vývoj COVID-19
27. 11. 2020
Bezděkov 1
Bohostice 5
Bohutín 9
Borotice 2
Bratkovice 2
Březnice 16
Bukovany 2
Čenkov 4
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 1
Daleké Dušníky 2
Dobříš 63
Dolní Hbity 4
Drahlín 2
Drásov 4
Drevníky 1
Drhovy 2
Dubenec 2
Dublovice 8
Dubno 2
Háje 2
Hluboš 4
Hlubyně 1
Hudčice 1
Hvožďany 4
Jesenice 2
Jince 8
Kamýk n. V. 6
Klučenice 5
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 8
Kozárovice 1
Krásná H. 4
Křepenice 1
Láz 2
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Pb 6
M. Hraštice 11
Milín 21
Mokrovraty 2
Nalžovice 7
Narysov 1
Nechvalice 3
Nečín 7
Nedrahovice 4
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 1
Nový Knín 9
Občov 1
Obecnice 10
Obořiště 6
Ohrazenice 1
Pečice 3
Petrovice 2
Pičín 1
Počepice 11
Podlesí 5
Příbram 210
Příčovy 9
Prosen. L. 3
Rosovice 1
Rožmitál p. T. 68
Rybníky 6
Sádek 2
Sedlčany 79
Sedlec-Prč. 24
Sedlice 1
Smolotely 1
Solenice 2
Stará Huť 11
Starosedlský H. 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 8
Tochovice 6
Tušovice 3
Velká Lečice 4
Věšín 6
Višňová 3
Voznice 3
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 2
Vys. Chlumec 9
Vysoká u Příbramě 2
Zduchovice 1

Starosta: Jednou si budeme rok 2020 připomínat podobně jako ten, ve kterém jsme opět jako národ zvítězili

28. října 2020   (11:00)
Starosta: Jednou si budeme rok 2020 připomínat podobně jako ten, ve kterém jsme opět jako národ zvítězili

Slova starosty mluví za vše. Opět musíme dokázat, stejně jako několikrát v naší historii, že na nás Čechy, si jen tak něco nepřijde a situaci zvládneme.


Osmadvacátého října roku 1918 byl ve večerních hodinách vydán zákon o zřízení samostatného státu československého a souběžně s ním bylo uveřejněno provolání, které začínalo slovy „Lide československý, tvůj odvěký sen stal se skutkem…“. Češi a Slováci stali se tak hrdými občany vlastní země.

Na okraj zmíníme také jednu malou zajímavost – i tehdejší Evropu trápila mezi lety 1918 a 1920 pandemie, šlo o tzv. Španělskou chřipku, která si na kontinentu vyžádala miliony obětí.
Říjnové oslavy v průběhu let opakovaně měnily svůj charakter. Za druhé světové války byly dokonce zrušeny, neb se stávaly záminkou pro mohutné protinacistické demonstrace. Po jejich poválečném obnovení se z nich v roce 1951 staly oslavy znárodnění. Netřeba více spekulovat o tom, jak hluboce tím byl význam osmadvacátého října devalvován.
Náš národ za těch více než sto let prožil nejedno utrpení a nejedno protivenství. Z těch největších vzpomeňme dobu druhé světové války, dobu protektorátu. Dobu nástupu vlády komunistického režimu s brutální likvidací podnikatelské a agrární vrstvy. Krátkou dobu naděje v druhé polovině šedesátých let zakončenou vpádem vojsk varšavského paktu v roce osmašedesát a následnou normalizací. Po „sametu“ přišla divoká devadesátá léta, během nichž si řada lidí vyložila nově nabytou svobodu jako příležitost k páchání zločinů neuvěřitelné velikosti. Na sklonku první dekády třetího tisíciletí tu byla ekonomická krize následovaná opětovnou konjukturou, kterou letos nemilosrdně zastavil čínský bacil.

Náš národ toho za svou existenci prožil opravdu dost. Díky specifické povaze, kterou snad nemá žádný jiný národ na světě, jsme se vždycky otřepali, vstali a kráčeli dál. Ani fašismus, ani komunismus, ani lumpové doby postkomunistické, nedokázali naše národní uvědomění, hrdost a sounáležitost zlikvidovat. Myslím, že máme být na co právem hrdí.
Čelíme novým výzvám. Bojujeme s novým nepřítelem. Naše životy jsou aktuálně výrazně poznamenány koronavirovou pandemií a s ní souvisejícími opatřeními. Od jara v podstatě neslyšíme nic jiného než údaje o počtu nakažených nebo pozitivně testovaných. Vláda na nás uvaluje jedno opatření za druhým ve snaze šíření viru zastavit. Mnozí z nás dávno podlehli skepsi a nedůvěře v systém a jeho integritu. Už to všechno trvá moc dlouho a počáteční odhodlání k boji proti neviditelnému nepříteli je den ode dne menší. Tak jako kdykoliv jindy v naší pohnuté minulosti, nezbude nám ani teď nic jiného, než sebrat poslední zbytky sil a rozumu a nepodlehnout. Opět musíme dokázat, že na nás – na Čechy – si jen tak něco nepřijde.
Osmadvacátého října se vždy předávala státní vyznamenání. Letos to tak nebude. Nemyslím si, že by to byla velká škoda. Na medaili nebo řád si ty živé osobnosti rády počkají a těm, co měly dostat ocenění in memoriam to bude vadit ještě méně. Škoda by však byla nevyužít této příležitosti alespoň k poděkování, k vyjádření úcty a respektu k lidem, kteří jsou hrdiny posledních měsíců.
Proto prosím, poděkujme v první řadě lékařům, zdravotníkům, sestřičkám a dalšímu personálu, který na pokraji sil pečuje o zdraví obyvatel. Poděkujme pracovníkům v sociálních službách, pro něž je tato doba obzvláště náročná. Poděkujme složkám integrovaného záchranného systému, které jsou neustále v pohotovosti a dávají nám jistotu, že se každá mimořádná situace zvládne. Poděkujme všem pedagogickým pracovníkům, díky kterým funguje distanční výuka. Poděkujme prodavačkám a prodavačům v doposud nezavřených obchodech, že díky jejich práci si stále můžeme nakoupit základní potřeby. Poděkujme řidičům autobusů a řidičům kamionové dopravy, kteří denně přepravují lidi a zboží. Poděkujme spolkům a komunitám, které pomáhají potřebným. Poděkujme provozovatelům restaurací, že se nevzdali a rozjeli rozvážkové služby. V neposlední řadě poděkujme všem těm, kteří si stále zachovávají zdravý rozum a chápou vážnost situace.
Věřme, že jednou si budeme rok 2020 připomínat podobně jako ten, ve kterém jsme opět jako národ zvítězili.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Jan Konvalinka
foto: Jakub Pečenka

autor: Jan Konvalinka - starosta města Příbrami

Další články

Příbram porazila Boleslav 2:1 a poprvé v ligové sezoně vyhrála Příbram porazila Boleslav 2:1 a poprvé v ligové sezoně vyhrála Příbram jako poslední v této ligové sezoně poprvé vyhrála a v nejvyšší soutěži naplno bodovala po 10 zápasech od červnového vítězství nad Olomoucí. 28. listopadu 2020   (16:34) Hasiči varují: Požár od adventního věnce mohou způsobit i děti či kočky Hasiči varují: Požár od adventního věnce mohou způsobit i děti či kočky Podle předloňského průzkumu České pojišťovny pálí o Vánocích svíčky téměř 90 procent domácností a plamen nechává bez kontroly hořet 18 procent dotázaných. 28. listopadu 2020   (13:37) Bílé Vánoce asi opět nebudou, prosincová předpověď počítá o svátcích s teplotami nad nulou Bílé Vánoce asi opět nebudou, prosincová předpověď počítá o svátcích s teplotami nad nulou Meteorologové vydali měsíční předpověď počasí. 28. listopadu 2020   (11:02) Dvě nehody uzavřely dálnici D4 v obou směrech, havarovalo 9 aut Dvě nehody uzavřely dálnici D4 v obou směrech, havarovalo 9 aut AKTUALIZOVÁNO Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Město Příbram vybralo dodavatele pro zateplení řadových bytových domů pod náměstím T. G. Masaryka. Hodnota realizace přesahuje 12 milionů korun. 27. listopadu 2020   (18:51) Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena V letošním roce jsme si připomněli 105. výročí jeho narození a 28. listopadu uplyne 50 let od jeho úmrtí. 27. listopadu 2020   (15:36) Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Prodej nových elektronických dálničních známek začne v prosinci. Řidiči si je budou moci koupit na internetu, na pobočkách pošty a vybraných čerpacích stanicích. 27. listopadu 2020   (14:03) Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude
Příbramská věznice darovala senátorům betlém Příbramská věznice darovala senátorům betlém Betlém byl kompletně tvořen odsouzenými v rámci zájmových aktivit ve Věznici Příbram. 27. listopadu 2020   (10:22)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz