vývoj COVID-19
1. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 17
Borotice 6
Bratkovice 1
Březnice 58
Bukovany 7
Čenkov 5
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 3
Dlouhá Lhota 9
Dobříš 135
Dolní Hbity 10
Drahenice 2
Drahlín 9
Drásov 4
Drevníky 2
Drhovy 8
Dubenec 1
Dublovice 8
Dubno 9
Háje 11
Hluboš 13
Hlubyně 1
Horčápsko 2
Hřiměždice 6
Hudčice 8
Hvožďany 11
Jablonná 13
Jesenice 3
Jince 37
Kamýk n. V. 18
Klučenice 9
Kňovice 3
Kosova H. 13
Kotenčice 1
Krásná H. 10
Křepenice 2
Křešín 1
Láz 7
Lazsko 3
Lešetice 2
Lhota u Pb 4
M. Hraštice 19
Milešov 8
Milín 23
Modřovice 2
Mokrovraty 22
Nalžovice 17
Narysov 9
Nechvalice 7
Nečín 9
Nedrahovice 4
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 3
Nový Knín 35
Obecnice 33
Obořiště 6
Ohrazenice 4
Osečany 11
Ostrov 3
Ouběnice 2
Pečice 9
Petrovice 15
Pičín 4
Počepice 4
Podlesí 16
Příbram 536
Prosen. L. 17
Řadíč 4
Rosovice 14
Rožmitál p. T. 39
Rybníky 3
Sádek 4
Sedlčany 76
Sedlec-Prč. 32
Sedlice 3
Smolotely 2
Solenice 7
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Svaté Pole 12
Svatý Jan 5
Svojšice 3
Tochovice 7
Třebsko 8
Trhové Dušníky 3
Tušovice 4
Velká Lečice 3
Věšín 9
Višňová 15
Volenice 6
Voznice 7
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 1
Vys. Chlumec 10
Vysoká u Příbramě 3
Zalužany 4
Zbenice 1
Zduchovice 7
STAN rozhodně nepodpoří delší nouzový stav o celých 30 dní

9. února 2021   (15:27)
STAN rozhodně nepodpoří delší nouzový stav o celých 30 dní

Mezi požadavky koalice Pirátů a Starostů patří například přijetí pandemického zákona, díky kterému by opatření proti covidu-19 nouzový stav nevyžadovala.


Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) podle předsedy Víta Rakušana rozhodně nepodpoří prodloužení nouzového stavu o celých 30 dní, jak žádá vláda. Rakušan dnes ve Sněmovně kritizoval to, že kabinet v posledních případech čas nevyužil. Nevyloučil však další jednání s vládními představiteli. Mezi požadavky koalice Pirátů a Starostů patří například přijetí pandemického zákona, díky kterému by opatření proti covidu-19 nouzový stav nevyžadovala. Předseda Pirátů Ivan Bartoš však odmítl, že by tyto požadavky byly "handlem" za hlasy o nouzovém stavu.

Rakušan uvedl, že STAN v posledních případech žádosti vlády odmítal, protože vláda selhává v ochraně země. "Vláda ten čas, který jí vždy byl Sněmovnou dán k tomu, aby něco připravila a udělala, opět nevyužila," konstatoval. Kabinet podle něj neřešil nejpalčivější problémy a využíval toho, že komunisté po nějakém "krátkodobém vydírání" nouzový stav podpořili.

Kabinet žádá kvůli opatřením proti šíření epidemie o prodloužení nouzového stavu do 16. března. Nyní končí nouzový stav s nedělí 14. února. Rakušan připomněl, že STAN spolu s Piráty představil pět návrhů, které by velmi rychle mohly občanům v Česku pomoci. Patří mezi ně urychlené přijetí pandemického zákona. "Umožňoval by vést krizový management mnohem efektivněji a moderněji," řekl.
Starostové také apelují na postupný a promyšlený návrat žáků do škol či zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě. "Stejně tak jsme požadovali antigenní testování ve firmách a kompenzace," připomněl obsah nedělní schůzky s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD), na kterou dorazil s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem.

Bartoš řekl, že žádal ještě víkendový termín schůzky, aby kabinet mohl některé materiály projednat už v pondělí a tento týden se jimi mohla případně zabývat Sněmovna. Většina návrhů však podle něj "nepadla na úrodnou půdu".

Vyloučil, že by schválení návrhů požadoval výměnou za podporu při prodloužení nouzového stavu. "Nerad bych přistupoval na tento handl, které často dělá pan premiér Babiš," řekl. Na schůzce se podle něj o nouzovém stavu nehovořilo. "Neberu tyto věci jako nějakou reciprocitu, ale jako věci, které by sama měla vláda řešit aktivně," uvedl. Piráti podle něj dělají vše pro to, aby nouzový stav pokračovat nemusel.

Poslanci budou jednat o vládní žádosti o další prodloužení nouzového stavu už od čtvrtečního rána. Po pravidelné schůzce zástupců sněmovního vedení to dnes ČTK řekl předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Původně se debata k prodloužení nouzového stavu předpokládala ve čtvrtek odpoledne.
SPD nepodpoří prodloužení nouzového stavu 

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) opět nepodpoří další trvání nouzového stavu. Podle předsedy Tomia Okamury je opakované prodlužování stavu nouze důsledkem nekoncepční práce vlády. Řekl to na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny. Vláda podle něj měla dávno novelizovat zákon o ochraně veřejného zdraví, který by umožnil lépe realizovat ochranu rizikových skupin.

Podle Okamury nouzový stav dává kabinetu prostor pro netransparentní nákupy bez výběrového řízení. Poslanec a místopředseda sněmovního branného výboru Radovan Vích uvedl, že by měla mimo jiné být přijata úprava legislativy, díky níž by vojáci mohli být i bez vyhlášeného nouzového stavu nasazováni ve zdravotnických a sociálních zařízeních po dobu pandemie.

SPD zároveň žádá co nejrychlejší návrat dětí do škol. Otevřené jsou nyní jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. Ostatní školáci mají výuku na dálku. Podle Okamury by se měly zprovoznit také skiareály.

ČSSD podpoří další nouzový stav, vyzývá k tomu i opoziční strany 

Poslanci vládní ČSSD podpoří pokračování nouzového stavu v Česku kvůli covidu-19. Novinářům to dnes řekl první místopředseda sociální demokracie Roman Onderka. Vyzval současně opoziční subjekty ve Sněmovně, aby také zvážily podporu vládní žádosti, i kdyby jen na kratší dobu než požadovaných 30 dní. Podle Onderky epidemická situace neumožňuje nic jiného než nouzový stav prodloužit.

Onderka varoval před tím, že konec nouzového stavu by po 14. únoru znamenal konec veškerých opatření, která brání šíření covidu-19. "Zdravotnická situace v ČR je taková, že nám neumožňuje jinou cestu než prodloužit nouzový stav," uvedl. Konstatoval, že podle vládní rady pro zdravotní rizika by až polovinu potvrzených případů covidu-19 v Česku mohla tvořit nakažlivější tzv. britská varianta viru.

Za klíčové Onderka považuje, aby vláda ANO a ČSSD získala zpět důvěru občanů. "Je třeba dennodenně vysvětlovat, že jen omezením kontaktů a dodržováním nařízení se můžeme dopracovat k tomu, že čísla neporostou a že se nám nezahltí nemocnice," řekl. ČSSD podle něj pokračování nouzového stavu podpoří. "Vyzývá hlavně nevládní subjekty, aby zvážily situaci a podpořily s námi nouzový stav. Jestli po dobu jednoho měsíce, nebo kratší, to není v tuto chvíli podstatné," doplnil.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
foto: Jakub Pečenka

autor: Jakub Pečenka

Další články

Policisté kontrolují opatření omezující volný pohyb mezi okresy i u cestujících z vlaků a autobusů Policisté kontrolují opatření omezující volný pohyb mezi okresy i u cestujících z vlaků a autobusů V úterý se k policii přidají vojáci. V Dobříši začala oprava ubytovny Větrník za 27 milionů korun V Dobříši začala oprava ubytovny Větrník za 27 milionů korun Stavebními úpravami vznikne 29 bytů, z nichž 15 bude stále vyčleněno pro sociálně … V Příbrami otevřeli mateřinku a základní školu. Jsou určené nejen pro děti záchranářů V Příbrami otevřeli mateřinku a základní školu. Jsou určené nejen pro děti záchranářů Tato zařízení budou moci navštěvovat děti ve věku od 2 do 10 let. Policie zahájila kontroly, navštívili jsme jedno ze stanovišť Policie zahájila kontroly, navštívili jsme jedno ze stanovišť Lidé si ode dneška zvykají i na další omezení, která vláda vyhlásila kvůli zhoršování … Soutěže o hodnotné ceny pokračují: Vyhrajte s pribram.cz tři uzené kýty Soutěže o hodnotné ceny pokračují: Vyhrajte s pribram.cz tři uzené kýty Soutěž trvá od 1. 3. 2021 do 24. 3. 2021. K očkování proti covidu se mohou začít hlásit lidé nad 70 let K očkování proti covidu se mohou začít hlásit lidé nad 70 let Na webu ministerstva zdravotnictví lidé nejprve vyplní telefonní číslo, kam jim přijde … Česko se probudilo do lockdownu. Jak omezení vnímají lidé z Příbrami? Česko se probudilo do lockdownu. Jak omezení vnímají lidé z Příbrami? Vláda zavřela školy a školky, omezila pohyb na procházky jen v místě bydliště a … Dodržování restrikcí pohlídá 30.000 policistů, vojáků a celníků. Benevolentní budou jen krátce Dodržování restrikcí pohlídá 30.000 policistů, vojáků a celníků. Benevolentní budou jen krátce Policie bude dodržování zpřísněných vládních opatření o omezení pohybu, zakrývání úst … Janeček: Pokud se nezavře výroba, nebudeme dodržovat opatření Janeček: Pokud se nezavře výroba, nebudeme dodržovat opatření Například pivovar Malý Janek v Jincích na Příbramsku bude pro lidi dále vařit, zájemci …
Starosta: I když náš pohár trpělivosti možná přetéká, tak musíme následující období přetrpět Starosta: I když náš pohár trpělivosti možná přetéká, tak musíme následující období přetrpět Starosta Příbrami Jan Konvalinka reaguje na vyhlášení lockdownu.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz