nebyly v originálním hygienickém balení, ale dorazily jen v papírové obálce. Řada lidí poukazovala i na to, že roušky měli podle nich dostat jen potřební. Někteří experti krok vlády tehdy označili za populistické gesto. Za pomoc považovali spíš poskytnutí větších balení těm, kteří si nemohou ochranné pomůcky obstarat sami. Tento názor měli i někteří opoziční politici. Zhruba v polovině loňského října pak kabinet nechal zaslat pět roušek a jeden respirátor do schránek i části invalidních důchodců a dětem s průkazem postižených.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Hasiči čtyři a půl hodiny zachraňovali uvězněného psa mezi kameny v lomu ve Vrančicích
Náročný zásah mají za sebou profesionální hasiči z Příbrami a dobrovolní hasiči z …
FOTOGALERIE
Prvním miminkem roku 2026 narozeným v příbramské porodnici je chlapeček Dmytro
Až ve večerních hodinách prvního dne nového roku se v Oblastní nemocnici Příbram ozval …
Policie varuje před falešnými bankovkami
Na Ústecku se během krátké doby objevilo několik falešných bankovek v nominální …
Rok 2025 přinesl málo srážek a teplotní výkyvy
Rok 2025 se na území České republiky zařadil mezi teplotně normální až mírně …
Dětská obezita roste. Příbram ukazuje, že zdravé školní stravování funguje
Za rostoucí dětskou obezitou nestojí jen nedostatek pohybu, ale i stravovací návyky, …
FOTOGALERIE
Nedělní koncert ve Vysoké připomene první vystoupení České filharmonie pod taktovkou Antonína Dvořáka
Slavnostní koncert na počest významné hudební události, která se odehrála před 130 …
Sněhové jazyky a závěje hrozí až do nedělního odpoledne
Kvůli kombinaci prachového sněhu a silnějšího větru se budou v části republiky místy …
Konečně jsme se dočkali zimy, teploty budou padat ještě hlouběji pod bod mrazu
Po začátku zimy a v porovnání s předchozími roky, kdy to v zimních měsících venku …
FOTO
Středočeský kraj podpoří sportovní centra mládeže částkou přesahující čtyřicet milionů korun
Rada Středočeského kraje schválila a doporučila Zastupitelstvu kraje podpořit 25 …
Pochod na Tři krále láká na hraberské koláče i zimní krajinu
Na začátek nového roku se ve Vysokém Chlumci chystá tradiční zimní pochod. Účastníci …





