Spolek pro ochranu Fantovy louky pořádá protestní akci
18. března 2025 (09:40)
foto: Fantova louka. / Petra Bálková
Městský úřad v Dobříši zamítl registraci Fantovy louky jako významného krajinného prvku, čímž podle ochránců přírody ohrozil vzácné druhy rostlin a živočichů. Rozloha této mokřadní lokality činí 220 000 metrů čtverečních, z čehož část patří městu a část soukromým developerům. Ti poukazují na územní plán, který zde umožňuje smíšenou výstavbu, což vyvolalo obavy ochránců přírody i občanů.
Spolek pro Fantovu louku nyní reaguje protestní peticí. Podpisová akce je naplánována na středu 19. března od 15 hodin před příbramským kulturním domem. Od 16 hodin v estrádním sále bude jednání zastupitelstva města, kde se bude rozhodovat o budoucnosti této lokality. Spolek pro ochranu Fantovy louky apeluje na zastupitele, aby pokračovali v procesu změny územního plánu, která by louku ochránila.
Fantova louka je nejen útočištěm vzácných druhů rostlin a živočichů, ale také významným mokřadem. Ochránci přírody tvrdí, že jakákoliv výstavba by nenávratně poškodila křehký ekosystém lokality. Město však musí zohlednit i práva vlastníků pozemků.
Na jednání zastupitelstva se bude mimo jiné řešit bod, který by mohl zastavit změnu územního plánu iniciovanou loni v září. Spolek doufá, že petice a občanský tlak přispějí k ochraně tohoto vzácného území.
Na jednání zastupitelstva se bude mimo jiné řešit bod, který by mohl zastavit změnu územního plánu iniciovanou loni v září. Spolek doufá, že petice a občanský tlak přispějí k ochraně tohoto vzácného území.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Ludmila Zelenková
Související
Další články
Fanoušci se dočkali. 45. ročník SILMET Rally zveřejnil mapy, divácká místa i 360° drony
SILMET Rally Příbram se vrací v plné síle. Jubilejní 45. ročník, který se pojede 24. a …
AKTUÁLNĚ
Moře, nebo Česko? Kam letos vyrazit na letní dovolenou?
Léto je v plném proudu a mnozí se ještě rozhodují, kde strávit zaslouženou dovolenou. …
LIFESTYLE
Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět?
Vláda jednomyslně podpořila návrh na plošný zákaz používání mobilních telefonů a …
ANKETA
Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech
Tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis) patří mezi nejnebezpečnější parazity, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Senátorkou za Příbramsko chce být Luftová (Piráti), ODS podpoří Štěpánka (STAN)
V podzimních senátních volbách na Příbramsku se bude ucházet o hlasy voličů příbramská …
AKTUÁLNĚ
Vstupní brána má nové štuky i ochrannou vrstvu. Příbramský hřbitov čekají další velké úpravy
Vstupní brána na příbramský hřbitov z parku V Zátiší prošla kompletní opravou. Má nové …
AKTUÁLNĚ
Zfetovaný a opilý řidič napálil fabii do stromu: Auto samo zavolalo pomoc přes E-call
Kombinace alkoholu, pervitinu a ignorování soudních rozhodnutí opět ukázala svou …
AKTUÁLNĚ
Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi
Od srpna bude možné nastupovat do autobusů Pražské integrované dopravy (PID) všemi …
DOPRAVA
Penaltový král poprvé ve Středočeském kraji. Nový Knín hostí premiéru s Horváthem, Zelenkou i „Kalkulátorem“
Po šestnácti ročnících na Moravě vstupuje Penaltový král do nové éry. Soutěž se vydává …
SPORT
Technologická revoluce míří na Příbramsko. Unikátní podzemní laboratoř dostane novou šanci stát se centrem inovací
Jedinečné pracoviště ukryté pod zemí nedaleko Slapské přehrady čeká další rozvoj. …
ZAJÍMAVOSTI




