25. 2. svátek má Liliana




Socha Klementa Gottwalda byla včera odvezena z Příbrami

21. září 2016   (13:27)
Socha Klementa Gottwalda byla včera odvezena z Příbrami
foto: Příbram

Socha bude uložena do sbírek Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou.



Příbramská socha československého komunistického politika Klementa Gottwalda, druhý odlitek sochy zhotovené akademickým sochařem Břetislavem Bendou pro město Písek, se včera vrátila do jižních Čech, rodiště svého autora. Zamířila do Alšovy jihočeské galerie.

S ohledem na regionální souvislosti bylo dílo jihočeského rodáka Břetislava Bendy nabídnuto Jihočeskému kraji, resp. správci jeho uměleckých sbírek, kterým je Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, která vlastní další Bendovy práce. Galerie projevila zájem a zastupitelé pak v květnu letošního roku rozhodli o darování sochy právě této galerii.

„S odstupem času, z dnešního úhlu pohledu, považujeme za pozitivní, že byl umělecký předmět zachován, přestože jeho námět je sporný. Je totiž dokladem historie takové, jaká byla. Město Písek nechalo bronzový originál v roce 1990 roztavit,“ sdělila již dříve ředitelka příbramské Galerie Františka Drtikola s vysvětlením, že předáním sochy Alšově jihočeské galerii, jakožto oficiální instituci, bude zaručeno, že nebude nikdy zlikvidována. „Dílo bude zapsáno do Centrální evidence sbírek a bude s ním nakládáno dle příslušných předpisů,“ dodala na závěr ředitelka galerie.

Příbramskou sochu Klementa Gottwalda si jako druhý odlitek sochy zhotovené akademickým sochařem Břetislavem Bendou pro město Písek v roce 1976 zakoupilo město Příbram za cenu 540.600 Kč. Socha mnoho let "zdobila" současné náměstí 17. listopadu. Po změně režimu, po Sametové revoluci, byla od roku 1990 deponována v areálu Technických služeb města.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Město Příbram
autor: MěÚ








Další články

V Narysově se srazily dva osobáky, čtyři zranění účastníci nehody skončili v nemocnici V Narysově se srazily dva osobáky, čtyři zranění účastníci nehody skončili v nemocnici Nehoda se stala před osmou hodinou ráno na silnici v katastru obce Narysov. Podle … AKTUALIZOVÁNO Příbramský Senior Point slaví velké jubileum. Je jediný ve Středočeském kraji a největší v Česku Příbramský Senior Point slaví velké jubileum. Je jediný ve Středočeském kraji a největší v Česku Jediná pobočka Senior Pointu ve Středočeském kraji je v Příbrami a slaví významné … ROZHOVOR Konec dešťů a příchod jara? Meteorologové hlásí na pátek až 17 °C! Konec dešťů a příchod jara? Meteorologové hlásí na pátek až 17 °C! Pořádně deštivý víkend a mokrý start týdne máme za sebou. Český hydrometeorologický … Možná přijde i Karel Čapek. V Pivovaru Podlesí lákají na netradiční taneční večer Možná přijde i Karel Čapek. V Pivovaru Podlesí lákají na netradiční taneční večer Milovníci tance, kvalitní literatury i výborného piva, zpozorněte! 21. ročník … KULTURA Hasiči v Sedlčanech museli vyrazit do ambulance zachránit prst Hasiči v Sedlčanech museli vyrazit do ambulance zachránit prst Nateklý prst, kovový prstýnek, který nejde sundat. A kdo pomůže? Hasiči! Vojenské lesy a statky: Brouk je na ústupu, pomáhá i satelit Vojenské lesy a statky: Brouk je na ústupu, pomáhá i satelit Všichni návštěvníci lesů nejen v CHKO Brdy si pamatují kalamitu, kterou způsobil … FOTOGALERIE Ranní chaos u příbramských škol: město chystá změny a plánuje „kiss and ride“ zóny Ranní chaos u příbramských škol: město chystá změny a plánuje „kiss and ride“ zóny Každé ráno se před příbramskými školami opakuje stejný scénář: kolony aut, zastavování … DOPRAVA Drony místo slz. 180 zachráněných srnčat — patron David Kraus podporuje sbírku Drony místo slz. 180 zachráněných srnčat — patron David Kraus podporuje sbírku Jen v loňské sezóně zachránili dobrovolníci z organizace Pomáháme srnčatům z.s. přes … ZVÍŘATA V Husově ulici porazilo auto chodce na přechodu V Husově ulici porazilo auto chodce na přechodu Před půl sedmou večer v pondělí 23. února byla nahlášena nehoda s chodcem v Příbrami v … AKTUALIZOVÁNO
V Brdech je nová přírodní památka Kočka, chrání naleziště zkamenělin V Brdech je nová přírodní památka Kočka, chrání naleziště zkamenělin V Chráněné krajinné oblasti Brdy přibylo patnácté maloplošné zvláště chráněné území – … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz