28. 10. je státní svátek
Soud nepovolil obnovu procesu v případu házení kuličky na auto

7. října 2021   (17:19)
Soud nepovolil obnovu procesu v případu házení kuličky na auto
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Štíbr podle obžaloby v srpnu 2018 na silnici z Prahy do Příbrami najížděl na volkswagen, ve kterém jela rodina se dvěma malými syny. Vynucoval si uvolnění levého jízdního pruhu, i když podle svědků byl velmi hustý provoz a oba pruhy byly plné.


Soud nepovolil obnovu procesu v případu Miroslava Štíbra, který si odpykává šestiletý trest vězení za incident na silnici ve středních Čechách. Loni byl odsouzen za to, že v srpnu 2018 agresivně najížděl na auto a rozbil mu okno kuličkou z tvrdého materiálu. K jízdě ve voze ve zmíněné době se dnes u soudu přiznal jiný muž, senát v čele s předsedou Jiřím Wažikem mu však neuvěřil. Štíbr, který vinu od počátku odmítá, proti jeho rozhodnutí podal stížnost.

"Máme za to, že přiznání pachatele je učebnicovým příkladem důvodu k povolení obnovy procesu," uvedl Štíbrův obhájce Milan Vraspír. Svědek dnes u Krajského soudu v Praze a již před tím na policii uvedl, že vozidlo v době, kdy se měl trestný čin stát, řídil on. Obvinění uvedená v obžalobě však odmítl.
Muž proti loňskému roku změnil svoji výpověď. Dříve uváděl, že si auto od Štíbra sice půjčil, ale neřídil. Odvolával se na "osobu blízkou", u které nemusí uvádět jméno. "Bál jsem se postihu za přestupek, protože jsem odjel jednosměrkou," řekl. O uvěznění svého známého se prý dozvěděl až letos v červenci od Štíbrova advokáta.
Trestní senát muži neuvěřil. Podle Wažika byla v jeho výpovědi spousta rozporů, jeho tvrzení nekorespondovala ani s dalšími důkazy. "Soud si za svým rozhodnutím nadále stojí," prohlásil v odůvodnění rozhodnutí Wažik. Verdikt bude ještě přezkoumávat odvolací pražský vrchní soud.

Štíbr podle obžaloby v srpnu 2018 na silnici z Prahy do Příbrami najížděl na volkswagen, ve kterém jela rodina se dvěma malými syny. Vynucoval si uvolnění levého jízdního pruhu, i když podle svědků byl velmi hustý provoz a oba pruhy byly plné.
Když řidič volkswagenu Štíbrovi neuhnul, ve zhruba 90kilometrové rychlosti ho zprava podjel a údajně hodil do okna na straně spolujezdce kuličku o průměru více než dva centimetry. Sklo z rozbitého okna pořezalo ženu na sedadle spolujezdce i jejího šestiletého syna, který seděl za ní.
Justice čin kvalifikovala jako pokus o těžké ublížení na zdraví. Už dříve byl Štíbr odsouzen za to, že v roce 2009 hodil cihlu po policejním autě a v roce 2015 napadl řidiče dodávky a postříkal mu sedadlo spolujezdce benzinem.

Ústavní soud ve středu odmítl Štíbrovu stížnost, kterou proti odsuzujícím verdiktům podal. I v ní muž uváděl, že na místě události vůbec nebyl a auto půjčil někomu jinému. Podle ústavních soudců byla stížnost neopodstatněná, pachatele se podařilo přesvědčivě identifikovat. Nedávno odmítl dovolání pachatele také Nejvyšší soud, podle kterého nelze čin bagatelizovat tvrzením, že zranění způsobená pasažérům nebyla vážná a že řidič zasaženého auta dokázal bezpečně zastavit. Šlo o dětinské a bezohledné chování, uvedl.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz