10. 5. svátek má Blažena

Spolupracovník středočeské exhejtmanky míří k soudu kvůli kauze s externisty

17. května 2022   (12:25)
Spolupracovník středočeské exhejtmanky míří k soudu kvůli kauze s externisty
foto: Středočeský kraj

Podle obžaloby se dopustil porušení povinnosti při správě cizího majetku, a způsobil tím škodu téměř půl milionu korun.


V kauze pracovních smluv s externisty na středočeském krajském úřadě obžalovala státní zástupkyně Romana Šuberta, bývalého vysoce postaveného úředníka Středočeského kraje a blízkého spolupracovníka někdejší hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO). Podle obžaloby se dopustil porušení povinnosti při správě cizího majetku, a způsobil tím škodu téměř půl milionu korun, uvedla dnes Česká televize (ČT). V případu s poradenskými smlouvami čelí obžalobě také bývalá vedoucí kanceláře hejtmanky Hana Mastrini.

Obžalobu na Šuberta podalo obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5. V případě odsouzení hrozí bývalému úředníkovi dva roky vězení nebo zákaz činnosti.
Kraj podle dřívějších informací vyplácel externistům v době, kdy byla hejtmankou Pokorná Jermanová, údajně pět milionů korun ročně. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali na krajském úřadě na konci června 2019, zároveň i ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně. Prověřovali pracovní smlouvy. Hejtmanství částky vyplácené externistům odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly.
Podle informací serveru Seznam Zprávy z loňského září policisté Šuberta obvinili po porovnání výkazů práce, které externisté museli odevzdávat a do nichž zapisovali odpracované hodiny, s vyplacenými paušálními částkami. Spočítali, že externisté byli zaplaceni za víc hodin, než podle výkazů skutečně odpracovali. Tím, kdo to měl kontrolovat a odhalit, byl podle kriminalistů šéf hejtmančiny kanceláře Šubert.

Mezi externisty byl například někdejší volební manažer ANO Martin Itterheim, který za 50.000 korun měsíčně radil bývalé hejtmance s odpady. Pokorná Jermanová už dříve uvedla, že je normální, když má poradce na věci, v nichž se neorientuje. To, že má Itterheim stranickou knížku ANO, bylo podle ní jeho právo a shoda okolností. Za důležité považovala to, že je odborníkem a pracuje dobře.
V souvislosti s poradenskými smlouvami na středočeském krajském úřadě čelí kromě Šuberta obžalobě také někdejší vedoucí odboru kanceláře hejtmanky Hana Mastrini. Její případ už začal projednávat soud, uvedla ČT.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

V Anenské ulici zasahují hasiči. Hoří několik garáží V Anenské ulici zasahují hasiči. Hoří několik garáží Několik hasičských jednotek zasahuje v Příbrami v Anenské ulici. V neděli 10. května … AKTUALIZOVÁNO Jaro v plném proudu: Příroda kvete, ale alergici trpí. Příbram hlásí vysokou pylovou zátěž Jaro v plném proudu: Příroda kvete, ale alergici trpí. Příbram hlásí vysokou pylovou zátěž Příroda je stále plná květů. Dokvétají některé ovocné strom, louky se plní barvami a … PŘÍRODA Kamiony ničí středočeské silnice. Kraj chystá razantní kontroly i nové váhy Kamiony ničí středočeské silnice. Kraj chystá razantní kontroly i nové váhy Středočeský kraj chce posílit silniční kontroly zaměřené na přetížená nákladní auta a … DOPRAVA Svatohorská alej je zpět! Nový povrch hotový o týdny dřív, MHD znovu jezdí až nahoru Svatohorská alej je zpět! Nový povrch hotový o týdny dřív, MHD znovu jezdí až nahoru Rekonstrukce příjezdové cesty ke Svaté Hoře skončila s výrazným předstihem. Dlažební … AKTUÁLNĚ Mikroplasty máme v krvi, plicích i mozku. Teď je 18letá studentka dokáže z vody odstranit z 95 %. Mikroplasty máme v krvi, plicích i mozku. Teď je 18letá studentka dokáže z vody odstranit z 95 %. Mikroplasty už nejsou jen problém oceánů. Vědci je našli v lidské krvi, placentě, … NEPŘEHLÉDNĚTE Česko čeká prudké ochlazení. Zaprší, na horách může sněžit a ráno hrozí mráz Česko čeká prudké ochlazení. Zaprší, na horách může sněžit a ráno hrozí mráz Po neděli se má opět ochlazovat a podle meteorologů se mohou ranní teploty dostat jen … Den matek klepe na dveře: Máš dárek, nebo zase jen výmluvu? Den matek klepe na dveře: Máš dárek, nebo zase jen výmluvu? Existují dny, na které si člověk vzpomene sám od sebe – narozeniny, Vánoce, první … NEPŘEHLÉDNĚTE Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek Středočeští krajští radní odsouhlasili nákup 40 sanitek pro záchrannou službu v letech … ZDRAVOTNICTVÍ Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“ Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“ Jak vypadá škola, která staví na uměleckém zaměření a zároveň klade důraz na výkon i … ROZHOVOR
Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života Brdské bobry si už každý bude navždy spojovat s tím, jak přehradili Klabavu pod … POZNÁVÁME BRDY
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz