24. 6. svátek má Jan

Spolu se stejnými právy máte i stejné povinnosti, vzkázal starosta obyvatelům problémových ubytoven

30. června 2021   (16:52)
Spolu se stejnými právy máte i stejné povinnosti, vzkázal starosta obyvatelům problémových ubytoven
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Starosta Příbrami Jan Konvalinka reaguje na dopis, který obdržel od obyvatel ubytoven Pod Čertovým pahorkem.


Na dva znepřátelené tábory se rozdělila část Příbrami v okolí ubytoven Pod Čertovým pahorkem. Vlastníci bytů si stěžují, že jim nepřizpůsobiví lidé ztrpčují životy neustálým rušením nočního klidu, nepořádkem, sprostými nadávkami od dětí až po agresivní chování dospělých. Starosta Příbrami Jan Konvalinka si na společné schůzce jejich problémy vyslechl a slíbil situaci vyřešit. Lidé z ubytoven v dopise, který doručili na radnici, oponují, že za problémy stojí určitá skupina a že většina z nich jsou slušní lidé. Starosta otevřenou formou na jejich prohlášení vzkázal, že pokud nedojde k nastolení pořádku, město tvrdě zasáhne.

V prohlášení, které bylo před několika okamžiky ‚vylepeno‘ na budovy ubytoven, stojí, že by měli slušní obyvatelé i vlastní aktivitou přispět ke zklidnění situace. „Věřte, že vás všechny do jednoho pytle s těmi, kteří páchají nepřístojnosti nikdo nehází. Lidé v okolních bytech jsou prostě jen unavení a nešťastní z toho, že zde nemohou žít pohodlný a klidný život,“ uvedl starosta v prohlášení.
Starosta dále uvedl, že se v okolí ubytoven povalují použité injekční stříkačky, což je absolutně nepřijatelné. „Děti často a velmi hrubě pokřikují na kolemjdoucí, rodiče je neokřiknou, spíše ještě vynadají tomu, kdo si stěžoval. Dochází zde také k poškozování majetku, zejména vozidel. Slyšel jsem i o kamenech v oknech,“ napsal starosta s tím, že si ale uvědomuje skutečnost, že je pro ně ubytovna jedinou možností mít střechu nad hlavou.
„Bylo by dobré se zamyslet nad tím, co můžete udělat sami pro to, aby zde pro vás tato možnost bydlení byla i nadále. Věřte, že nikdo nikoho neodsuzuje jen za to, že bydlí na ubytovně. Zpravidla společnost odsuzuje jen ty, kteří škodí ostatním. Pamatujte, že tam, kde začíná svoboda druhého, tam má končí,“ uzavřel starosta prohlášení.

Během dnešního dne má Konvalinka v odpoledních hodinách sjednanou schůzku s majiteli ubytoven. O jejím výsledku budeme informovat.
„Bylo by dobré se zamyslet nad tím, co můžete …
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Celé znění prohlášení

Vážení spoluobčané,

dne 29. června 2021 jsem obdržel dopis podepsaný zhruba stovkou z vás. Dovolím si touto otevřenou formou na něj reagovat.
Reagujete na události posledních dní, kdy do určité míry eskalovalo napětí v okolí objektů ubytoven. Je pravdou, že jsem se sešel s obyvateli okolních domů a vyslechl jejich vyjádření ohledně toho, jak se jim ve vašem sousedství žije. Věřte, že ti lidé k vám nechovají zášť a rozhodně vás nehází „do jednoho pytle“ s těmi, kteří zde páchají nepřístojnosti. Jsou prostě unavení a nešťastní z toho, že zde nemohou žít pohodlný a klidný život, že se často cítí omezeni na svých právech a nezřídka kdy i ohroženi na své bezpečnosti.

V obecné rovině lze problém shrnout do několika bodů:
- Rušení nočního klidu křikem, hlasitým hovorem, hudbou a občasnými šarvátkami.
- Poškozování majetku – zejm. vozidel, slyšel jsem i o kamenech v oknech
- Vulgární a nepřizpůsobivé chování dětí (i ve večerních a nočních hodinách). Děti často a velmi hrubě pokřikují na kolemjdoucí, rodiče je neokřiknou, spíše ještě vynadají tomu, kdo si stěžoval.
- V okolí objektů ubytovny se povalují použité injekční stříkačky.
- I v denní době bývá v okolí ubytoven hluk a nepořádek.

To je jen velmi stručný výčet toho, co lidem žijícím v sousedství ubytovny vadí. Rozhodně si nemyslím, že by vina padala na všechny obyvatele ubytovny bez rozdílu. Zajisté jsou mezi vámi i slušní lidé, kteří ví, co znamená pojem sousedské soužití. Bohužel jsou mezi vašimi sousedy i jedinci, kteří absolutně nerespektují základní pravidla slušnosti a svým chováním tak vrhají špatné světlo i na ty slušné z vás.

Rozumím tomu, že pro mnohé z vás je ubytovna jedinou možností střechy nad hlavou. Vaše životy jsou v řadě případů velmi složité a vaše osudy jsou nelehké. Je mi jasné, že byste rozhodně volili jiný druh bydlení, kdyby vaše finanční situace byla lepší. Možná právě proto by bylo dobré zamyslet se nad tím, co můžete sami udělat pro to, aby zde pro vás tato možnost bydlení mohla být i nadále. Věřte, že nikdo nikoho neodsuzuje jen za to, že bydlí na ubytovně. Zpravidla společnost odsuzuje jen ty, kteří škodí ostatním. Pamatujte, že tam, kde začíná svoboda druhého, tam má končí.

Spolu se stejnými právy máme i stejné povinnosti.
Zkuste, vy slušní, kterých je doufám většina, působit na ty méně slušné, aby zanechali svých projevů. Upozorněte je na to, že pokud budou problémy přetrvávat, bude město nuceno je intenzivně řešit pomocí dostupných nástrojů.

V průběhu léta se s vámi rád sejdu a vyslechnu si i vaše argumenty.

Jan Konvalinka, starosta
Obyvatelé bytů sousedících s ubytovnami založili >>> petici<<<, která vyzývá radnici k zavedení vyloučené zóny a s tím spojené zrušení doplatků na bydlení.
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo … NÁZOR Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit … AKTUÁLNĚ Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský … NEPŘEHLÉDNĚTE Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že … KULTURA REMAX Nova v novém. A s chutí růst dál REMAX Nova v novém. A s chutí růst dál Možná jste si v posledních dnech všimli změny, která se objevila v oknech naší … PR Tepelná kupole rozpálí Česko do extrémních veder. Koncem týdne může být až 39 °C Tepelná kupole rozpálí Česko do extrémních veder. Koncem týdne může být až 39 °C Během týdne bude na celém území České republiky zesilovat příliv velmi teplého … AKTUÁLNĚ Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. … ROZHOVOR U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u … AKTUALIZOVÁNO Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě. Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě. Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to … LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz