11. 2. svátek má Božena




Sněmovna reprezentantů hlasovala pro dekriminalizaci marihuany

5. prosince 2020   (10:28)
Sněmovna reprezentantů hlasovala pro dekriminalizaci marihuany
foto: pribram.cz, ČTK

Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů.


Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Je to poprvé, co jedna z komor Kongresu USA hlasovala pro legalizaci konopí, napsal server The Hill. Hlasovalo se sice vesměs podle stranické příslušnosti, nicméně šest demokratů bylo proti návrhu a pět republikánů hlasovalo pro.
Hlasování ve Sněmovně reprezentantů představuje signál, uvedla agentura DPA a připomněla, že v září mluvčí tehdejšího kandidáta a nyní zvoleného prezidenta Joea Bidena uvedl, že demokraté jsou pro dekriminalizaci marihuany a za automatické vymazání deliktů za držení této drogy z trestného rejstříku. Legalizaci podporuje také nově zvolená viceprezidentka Kamala Harrisová. Biden a Harrisová se ujmou funkcí 20. ledna složením přísahy ve Washingtonu.
"Příliš dlouho jsme s marihuanou zacházeli spíše jako s problémem trestního soudnictví než jako s otázkou osobní volby a veřejného zdraví," prohlásil předseda právního výboru sněmovny, demokrat Jerrold Nadler, který návrh předkládal. Podle něj představuje hlas zdravého rozumu a jeho přijetí by vedlo ke změnám v životech milionů Američanů. "Ať už jsou názory na užívání marihuany pro rekreační nebo léčebné účely jakékoli, politika zatýkání, stíhání a věznění na federální úrovni se ukázala jako nerozumná a nespravedlivá," prohlásil. Podle jeho afroamerické kolegyně z Kalifornie Barbary Leeové by přijetí zákona představovalo velký krok k ukončení nespravedlivé "války proti drogám" a rasové nerovnosti v zemi.

Oponenti zákona naopak podle agentury AP označili hlasování ve sněmovně za prázdné politické gesto a vyčítali demokratům, že přišli s takovým návrhem v době, kdy tisíce Američanů umírají v koronavirové pandemii.

Většina Američanů podle AP žije ve státech, ve kterých je užívání marihuany v nějaké podobě legální. Federální politika v tomto směru podle zákonodárců z obou stran zaostává za změnami v jednotlivých státech USA. Čtyři státy letos uspořádaly referenda o rekreačním používání konopí. A voliči udělali z Oregonu první stát, který zrušil trestní postih za držení malého množství kokainu, heroinu a metamfetaminu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

Co se skrývá v oblíbené pěně na vlasy? Varování hlavní hygieničky Co se skrývá v oblíbené pěně na vlasy? Varování hlavní hygieničky Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo varování pro spotřebitele týkající se oblíbené … Bolavé místo v centru Příbrami.  Město zahájí jednání o prázdném pozemku Bolavé místo v centru Příbrami. Město zahájí jednání o prázdném pozemku Oplocený pozemek v horní části Václavského náměstí zůstává už několik let symbolem … Nepřehlédněte Valentýnský večer v Milíně spojí zábavu a pomoc pro Báru Valentýnský večer v Milíně spojí zábavu a pomoc pro Báru Obec Milín se na Valentýna promění v místo, kde se propojí hudba, solidarita a dobrá … Srna uvízlá v plotě v Mixově ulici zaměstnala příbramské strážníky Srna uvízlá v plotě v Mixově ulici zaměstnala příbramské strážníky Neobvyklý zásah mají za sebou v úterý 10. února strážníci Městské policie Příbram. V … Epidemie chřipky stále trvá, v kraji zemřelo 21 lidí Epidemie chřipky stále trvá, v kraji zemřelo 21 lidí Lidí s respiračními chorobami ve Středočeském kraji minulý týden opět ubylo. Na … Sůl mizí rekordním tempem! ŘSD hlásí téměř dvojnásobnou spotřebu, podobné extrémy řeší i Příbram Sůl mizí rekordním tempem! ŘSD hlásí téměř dvojnásobnou spotřebu, podobné extrémy řeší i Příbram Zima letos silničáře drtí. ŘSD se letos potýká s jednou z nejnáročnějších zim … AKTUÁLNĚ /FOTO, VIDEO/ V Dobříši hořelo v areálu výrobní haly Bobcatu /FOTO, VIDEO/ V Dobříši hořelo v areálu výrobní haly Bobcatu Na místě zasahovalo 11 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. K události se … AKTUALIZOVÁNO V Dobříši vypukl požár v areálu Bobcatu V Dobříši vypukl požár v areálu Bobcatu Hasiči právě teď zasahují v Dobříši. V Příbrami se chystá demonstrace na podporu prezidenta Pavla. Akce proběhne v neděli po celé republice V Příbrami se chystá demonstrace na podporu prezidenta Pavla. Akce proběhne v neděli po celé republice V neděli 15. února v odpoledních hodinách se v desítkách měst po celé České republice … AKTUÁLNĚ
Den bezpečnějšího internetu: Vyhraje ten, kdo nePINdá Den bezpečnějšího internetu: Vyhraje ten, kdo nePINdá V úterý 10. února je Den bezpečnějšího internetu. Jedná se o celoevropskou iniciativu, …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz