Somra na poslední cestě vyprovodily slzy, uznání a potlesk přítomných
26. října 2022 (15:59)
Herce Josefa Somra dnes v zaplněné síni strašnického krematoria na poslední cestě vyprovodily slzy, uznalá slova a potlesk přítomných. Oblíbený divadelní, televizní a filmový herec, dlouholetý člen Činohry Národního divadla zemřel 16. října ve věku 88 let. Mezi smutečními hosty byli příbuzní, herečtí kolegové i veřejnost. Na úvod zazpíval barytonista Roman Janál z Národního divadla.
"Byl to herec, který mimořádně dobře uměl ztvárnit složité charaktery jak groteskními prostředky, tak i naprostou autenticitou. On měl vždycky vespod svého hraní smutek kombinovaný s lišáckým pohledem. Kromě toho to byl vynikající kolega, pokorný umělec a skvělý člověk," řekl ČTK před začátkem obřadu jeden z příchozích, ředitel Národního divadla Jan Burian.
Herečka Taťjana Medvecká ve své smuteční řeči vzpomínala na Somra s dojetím jako na skvělého kolegu i svůj vzor. "Měla jsem ho jako předobraz ideálního hereckého partnera. Byl to pan herec, který dokázal zaplnit prostor a přesvědčit vás o čemkoliv," uvedla.
Z herců přišli například Jiří Bartoška, Eliška Balzerová, Igor Chmela, Barbora Hrzánová nebo Jan Kačer. V záplavě květin pod katafalkem byly také věnce, které zaslaly například ministerstvo kultury, divadlo Viola, Národní divadlo, Česká televize, Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary nebo Český rozhlas.
Krátkou lidovou píseň věnoval Somrovi také Jiří Pavlica, který stojí v čele hudebního souboru Hradišťan. Ani on, stejně jako řada přítomných, neskrýval slzy. "S Josefem Somrem jsem často vystupoval. Byl to vynikající člověk, který byl v soukromém životě velmi plachý, což se paradoxně příliš neslučuje s hereckou profesí," vzpomínal.
Somr během své kariéry postupně prošel divadelními scénami v Brně a Pardubicích. V roce 1965 se stal členem pražského Činoherního klubu, kde hrál pod režijním vedením Ladislava Smočka (Piknik), Jiřího Menzela (Mandragora) či Jana Kačera (Zločin a trest nebo Revizor). V roce 1978 využil nabídky, kterou mu z Národního divadla poslal Miroslav Macháček. Na první české scéně ztvárnil například Maršála v Čapkově Bílé nemoci, Kláska v Jiráskově Lucerně nebo Kunze v Krobotově nastudování Roku na vsi bratří Mrštíků.
Vedle toho ztvárnil více než 170 postav ve filmech, jeho zřejmě nejznámější rolí je výpravčí Hubička, lišácký svůdník z oscarových Ostře sledovaných vlaků Jiřího Menzela. Nesmazatelnou stopu zanechal Somr i na televizní obrazovce. Získal Českého lva za přínos kinematografii a Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Dvě třetiny Čechů spoří na energiích, méně vytápějí a svítí
•T-Mobile se potýkal s výpadkem mobilních služeb, mohlo jít o hackerský útok
•Zemřel filmový a divadelní herec Josef Somr, bylo mu 88 let
Další články
Po čelním střetu s osobním autem skončil autobus u Jinců v příkopu, na místo letěl i vrtulník
K vážně vypadající dopravní nehodě došlo v pondělí odpoledne na silnici 118 u obce …
AKTUALIZOVÁNO
Sdílené dětství: Když rodiče zveřejňují život svých dětí dřív, než se naučí mluvit
Fotka z ultrazvuku, první krůčky, koupání ve vaně nebo záchvat vzteku v obchodě. To …
NÁZOR
/FOTO/ Policie pátrá po muži z Bohostic. Odešel z domova a dosud se nevrátil
Policisté vyhlásili pátrání po devětačtyřicetiletém Dominiku Šnejdrovi z Bohostic na …
AKTUÁLNĚ
Ve Středočeském kraji je na školách po 2. kole přijímaček asi 1200 volných míst
Ve Středočeském kraji je na středních školách po druhém kole přijímaček asi 1200 …
AKTUÁLNĚ
Česko má po víkendu nový teplotní rekord 41,9 stupně, ale lidé kolabovali, pět utonulo
Českou republiku o víkendu zasáhly tropické teploty, po oba dny bylo překonáno …
AKTUÁLNĚ
V úterý startuje 17. ročník Summer X Fest Tour. První zastávkou je Příbram a vstup je zdarma
Příbram se stane první zastávkou letošního ročníku oblíbené festivalové tour Summer X …
OBRAZEM: JelenFest ovládl Příbram: Rodinná atmosféra, autogramiády i velká večerní show
Příbram zažila v sobotu 27. června nezapomenutelný den plný rodinné zábavy a skvělé …
FOTOGALERIE
Červen v Příbrami jako z jiného světa. Stoletá voda, tropy a škody za miliony
Červen v Příbrami letos připomíná horskou dráhu.
Zatímco minulý víkend město bojovalo …
VIDEO
Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji …
AKTUÁLNĚ
Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady
Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na …
ZDRAVOTNICTVÍ





