5. 2. svátek má Dobromila




Soud řeší žalobu Agrofertu na ČT. Televize ho spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu

1. července 2020   (15:25)
Soud řeší žalobu Agrofertu na ČT. Televize ho spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu
foto: pribram.cz

Žaloba se týká reportáží nazvaných Dvojí metr a Dvojí metr II, které televize odvysílala v pořadu Reportéři ČT. Informace se týkala Karla Trefného, jehož úřad dopočítal společnosti Primagra z koncernu Agrofert DPH ve výši 1,5 milionu korun.


Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Žaloba se týká reportáží nazvaných Dvojí metr a Dvojí metr II, které televize odvysílala v pořadu Reportéři ČT 23. září a 7. října loňského roku. V upoutávce na první reportáž zaznělo "Doměřil daň Agrofertu. Jako ředitel skončil. Dvojí metr finanční správy."
Informace se týkala Karla Trefného, jehož úřad dopočítal společnosti Primagra z koncernu Agrofert DPH ve výši 1,5 milionu korun. Muž byl krátce poté přeložen do Prahy, což označil za šikanu a justice mu následně dala za pravdu. Po vyhraném sporu s finanční správou se vrátil do práce v Příbrami, ale jen jako řadový úředník.
"Je zřejmé, že u určité části veřejnosti byla reportáž způsobilá vyvolat dojem, že v tom má Agrofert prsty a že se finanční správa mstí v zájmu Agrofertu," prohlásil dnes u pražského městského soudu právník koncernu Jiří Urbánek. Na dotaz soudkyně, proč by veřejnost mohla nabýt takového dojmu, Urbánek odpověděl, že jediným akcionářem Agrofertu byl v předmětné době současný premiér Andrej Babiš (ANO), který tehdy zároveň zastával post ministra financí.

"Nic takového, jako že Agrofert koordinuje chod finanční správy, tam nezaznělo. Vše, co zaznělo, odpovídá pravdě. Reportáž byla korektní," reagoval právník ČT Jan Beneš. Poukázal na to, že v reportážích dostaly prostor k vyjádření různé strany včetně ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), ředitelky finanční správy, dvou nezávislých právníků či poslance ANO Milana Ferance.
Fakt, že v první z reportáží nezaznělo stanovisko Agrofertu, dnes z pozice svědkyně obhajovala její spoluautorka Jana Neumannová. "Nemyslím si, že se to Agrofertu týká. V té reportáži neříkáme, že Agrofert něco způsobil, něco inicioval. Popisujeme aktivní chování finanční správy. Mě nezajímá Agrofert, ale jak se chová finanční správa ke svým zaměstnancům," uvedla reportérka.

Se zněním žaloby polemizovala i soudkyně Monika Vacková. "Tyto kauzy byly v povědomí veřejnosti asi už dávno. Otázka je, jestli za to může Česká televize," uvedla. "Akcionář společnosti si přece musí rozmyslet, jestli se stane ministrem financí. Když byl jediný akcionář Agrofertu ministrem financí, nebyl tedy Agrofert a stát propojen? Nemůže si to novinář veřejnoprávní televize dovolit myslet a říct?" ptala se právníka Agrofertu.

Agrofert se dožaduje toho, aby omluva zazněla do 15 dnů od právní moci rozsudku jednak v úvodu pořadu Reportéři ČT, jednak v Událostech, tedy v hlavním zpravodajském pořadu dne. Soudkyně vyslechne počátkem září Trefného, a to mimo jiné k tomu, zda ČT jeho vyjádření nezkreslila. Poté už ve věci zřejmě rozhodne.

Babiš v roce 2017 vložil své akcie kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Podle auditu Evropské komise má však nadále zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu a také vliv na svěřenské fondy. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace v řádu několika stovek milionů korun. Evropský parlament schválil v půlce června rezoluci o tom, že Babiš zpochybňuje nezávislý výkon své funkce. Politik jakýkoli střet zájmů popírá.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Pozor na parfém XENA – může ohrozit zdraví a obsahuje zakázané látky Pozor na parfém XENA – může ohrozit zdraví a obsahuje zakázané látky Ministerstvo zdravotnictví ČR varuje spotřebitele před parfémovou vodou XENA, PARFUM … Cizinci podle policie páchají méně zločinů než dřív. Nejčastěji je to ohrožení pod vlivem návykové látky Cizinci podle policie páchají méně zločinů než dřív. Nejčastěji je to ohrožení pod vlivem návykové látky Kriminalita cizinců ve Středočeském kraji loni meziročně klesla. Cizinci spáchali 1036 … Budíček ve tři ráno, o padesát procent víc soli. Proč nejsou ulice v Příbrami suché? Budíček ve tři ráno, o padesát procent víc soli. Proč nejsou ulice v Příbrami suché? Když začne padat sníh nebo se tvoří námraza, vyrážejí technické služby Příbram do … Nepřehlédněte Nový vedoucí lékař urgentního příjmu: Jsem rád, že jsem právě v Příbrami Nový vedoucí lékař urgentního příjmu: Jsem rád, že jsem právě v Příbrami MUDr. Pavel Poláček je novou tváří příbramské nemocnice. Má bohaté zkušenosti ze … ROZHOVOR Příbram se chystá na podnikatelský ples roku Příbram se chystá na podnikatelský ples roku Okresní hospodářská komora v Příbrami zve všechny milovníky společenských večerů na … Nečekaná návštěva na Svaté Hoře: Irácká delegace se modlila za mír Nečekaná návštěva na Svaté Hoře: Irácká delegace se modlila za mír Na Svaté Hoře se v pondělí 2. února odehrála neobvyklá a emotivní událost. Delegace z … Žáci se na Březových Horách učí v nové dimenzi. Díky dotaci města využívají 3D brýle Žáci se na Březových Horách učí v nové dimenzi. Díky dotaci města využívají 3D brýle Výuka na Základní škole na Březových Horách dostává zcela nový rozměr. Díky finanční … Školství Kriminalita na Příbramsku narostla. Přibývá kyberpodvodů i krádeží v obchodech Kriminalita na Příbramsku narostla. Přibývá kyberpodvodů i krádeží v obchodech Jak je na tom kriminalita přímo v našem okrese? Na to vám odpoví následující policejní … Střídání stráží v příbramské věznici Střídání stráží v příbramské věznici Po pětiletém působení na pozici ředitele věznice na Rakovnicku se do Věznice Příbram …
Krajští kriminalisté vyšetřují "otcovraždu". Tělo našli krminalisté ve značném stavu rozkladu Krajští kriminalisté vyšetřují "otcovraždu". Tělo našli krminalisté ve značném stavu rozkladu Středočeští kriminalisté řeší od 28. ledna násilný trestný čin v Osově na Berounsku. V …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz