28. 2. svátek má Lumír

Spartak Příbram slaví o víkendu 130 let od založení klubu

21. června 2024   (16:22)
Dalších 5 fotografií v galeriiSpartak Příbram slaví o víkendu 130 let od založení klubu
foto: SK Spartak Příbram / se souhlasem

Pátý nejstarší fotbalový klub v republice byl založen v roce 1894. Letos tak slaví 130 let své existence. Ku příležitosti takto významného výročí přichystal klub bohatý sportovní program, který bude vrcholit nedělním duelem mezi starou gardou Spartaku a týmem Jana Bergera.


Oddílem za uplynulých 130 let prošly tisíce hráčů a mnoho trenérů. Nejslavnější jména v historii oddílu jsou Josef Bican a Oldřich Nejedlý, kteří po určitou dobu trénovali A mužstvo. Prvním dochovaným utkáním je zápas se studenty z Dobříše. V okrese Příbram i v kraji je bezesporu nejstarším fotbalovým klubem. Pouze o jeden rok starší je legendární pražská Sparta.

SK Spartak navazuje na dlouholetou tradici předválečných klubů – SK Horymír, STAR a AFK Horymír. Kluby, které hlavně v první polovině minulého století patřily k předním celkům na Podbrdsku, hrávaly kvalitní fotbal za velkého diváckého zájmu.
V minulosti se v dresech těchto klubů vystřídala plejáda znamenitých fotbalistů, např. Vondra, Jeník, Agler, Pičman, Hájek, Štípek (mistr světa ve stolním tenise), Bašta, Batelka, Hudeček, Machuta, Tůma, Rada, Burda, Míka, Maršík, Hampejs, Nedvěd, Podšer, Bartoš, Havelka a mnozí další. U trenérského kormidla se vystřídali i nejslavnější útočníci v dějinách československé kopané – Josef Bican a Oldřich Nejedlý a také František Hampejs, fotbalista pražské Slavie. Vyrostla zde i celá řada fotbalistů, kteří se uplatnili v ligovém fotbalu: Žemlík, Drahokoupil, Pihávek, Pazdera, Mašek a J. Mišun, a také v národních ligách: Brenning, Škvára, Lžičař, Šach, Šlehofer, Rychlý, Staněk, Staroba, P. Mišun, Klička, Kilián, Bodnár, Kotrbatý, Lantora, Havrlík, Smejkal a Macek.
V minulosti se v dresech těchto klubů …
foto: SK Spartak Příbram / se souhlasem
V první polovině loňského roku si klub procházel turbulentním obdobím, poté, co bylo na valné hromadě za zjitřených okolností odvoláno dosavadní vedení v čele s dlouholetým prezidentem Vladimírem Králíčkem. Za jeho éry (1999-2023) došlo k zásadní přeměně skomírajícího areálu na jeden z nejkrásnějších ve Středočeském kraji. V posledních letech bylo však Králíčkovi vyčítáno příliš autokratické vedení spolku. Dlouhodobé názorové neshody s širším vedením vyústily v jeho odvolání, které s sebou neslo mnoho negativních emocí.

V mezidobí došlo ke zklidnění situace. „Už je to rok a čtvrt od převratu, kdy se vedení ujal Bodnár, Prýmek, Csaplár a Musil. Klub funguje jak ekonomicky, tak sportovně. Máme výbornou spolupráci s městem a atmosféra je určitě jiná, než za vedení ing. Králíčka. Nyní více pracujeme na „softwaru“, zatímco v minulosti byl důležitější „hardware“. Vztahy jsou pro nás důležité, lidé dělají klub a je v nich největší kapitál. Máme na Spartaku 200 sportujících dětí, které učíme nejen fotbalové věci. Učíme je také přátelství, pokoře, zodpovědnosti a respektu, což je do života výborná průprava, vysvětluje David Musil.
O víkendu 22. a 23.6. proběhnou na Spartaku oslavy 130 let od založení klubu. Sobota bude patřit všem hráčům a hráčkám Spartaku, kteří mezi sebou změří síly v interním turnaji. Jedná se o 3 turnaje v jednom, během kterých se budou prolínat kategorie starších a mladších přípravek, starších a mladších žáků. Poslední část bude propojení dorostenců s mužským fotbalem.
Program bude vrcholit v neděli od 17 hodin atraktivním utkáním mezi starou gardou Spartaku a týmem Jana Bergera. V dresu Spartaku nastoupí příbramští pardálové:
Miroslav Slepička, Tomáš Zápotočný, Daniel Tarczal, Miloš Nepivoda, Miroslav Černohorský, Pavel Burda, Jan Prokeš, Miroslav Bodnár, Martin Kubát, David Musil, Jakub Trnka, Jan Vondrášek, Martin Halmo, Dušan Rausz.

V týmu Jana Bergera bude k vidění celá řada bývalých českých reprezentantů:
Jan Berger, Aleš Bažant, Petr Rada, Martin Müller, Václav Koloušek, Michal Jiráň, Tomáš Vlasák, Marek Kincl, David Zoubek, Michal Horňák, Jan Fiala.
Program bude vrcholit v neděli od 17 hodin …
foto: SK Spartak Příbram / se souhlasem

Fotogalerie

Spartak Příbram slaví o víkendu 130 let od založení klubu (1) Spartak Příbram slaví o víkendu 130 let od založení klubu (2) Spartak Příbram slaví o víkendu 130 let od založení klubu (3) Spartak Příbram slaví o víkendu 130 let od založení klubu (4) Spartak Příbram slaví o víkendu 130 let od založení klubu (5)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Související


Další články

Hasiči i záchranáři zasahovali u nehod v Obořišti a Hluboši Hasiči i záchranáři zasahovali u nehod v Obořišti a Hluboši Ani v sobotu neměli záchranáři a hasiči klidný den a zasahovali u nehody v Obořišti, … FOTOGALERIE Příbram zvýší podporu hasičům. Starosta přišel s vyšším návrhem přímo na zastupitelstvu Příbram zvýší podporu hasičům. Starosta přišel s vyšším návrhem přímo na zastupitelstvu Zastupitelstvo města Příbram na svém únorovém jednání schválilo poskytnutí finanční … POLITIKA Všichni jsme unavení. Tohle je důvod, o kterém se nemluví Všichni jsme unavení. Tohle je důvod, o kterém se nemluví Ještě nedávno jsme si nastavovali budík na pět ráno, četli knihy o produktivitě a měli … LIFESTYLE Máte doma „zapomnětlivého génia“? ADHD u dospělých je častější, než si myslíme Máte doma „zapomnětlivého génia“? ADHD u dospělých je častější, než si myslíme Když se řekne ADHD, většina lidí si představí neposedné dítě ve školní lavici. Jenže … NEPŘEHLÉDNĚTE Hýbou se Příbramáci dost? Využívají místní sportoviště, nebo zůstávají prázdná? Hýbou se Příbramáci dost? Využívají místní sportoviště, nebo zůstávají prázdná? Příbram nabízí na své poměry poměrně široké možnosti sportovního vyžití. Obyvatelé … ANKETA Nejčastější prohřešky řidičů podle policie: Telefon v ruce i stání na zastávce Nejčastější prohřešky řidičů podle policie: Telefon v ruce i stání na zastávce Držení telefonu za jízdy nebo zastavování na autobusových zastávkách. To jsou podle … DOPRAVA Mezi světlem a tichem Nic není skutečnější než nic v Galerii Františka Drtikola Mezi světlem a tichem Nic není skutečnější než nic v Galerii Františka Drtikola V sobotu 28. února od 16 hodin se uskuteční dernisáž a komentovaná prohlídka výstavy … Za kouzlem a tajemstvím nevšedního světa lišejníků II. Za kouzlem a tajemstvím nevšedního světa lišejníků II. Brdy nejsou určitě tak bohaté na lišejníky jako například Šumava nebo Jeseníky, ale … POZNÁVÁME BRDY Pudilová končí v OKTAGONu? Příbramská rodačka má nabídky na titulové zápasy! Pudilová končí v OKTAGONu? Příbramská rodačka má nabídky na titulové zápasy! Příbramská rodačka a jedna z nejznámějších českých MMA bojovnic Lucie Pudilová má za … SPORT
Maturita, nebo řemeslo? Možnosti studia v Příbrami a okolí Maturita, nebo řemeslo? Možnosti studia v Příbrami a okolí Vybrat si správnou střední školu není jednoduché. Příbramsko však nabízí překvapivě … ŠKOLSTVÍ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz