Společný projekt policie a příbramské věznice varuje školáky před drogami
5. dubna 2022 (16:08)
foto: Policie ČR
Ojedinělou příležitost zeptat se odsouzených na to, jak se dostali k drogám a kam je závislost na těchto látkách přivedla, mají v letošním školním roce někteří žáci osmých a devátých tříd na Příbramsku.
Policisté pro žáky osmých a devátých tříd ve spolupráci s příbramskou věznicí připravili projekt Kam chceš dojít, který namísto tradičních přednášek umožňuje bližší kontakt s problematikou drog. Vězni dětem píšou dopisy a odpovídají na jejich dotazy na videozáznamu, součástí je i exkurze do věznice. Do pilotního projektu se zapojilo šest škol na Příbramsku, po vyhodnocení by se mohl rozšířit i do dalších okresů, řekli dnes novinářům zástupci příbramské policie a Vězeňské služby.
Podle autora nápadu Milana Kocíka už samotné přednášky zaměřené na drogovou problematiku nestačily. "Snažili jsme se vytvořit nějakou exkluzivitu, aby to děti zaujalo, což si myslím, že se zatím daří," uvedl Kocík. Školáci podle něj znají společenskou nebezpečnost drog, ale často si neuvědomují, že je drogy mohou kriminalizovat a dostat do vězení. Jsou totiž drahé a lidé se dopouštějí trestné činnosti, aby je získali.
Žáci zapojení do projektu se zajímali například o to, v kolika letech odsouzení začali brát drogy, zda je k tomu někdo nutil, jak se projevují abstinenční příznaky nebo co největšího a nejdražšího v životě ukradli. Podle Kocíka se objevil i dotaz, kde se dají drogy sehnat a kolik stojí. Na videonahrávce, kterou měli dnes možnost zhlédnout novináři, odsouzený popisoval, kam ho závislost na drogách přivedla. "Je to ztráta rodiny, jsou to dluhy, je to vězení, taky zdraví vám to vezme, a hodně samota," uvedl vězeň.
Policisté podle Kocíka zjišťují, že věková hranice prvouživatelů drog pomalu klesá. Zatímco ještě před dvěma lety lidé uváděli, že se s drogami poprvé setkali v prvním nebo ve druhém ročníku střední školy, nyní už je to na základní škole. Proto projekt původně zaměřený na středoškoláky nakonec cílí na žáky osmých a devátých tří základních škol.
Podle policie páchají převážnou část krádeží právě uživatelé drog. Ředitel Věznice Příbram Petr Červený novinářům řekl, že třetina trestných činů odsouzených z příbramské věznice má drogový základ a zhruba 80 procent vězňů přiznává zkušenost s drogou a to, že jim nějak ovlivnila život. Pokud se prevencí podaří odradit děti od experimentů s drogami, může to podle Červeného v konečném důsledku vést i ke snížení vězeňské populace.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/Policie ČR
autor: Jakub Pečenka
Související
•V OC Skalka napadli pracovníka ostrahy. Příbramská policie hledá útočníky
•Za smrtelný výbuch v Brdech viní Vojenská policie pyrotechnika
•Soud uvalil vazbu na muže, který pobodal v Příbrami svou matku. Za pokus vraždy mu hrozí 18 let vězení
Další články
V Občově hoří autodílna, na místě zasahuje několik jednotek hasičů
Několik hasičských jednotek zasahuje v Občově u požáru autodílny.
AKTUÁLNĚ
Známe 16 vítězů ankety. Který klub je na Příbramsku nejoblíbenější?
Velká čtenářská anketa na portálu pribram.cz, která hledá nejoblíbenější fotbalový …
SPORT
Dobrovolníci znovu vyčistili okolí rožmitálského zámku. Nejvíce tam bylo lahví od rumu
Okolí rožmitálského zámku má za sebou další výrazné zlepšení. Skupina místních …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Velikonoční neděle v divadle: tvoření, pohádky a jarní kouzlo pro celou rodinu
Divadlo A. Dvořáka v Příbrami zve v neděli 22. března od 10 do 17 hodin všechny malé i …
KULTURA
Jediní v okolí! DAPE Cars v Příbrami nabízí službu, kterou ostatní servisy neumí
Když se na silnici něco pokazí, většina řidičů z Příbramska už ví, kam volat. DAPE …
PR
Kvůli požáru ubytovny i kontejnerů vyšetřuje policie podezřelou osobu
Rušnou noc zažili nejen hasiči kvůli nočnímu požáru na ubytovně, ale i kvůli hořícím …
AKTUALIZOVÁNO
Noční požár ubytovny v Příbrami: Hasiči evakuovali 35 lidí, zasahovalo několik jednotek
Krátce před jedenáctou hodinou večerní v neděli byl vyhlášen poplach kvůli požáru na …
AKTUALIZOVÁNO
Je Příbram bezpečné město? Data i názory obyvatel dávají jasnější obrázek
Pocit bezpečí je jedním ze základních ukazatelů kvality života ve městě. Jak si v …
ANKETA
Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Spouštíme velkou sladkou anketu!
Milovníci sladkého, pozor. Hledáme podnik, kde v Příbrami dělají ty nejlepší dorty, …
ANKETA
Medvědí česnek je vitaminová bomba. Jen dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou
S příchodem jara se v českých lesích a hájích začínají objevovat první porosty …
NEPŘEHLÉDNĚTE




