29. 1. svátek má Zdislava




Sokolové z Příbrami reprezentovali na evropském mistrovství v TeamGymu

23. listopadu 2024   (17:30)
Další 3 fotografie v galeriiSokolové z Příbrami reprezentovali na evropském mistrovství v TeamGymu
foto: Sokol Příbram

„Mistrovství Evropy je nejvyšší možná soutěž, kam se mohou gymnasté v TeamGymu dostat. Zatím se jedná o výhradně evropský sport, k rozšíření do celého světa to ještě nějakou chvíli potrvá,“ říká trenér Pavel Fíla.


TeamGym je poměrně mladý sport, jeho popularita se šíří i díky sportovcům z Tělocvičné jednoty Sokol Příbram. Za sebou mají účast na evropských mistrovstvích, v říjnu vyjeli do hlavního města Ázerbájdžánu Baku, kde se konalo 15. mistrovství Evropy v tomto sportu.

„Mistrovství Evropy je nejvyšší možná soutěž, kam se mohou gymnasté v TeamGymu dostat. Zatím se jedná o výhradně evropský sport, k rozšíření do celého světa to ještě nějakou chvíli potrvá. Šampionát trvá celý týden. Z pohledu organizátorů i účastníků jde o dlouhý náročný čas, ovšem plný krásných zážitků a vzpomínek,“ konstatuje trenér Pavel Fíla. Ze Sokola Příbram reprezentovalo Českou republiku na ME 2024 devět závodníků v juniorské a seniorské ženské kategorii a v seniorském smíšeném družstvu.
Sokolové nejsou na mezinárodních soutěžích v TeamGymu nováčky. „Jako klub se Příbram zúčastnila ME v roce 2008 v Gentu a v roce 2012 v Aarhus. V následujících letech již Českou republiku nezastupovaly kluby, ale reprezentace se skládala z jednotlivců z celé ČR,“ vysvětluje trenérka Blanka Chrastinová. Příbramští sportovci zavítali na mezinárodní soutěže do Reykjavíku (2014), Mariboru (2016), Odivelas (2018), Guimares (2021) a Lucemburku (2022). „V listopadu 2023 jsme se s družstvem senior mix zúčastnili mistrovství střední Evropy v Lignano Sabbiadoro, kde jsme skončili na pátém místě,“ pokračuje Blanka Chrastinová. Z mezinárodního závodu v Rothenburgu letos v dubnu si juniorky odvezly prvenství.
TeamGym je týmový sport pro muže a ženy vycházející z gymnastiky. Závodníci předvádějí společný program ve třech disciplínách – pohybová skladba, akrobacie a trampolína. Týmy jsou složeny z 6 až 12 cvičenců. Historie sportu se začala psát ve Švédsku v 70. letech 20. století.

V Baku obsadil juniorský tým, jehož členkami byly za Příbram Julie Valíčková a Klára Sobolíková, osmé místo. Po řadě komplikací v týmu skončily na stejné pozici i seniorky ve složení Tereza Klasnová, Eliška Koldová a Amálie Koldová, která kvůli nutnosti doplnit potřebný týmový počet přestoupila od juniorek do seniorského družstva. „Jako poslední z České republiky nás reprezentoval tým v kategorii senior mix, tedy družstvo složené napůl z žen a napůl z mužů. V případě našeho týmu se jednalo o zkušené závodníky. Výsledná známka ale bohužel nestačila na postup do finále,“ komentuje výkon Pavel Fíla s tím, že i přes ztrátu účasti ve finále se smíšenému týmu povedl jeden prim. „Vůbec poprvé na mistroství Evropy dva naši závodníci předvedli úspěšně skočené trojné salto na trampolínce. Právem jsme hrdí o to víc, že se to byli naši borci z Příbrami Tomáš Pouček a Štěpán Huml,“ chválí trenér. Tým nakonec skončil jako devátý. Kromě zmíněných gymnastů Sokol zastupovali ještě Kryštof Vaner a Jonáš Janík.
Podle Pavla Fíly je celkový dojem z výkonnosti českých týmů dobrý. „S pokorou je nutné uznat kvality soupeřů, především těch ze severských zemí, jejichž výkony jsou doslova dechberoucí. Bohužel jejich úroveň je pro nás zatím nedosažitelná. Z hlediska tréninkových podmínek a velikosti členské základny za těmito zeměmi stále zaostáváme. Věřím, že pokud se v budoucnu zlepší podmínky a podpora gymnastických sportů, především TeamGymu v Česku, můžeme těmto zemím také konkurovat. Gymnasty máme velice šikovné a talentované,“ dodává trenér.
K tréninkům sportovci využívají zázemí v příbramské sokolovně. „Sokol Příbram nám vychází hodně vstříc, ale podmínky nejsou ideální. Musíme jezdit do specializované tělocvičny v Dobřichovicích nebo před evropským mistrovstvím do Prahy,“ doplňuje Blanka Chrastinová. Letošní závodní sezonu uzavřely v listopadu Pohár města Příbrami, kterého se zúčastnilo 35 týmů z celé ČR, a jako poslední závod v Trutnově. Novou sezonu gymnasté zahájí v březnu 2025.
Mistrovství Evropy v TeamGymu 2024, Baku
- Celkem se ME zúčastnilo 15 zemí z Evropy včetně jednoho mužského týmu z Ázerbájdžánu.
- Prvně se mistrovství konalo mimo Evropu, díky účasti týmu z Ázerbájdžánu dostal TeamGym šanci prezentovat se mimo starý kontinent.
- Mistrovství bylo posledním pro trenérskou dvojici Tereza Krakovská a John Erik Jonassen Salte, kteří vedou reprezentaci od roku 2016.
- Česká reprezentace se skládala z 35 závodníků, 5 trenérů, 1 fyzioterapeutky, 1 delegátky a 2 rozhodčích, přičemž z Příbrami přijelo 9 závodníků a 2 trenéři (Blanka Chrastinová a Pavel Fíla).

Fotogalerie

Sokolové z Příbrami reprezentovali na evropském mistrovství v TeamGymu (1) Sokolové z Příbrami reprezentovali na evropském mistrovství v TeamGymu (2) Sokolové z Příbrami reprezentovali na evropském mistrovství v TeamGymu (3)

foto: Sokol Příbram

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Sokol Příbram
autor: Magdalena Rezková








Další články

Pololetní vysvědčení: radost i obavy pro děti i rodiče Pololetní vysvědčení: radost i obavy pro děti i rodiče Konec ledna je tady a s ním i pololetní vysvědčení, které se rozdává právě ve čtvrtek … Kruhový objezd u Dolejší Obory byl neprůjezdný Kruhový objezd u Dolejší Obory byl neprůjezdný Počasí ráno komplikuje dopravu v celém regionu, některé spoje Pražské integrované … AKTUALIZOVÁNO Potlesk, dražba i podnět státnímu zastupitelství. Příbram zažila bouřlivé jednání zastupitelstva Potlesk, dražba i podnět státnímu zastupitelství. Příbram zažila bouřlivé jednání zastupitelstva Lednové jednání příbramského zastupitelstva trvalo více než čtyři a půl hodiny a … Politika Ministerstvo vrací první etapu obchvatu do řízení. Město potvrzuje postup příprav a nový harmonogram Ministerstvo vrací první etapu obchvatu do řízení. Město potvrzuje postup příprav a nový harmonogram Další zdržení, nový termín a návrat na začátek. Ministerstvo dopravy zrušilo územní … Nepřehlédněte Topení pevnými palivy: když zima prověří zásoby i trpělivost Topení pevnými palivy: když zima prověří zásoby i trpělivost Zimní období každoročně ukazuje, jak dobře jsou domácnosti připravené na skutečně … PR V Příbrami se ve Zdabořské ulici srazily dva osobní vozy V Příbrami se ve Zdabořské ulici srazily dva osobní vozy Ve středu krátce před šestou hodinou večerní přijali policisté na tísňové lince 158 … AKTUALIZOVÁNO Sledujte dnes online jednání zastupitelstva. Zastupitelé rozhodnou i o dražbě domu za 20 milionů Sledujte dnes online jednání zastupitelstva. Zastupitelé rozhodnou i o dražbě domu za 20 milionů Zastupitelstvo města Příbram se dnes schází k prvnímu letošnímu jednání. V jednacím … ON-LINE PŘENOS Meteorologové varují před novou sněhovou pokrývkou. Ve čtvrtek může sněžení komplikovat dopravu Meteorologové varují před novou sněhovou pokrývkou. Ve čtvrtek může sněžení komplikovat dopravu Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před novou sněhovou pokrývkou, která se … Řidič osobního vozu u Petrovic skončil v příkopu Řidič osobního vozu u Petrovic skončil v příkopu Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly ve středu 28. ledna …
Hornické muzeum zve děti na jarní prázdniny plné her, tvoření a objevování Hornické muzeum zve děti na jarní prázdniny plné her, tvoření a objevování Hornické muzeum Příbram připravilo během jarních prázdnin celodenní program pro děti …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz