Soud osvobodil strážníka obžalovaného kvůli úmrtí mladíka v Březnici
NEJČTENĚJŠÍ
25. května 2023 (13:04)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Podle soudu použil donucovací prostředky v souladu se zákonem a nebylo prokázáno, že při střelbě nedodržel předepsanou bezpečnou vzdálenost.
Okresní soud v Příbrami dnes osvobodil strážníka obžalovaného kvůli předloňskému úmrtí čtyřiadvacetiletého muže v Březnici na Příbramsku. Podle soudu použil donucovací prostředky v souladu se zákonem a nebylo prokázáno, že při střelbě nedodržel předepsanou bezpečnou vzdálenost. Dnes čtyřiapadesátiletý strážník střílel z pepřové pistole, kterou měl u sebe jako součást výzbroje. Mladík po zásahu upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel, příčinou smrti byl otok mozku způsobený úrazem.
"Nebylo prokázáno, že se stal skutek, který je obžalovanému kladen za vinu," uvedla po vyhlášení rozsudku soudkyně Michaela Kalá. Žalobkyně a zmocněnec rodiny si ponechali lhůtu pro případné odvolání, rozsudek tak není pravomocný.
Případu z počátku srpna 2021 předcházel konflikt mezi mladými lidmi před březnickým kulturním domem. Byla k němu přivolána městská policie. Strážník vinu odmítl. Netušil prý, že pepřová pistole, z níž vystřelil, by se mohla stát smrtící zbraní. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozilo až šest let vězení.
Státní zástupkyně Monika Sedláčková dnes pro obžalovaného navrhla 2,5 roku vězení s podmíněným odkladem na tři roky a zákaz používat a držet zbraň po dobu dvou let. Strážník podle ní přistoupil k mladíkovi na vzdálenost 90 centimetrů a natáhl ruku, přičemž ústí přístroje bylo 30 centimetrů od krku poškozeného. Minimální bezpečná vzdálenost byla přitom 1,5 metru. Obžalovaný ale tvrdil, že střílel z větší dálky. Podle Sedláčkové se strážník dopustil usmrcení z nedbalosti, zmocněnec poškozené rodiny Jan Kočí hovořil o úmyslném ublížení na zdraví s následkem smrti.
Obhájce namítl, že minimální bezpečná vzdálenost pro střelbu je sice v manuálu ke zbrani stanovena na 1,5 metru, ale pokud si jí střelec není jistý, může střílet i z kratší vzdálenosti mimo obličej. "V manuálu není vysloveně zákaz střílet na vzdálenost menší než 1,5 metru," podotkl advokát. Podle dnešní výpovědi odborníka na balistiku mohla být nejkratší vzdálenost, z níž se střílelo, 40 centimetrů a nejdelší 2,5 metru. Přesnou vzdálenost expert nebyl schopen určit, protože zásah nešel přímo.
Soudkyně uvedla, že obžalovaný použil donucovací prostředky v souladu se zákonem o obecní policii. Situace jejich použití vyžadovala, aby bylo zabráněno rvačce. Většina svědků byla navíc pod vlivem alkoholu. "Žádný fakticky neviděl použití expanzního přístroje," řekla Kalná. Podle ní nebylo prokázáno, že by strážník nedodržel předepsanou bezpečnou vzdálenost. "V takovém případě je třeba hodnotit důkazy v jeho prospěch a není možné dojít k jednoznačnému závěru o jeho vině," dodala.
Při vyšetřovacím pokusu znalec střílel do balistického gelu potaženého vepřovou kůží na vzdálenosti 1,5 metru. Dráždivá kapalina se odrazila jen ze vzdálenosti půl metru a zasáhla střelce. Ani v jednom případě však nebyla proražena kůže. "Bohužel si nedovedu vysvětlit, co způsobilo zranění, kapalina samotná by to neudělala," konstatoval znalec.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Do Orlova letěl vrtulník leteckých záchranářů pro opařené dítě
•V případu úmrtí mladíka v Březnici zbývá vyslechnout znalce z oboru balistiky
•Počet odsouzených mužů v příbramské věznici přesahuje její kapacitu
Další články
Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty)
Noční sovy, kreativní bordeláři a lidé, kteří občas použijí ostřejší slovo, mají jedno …
LIFESTYLE
Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní
Svatý Medard má pověst největšího „meteorologa“ mezi svatými. Legenda o orlu, který ho …
POČASÍ
Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců
Areál Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké se i letos promění v jedinečnou přírodní …
KULTURA
OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť
Po dvou letech se do areálu Nového rybníka vrátil Den bezpečné Příbrami, který nabídl …
VIDEO
Terasa u Belvederu je zpět. A s ní i letní barbecue, speciální akce na pivo a výhled, který nemá konkurenci
Terasa u kulturního domu Belveder, která prošla na jaře kompletní rekonstrukcí, se …
AKTUÁLNĚ
Největší přírodní hnízdo v ČR? Vzniklo právě tady – a živočichové už ho pomalu zabydlují.
Ve Svatohorských sadech vyrostlo něco, co tu ještě nebylo. Obří přírodní hnízdo o …
FOTOGALERIE
Na Jineckých Hřebenech byl slavnostně požehnán obraz svaté Barbory
V prostoru pozorovatelny na Jineckých Hřebenech nad stále využívaným cvičištěm armády …
FOTOGALERIE
Závislostí přibývá. Odborníci varují, že přesun agendy pod zdravotnictví může přijít v nejhorší možnou chvíli
Počet lidí se závislostmi roste, a to napříč věkem i regiony. U mladých je nárůst …
AKTUÁLNĚ
Bajkeři, děti i nejmenší na odrážedlech: BSK GIRO Pičín znovu rozjede Brdy
Brdské lesy se opět promění v jednu velkou cyklistickou arénu. Oblíbený závod horských …
SPORT
Na Svaté Hoře byl uveden nový farář. Arcibiskup Přibyl předal klíče P. Vítu Uhrovi
Při poslední květnové nedělní večerní mši převzal nový farář P. Vít Uher symbolické …
AKTUÁLNĚ




