Sněmovna zakázala TikTok na svých zařízeních, výzva míří i k poslancům
22. března 2023 (16:04)
foto: freepik
Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
Sněmovní kancelář zakázala používat zaměstnancům čínskou aplikaci TikTok na všech svých zařízeních kvůli kybernetické bezpečnosti. Ze soukromých přístrojů doporučila tuto aplikaci odstranit. S obdobnou žádostí se kancléř Martin Plíšek obrátil dopisem na poslance a jejich asistenty, informoval ČTK. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu.
"Kancelář Poslanecké sněmovny bere varování NÚKIB velmi vážně, proto jsme se rozhodli přijmout technická a organizační opatření spočívající v zamezení využívání aplikace TikTok v informačním systému Sněmovny. Současně jsem v dopise poslancům a jejich asistentům doporučil, aby na svých pracovních a soukromých zařízeních tuto aplikaci nepoužívali," uvedl Plíšek.
Sněmovní odbor informatiky má podle kancléřova příkazu zajistit, aby na veškerá služební zařízení nebylo možné TikTok instalovat a ani jej na nich používat. Sněmovní pracovní sítě mají být nastaveny tak, aby aplikaci blokovaly, na což Plíšek upozornil také poslance a jejich asistenty.
Zřízení svého účtu na TikToku nedávno oznámil na jiných sociálních sítích někdejší premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který je nyní řadovým poslancem. ČTK dnes řekl, že doporučení NÚKIB vnímá a má TikTok na zvláštním zařízení, které slouží jen pro tuto aplikaci a na žádnou komunikaci je nepoužívá. "Žádný Číňan se mi do ničeho nenabourá," uvedl Babiš.
Ke stejným či obdobným krokům přistupují v Česku i další státní úřady a podniky, ale i některé soukromé firmy. Zákaz mnohdy platí i pro osobní zařízení, pokud je zaměstnanci používají k práci.
Kancelář Senátu na základě varování NÚKIB vydala už dřív varování pro členy senátorského sboru, svoje zaměstnance i externí pracovníky, v němž zakázala používání aplikace TikTok u všech zařízení, která využívají k pracovním účelům a mají přístup do vnitřního systému. Rovněž zavedla technická opatření, která omezují používání aplikace TikTok z prostředí Kanceláře Senátu.
Ke stejným či obdobným krokům přistupují v Česku i další státní úřady a podniky, ale i některé soukromé firmy. Zákaz mnohdy platí i pro osobní zařízení, pokud je zaměstnanci používají k práci.
Ke stejným či obdobným krokům přistupují v Česku i další státní úřady a podniky, ale i některé soukromé firmy. Zákaz mnohdy platí i pro osobní zařízení, pokud je zaměstnanci používají k práci.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Ve středních Čechách loni přibylo 12.014 lidí, jsou stále nejlidnatějším krajem
•Na protivládní demonstraci se na Václavském náměstí sešly tisíce lidí
•Senát schválil sporné snížení růstu penzí, návrh ještě posoudí prezident
Další články
Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí
Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo …
NÁZOR
Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění
Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit …
AKTUÁLNĚ
Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou
Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně
Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že …
KULTURA
REMAX Nova v novém. A s chutí růst dál
Možná jste si v posledních dnech všimli změny, která se objevila v oknech naší …
PR
Tepelná kupole rozpálí Česko do extrémních veder. Koncem týdne může být až 39 °C
Během týdne bude na celém území České republiky zesilovat příliv velmi teplého …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT




