Soud Davida Ratha podmíněně propustil z vězení
11. ledna 2022 (09:36)
Krajský soud v Brně dnes podmíněně propustil někdejšího středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha z vězení. Byl odeslán příkaz k jeho propuštění do vězení, řekla přítomným novinářům soudní úřednice. Na svobodu by se Rath měl dostat během hodin. Rath dostal sedmiletý trest za korupci, odpykal si přes polovinu.
Návrhem na podmíněné propuštění se zabývají brněnské soudy, protože někdejší výrazný politik ČSSD si trest odpykává ve věznici v Brně-Bohunicích. Městský soud loni v listopadu sice rozhodl o Rathově podmíněném propuštění s délkou zkušební doby sedm let, státní zástupkyně ale proti rozhodnutí podala stížnost.
Krajský soud dnes o stížnosti pravomocně rozhodl. Jednání ale bylo neveřejné, soud rozhodl takzvaně od stolu. Při jednání senátu tak Rath nebyl přítomen, stejně tak ani jeho advokát či žalobkyně.
Žádost o podmíněné propuštění nepodal Rathův advokát, ale organizace Svaz pacientů České republiky. Podle městského soudu bylo Rathovo hodnocení ze strany věznic velice kladné a pro nápravu bývalý hejtman udělal ve vězení maximum. Státní zástupkyně ale mínila, že u Ratha nenastala sebereflexe v takové míře, aby si uvědomil, co spáchal a jakým způsobem to mělo vliv na nahlížení na politiky. Připomněla také, že nezaplatil celý peněžitý trest. Podle ní by také bylo podmíněné propuštění Ratha předčasné, protože mu byl trest v související kauze nepravomocně o rok zvýšen.
Policie Ratha zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici nedaleko Prahy. V této takzvané první větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení a také desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU. Z částky zatím zaplatil zhruba polovinu. Rozsudek v této větvi korupční kauzy kolem Ratha loni potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání.
Ve druhé větvi kauzy prodloužil Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně trest ještě o rok, uložil mu také osmnáctimilionový peněžitý trest. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se teprve bude zabývat odvolací vrchní soud, a to v dubnu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Záchranná akce se šťastným koncem: Hasiči ruku v ruce s ochránci přírody vyprostili z pasti malou vydru
Profesionální hasiči ze Sedlčan spěchali na pomoc záchranné stanici do obce Příčovy. V …
AKTUÁLNĚ
„Tohle jsme nečekali.“ Co lidi při prodeji nemovitosti nejvíc překvapí?
Co nám říkají klienti: „Myslel jsem si, že nejtěžší bude najít kupujícího.“ Tohle je …
PR
Pražský okruh bude v noci z 18. na 19. července zcela uzavřen. Demolují se dva nadjezdy, doprava pojede přes Strakonickou a tunely
Řidiče čeká významné noční omezení na Pražském okruhu. V noci ze soboty 18. července …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Příbramská nemocnice má za sebou první rok jednodenní chirurgie. Moderním oddělením prošlo téměř 900 pacientů
Oddělení jednodenní péče Oblastní nemocnice Příbram slaví první rok provozu. Od svého …
ZDRAVOTNICTVÍ
Festival chutí, vůní a rytmů znovu oživí Březnici. Třetí ročník nabídne speciality z celého světa i pestrý hudební program
Březnické staré kluziště se promění 18. července v místo, kde se setkají chutě, vůně i …
Mladí střelci z Příbrami překvapili Evropu. Co je za jejich úspěchem?
Ve veřejných debatách se střelba často objevuje jako téma rizika. Zbraně jako hrozba, …
SPORT
Čolka horského můžete objevit i v lesní louži
Na první pohled zaujme pestré vybarvení samečka čolka horského během období …
POZNÁVÁME BRDY
Bez nich bychom nepřežili
V sobotu 18. července 2026 od 10 do 16 hodin nahlédnete v Ochranné stanici fauny v …
PŘÍRODA
Čekalíkovský rybník ožije hudbou. V centru Příbrami se chystá letní relax pod širým nebem
Příjemná hudba, letní drinky, posezení u vody a pohodová atmosféra. To vše nabídne …
KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Cenové stropy končí v neděli, ceny už nyní letí nahoru
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,50 Kč do 41,50 Kč …
DOPRAVA





