2. 12. svátek má Blanka

Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá

5. března 2021   (06:11)
Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá
foto: pribram.cz

V bývalých lázních bude na jaře dokončeno sedm sociálních bytů. Od září se otevřou prostory pro družinu, učebny ZUŠ a keramickou dílnu.


Při průjezdu městyse Jince si toho nelze nevšimnout. Dlouho zanedbaný objekt bývalého Moserova sanatoria, který stojí naproti jinecké školy, prochází radikální změnou. „Budovu, která má přes 600 metrů čtverečních zastavěné plochy a tři podlaží, jsme koupili před třemi roky,“ říká starosta městyse Josef Hála. V té době se v prvním patře nacházelo již pět bytů. Nyní je před dokončením dalších sedm jednotek pro sociální bydlení, místo bude sloužit i jako komunitní centrum a pro školní účely. Celková investice činí přibližně 40 milionů korun.
 

Nastěhování v červenci
Sociální byty se dokončují ve třetím patře jako podkrovní vestavba a dispozičně půjde o typ 2+kk. „Termín dokončení je 31. března letošního roku a byty by měly být obsazovány v červenci. Musíme nechat stavbu řádně vyschnout, abychom se později společně s nájemníky nepotýkali s plísní,“ zdůvodňuje Josef Hála.
 
Přízemí bude sloužit školám a volnočasovým aktivitám. „Připravujeme dva nové prostory pro mimoškolní výuku a družiny, čtyři učebny pro jineckou pobočku ZUŠ z Rožmitálu pod Třemšínem a hrnčířskou dílnu,“ vyjmenovává starosta. Dílna je již zařízena nábytkem, ostatní interiéry budou kompletně vybaveny v září.
 
V prvním patře, vedle stávajících pěti bytů, vzniká komunitní centrum, jenž by mělo být otevřeno ve stejném termínu jako školní zařízení. Na zahradě domu bude dětské hřiště a venkovní učebna pro školní družinu. Bude zde nová zeleň, chodníky, parkoviště a oplocení. K vytápění objektu poslouží tři tepelná čerpadla.
 

Část nákladů kryjí dotace
Náklady na výstavbu dětského hřiště pokryje dotací 800 tisíc korun ministerstvo pro místní rozvoj. I na ostatní části projektu se podařilo získat – alespoň dílčí – podporu. Z Integrovaného regionálního programu (IROP) je hrazena část pro mimoškolní vzdělávání (stavební práce, venkovní učebna, vybavení nábytkem pro dvě vnitřní učebny), celková podpora činí osm milionů korun.
 
Na financování komunitního centra s celkovou investicí čtyři miliony korun se polovinou podílí MAS Brdy. Výdaje na sociální byty ve výši 17 milionů korun částečně pokryje také IROP (12,6 milionu korun).
 
Investice se nám vyplatí
„Všechny dotace musí městys dofinancovat. Procenta jsou různá, navíc je zde spousta neuznatelných nákladů,“ doplňuje Josef Hála. Z rozpočtu městyse byla vybudována například přípojka elektřiny, centrální rozvaděč, komunikace a chodníky, nová fasáda nebo hromosvod.
 
„Obci se investice určitě vyplatí a stejně tak škole,“ dodává starosta k ambicióznímu projektu, který má také podpořit volnočasové vyžití dětí a rozvoj kontaktů mezi místními. Podle předběžných propočtů by mělo jen z pronájmu bytů a při současných cenách přijít do pokladny městyse přibližně půl milionu korun ročně.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální … Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Přednáška o díle jednoho z nejznámějších českých fotografů v Galerii Františka … V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob Krizový štáb ORP Příbram byl aktivován, první schůzka, při které byla zmapována … O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout Sněžit má i na začátku příštího týdne. Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží V ostatních městech vidíme nové zajímavé projekty a můžeme jen závidět. Právě proto … Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Příbramští kriminalisté prošetřují důvod vzniku požáru řadové garáže v Březnické … Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Lidé na sociálních sítích si začali z nefunkčních semaforů v Příbrami dělat … Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Prosinec a první část ledna bude v Galerii Františka Drtikola mimo jiné patřit … Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Motocykl neměl registrační značky a muž má platný zákaz řízení.
Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Řidič osobního auta zemřel dnes poté, co na silnici mezi Vysokým Chlumcem a Týnčany …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz