31. 7. svátek má Ignác




Sokolské šibřinky jsou dnes v černobílém! Sokolovnu čeká víkend plný masek a tance

15. února 2025   (14:33)
Sokolské šibřinky jsou dnes v černobílém! Sokolovnu čeká víkend plný masek a tance
foto: Šibřinky 2016: Na hradě straší (zdroj: Sokol Příbram)

Po sokolských šibřinkách pro dospělé v sobotu 15. února bude v neděli následovat maškarní zábava pro děti. Vstupné na dětskou akci v příbramské sokolovně je dobrovolné.


Sokolské šibřinky mají každý rok nové zaměření, po „sokolsku“ ráz. Ráz šibřinek zavedl příbramský Sokol ve své novodobé historii v roce 1996. O rok později byl zvolen první – Dobytí severního pólu, kdy se konala i tzv. půlnoční scéna. Účastníci táhli v mrazu sněhovou bouří středem sálu a předváděli krátký divadelní výstup. V minulých letech se na svoji slavnost převlékali do kostýmů na téma U vody, Ze života hmyzu, Pruhovaný svět, Hippies nebo loňské Na pouti.

Šibřiti se znamená starší češtinou veseliti se a tato zábava s tancem byla záměrně v minulosti zvolena termínově v době maškar – masopustu.
Kreativita se neomezuje jen na tematické oddění, je znát už při přípravě a samotné výzdobě sálu. Pro letošní rok byl zvolen ráz Black and white. Jak si sokolové poradí s na první pohled minimalistickým úkolem, bude jasnější v sobotu 15. února, kdy se příbramská sokolovna zaplní atmosférou v černobílém stylu.
Jako každoročně se maškarní zábavy dočkají také děti, které jsou v sokolovně vítány v neděli 16. února od 15.00. I je čeká hudba, tanec a spousta zábavy. Vstupné na dětské šibřinky je dobrovolné.

Z historie sokolských šibřinek
Myšlenku na uspořádání velkého maškarního plesu pojal Jindřich Fügner, jeden ze zakladatelů spolku Sokol, po obrovském úspěchu předchozích společenských akcí – tanečních zábav, plesů a různých společenských setkání. Podle Památníku Sokola Pražského z roku 1883 bylo Fügnerovým přáním, aby „členové Sokola i mimo cvičiště se scházeli, blíže se poznali a takto přátelským svazkem k sobě přilnuli“.
První šibřinky uspořádal Sokol Pražský už v roce 1865. Rychle je následovaly akce v dalších sokolských jednotách a ty se staly nedílnou součástí společenského dění v českých obcích. Měly nejen význam společenský, ale jako další události pořádané vlasteneckými spolky byly i významným počinem českého obrození. Na plesech se mluvilo jen česky, česky byly tištěny plakáty, pozvánky a jídelní lístky. Taneční pořádky obsahovaly i vlastenecké verše českých básníků.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Sokol Příbram
Česká obec sokolská
autor: Magdalena Rezková








Další články

Češi mění pláže za hory. Nový trend „coolcation“ dobývá Evropu Češi mění pláže za hory. Nový trend „coolcation“ dobývá Evropu Zatímco ještě před několika lety byly hlavním cílem letních dovolených pláže u … LIFESTYLE Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin stagnuje, nafta někde podražila Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin stagnuje, nafta někde podražila Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,50 Kč do 42,90 Kč … AKTUÁLNĚ Nebezpečí požárů je extrémní. Středočeský kraj zavádí přísné zákazy Nebezpečí požárů je extrémní. Středočeský kraj zavádí přísné zákazy Od páteční půlnoci bude platit na celém území Středočeského kraje období zvýšeného … AKTUÁLNĚ Březnická pouť nabídne víkend plný tradic a zábavy. Akce uzavře dvě ulice Březnická pouť nabídne víkend plný tradic a zábavy. Akce uzavře dvě ulice První srpnový víkend bude v Březnici patřit tradiční pouti, která každoročně láká … NEPŘEHLÉDNĚTE TIPY NA VÍKEND: Od street food festivalu až po parní lokomotivu. Z víkendového programu si vybere opravdu každý. TIPY NA VÍKEND: Od street food festivalu až po parní lokomotivu. Z víkendového programu si vybere opravdu každý. První srpnový víkend na Příbramsku nabídne opravdu velmi pestrý program. Milovníci … NEPŘEHLÉDNĚTE Středočeští hygienici provedli v dětských táborech 95 kontrol, zjistili 23 závad Středočeští hygienici provedli v dětských táborech 95 kontrol, zjistili 23 závad Středočeští hygienici od začátku letních prázdnin provedli na dětských táborech 95 … AKTUÁLNĚ Letecká záchranka v permanenci: Od slapské nehody přes zranění ve Hvožďanech až po ranní střet u Milína Letecká záchranka v permanenci: Od slapské nehody přes zranění ve Hvožďanech až po ranní střet u Milína Posádka záchranářského vrtulníku LZS Kryštof 1 zažívá v posledních hodinách mimořádně … AKTUALIZOVÁNO Cyklisté na Příbramsku pod lupou II: Když jde o život, pravidla musí ctít hlavně řidiči Cyklisté na Příbramsku pod lupou II: Když jde o život, pravidla musí ctít hlavně řidiči Letní sezóna na silnicích Příbramska přináší tradiční napětí mezi řidiči a cyklisty. … DOPRAVA Trendy v bydlení pro rok 2026: Domov má být útulný, osobitý a praktický Trendy v bydlení pro rok 2026: Domov má být útulný, osobitý a praktický Trendy v interiérovém designu se letos posouvají směrem k větší útulnosti a … ZAJÍMAVOSTI
Na tísňových linkách se rozdrnčely telefony: Po nárazu vodního skútru do skály na Slapech vzlétl vrtulník Na tísňových linkách se rozdrnčely telefony: Po nárazu vodního skútru do skály na Slapech vzlétl vrtulník Operační střediska tísňových linek 158 a 112 přijala dnes po půl druhé odpoledne … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz