11. 11. svátek má Martin

Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude

11. října 2019   (19:01)
Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude

Nyní je vhodná doba pro sběr pampeliškového kořene


Člověk nemusí být botanik, aby ji poznal. Jde o jednu z nejrozšířenějších květin u nás, jsou jí plné louky a trávníky. Pampeliška. Prokletí anglických trávníků. Nežádoucí plevel, kterého se na svých zahradách zbavujeme mezi prvními. Přitom bychom za trávník prorostlý pampeliškou měli být šťastni. Je totiž požehnáním pro naše zdraví.
 
O léčivých účincích pampelišky se vědělo již v antice
Kořen z pampelišky byl po staletí používán jako přírodní lék na celou řadu nemocí, včetně ledvinových, jaterních a žaludečních problémů nebo diabetu. Pitím čaje z kořene se lidé léta vyhýbali slabým kostem a zubnímu kazu. Dobře také věděli, že potlačuje chuť k jídlu a podporuje odbourávání tuku a cholesterolu. To, co naše babičky však netušily, je fakt, že kořen dokáže pomoci pacientům s rakovinou. Podle vědců má tento kořen lepší účinek než chemoterapie. Zabíjí rakovinné buňky bez útoků na ty zdravé, a to údajně již do 48 hodin.
 
Nasušte si pampeliškový kořen
Kořen je takový sklad všech výživných látek, které rostlina pro svůj růst potřebuje. Když rostlina začne kvést, jsou z kořene tyto látky posílány do květu, aby se později mohla vytvořit semena a rostlina se rozmnožila. Na podzim se tyto látky zase stahují zpět do kořene. Pokud jste si kořen pampelišky nestačili nasbírat na jaře před rozkvětem, máte tedy nyní poslední šanci.
 
Jak připravit čaj?
Pampeliškový čaj se připravuje obyčejně ze sušeného pomletého kořenu. Použít můžete i najemno nakrájený čerstvý kořen. Přibližně 1 až 2 čajové lžičky kořenu (podle chuti a závažnosti onemocnění) zalijte 2,5 dl vroucí vody a nechte vyluhovat přibližně 15 minut. Čaj pijte 2 až 3 krát denně, nejlépe před jídlem. Užívá se několik měsíců. Pro přípravu čaje můžete použít i směs kořenu a listů.

Na co dát pozor?
Není dobré používat tuto rostlinu dlouhodobě, může také nepříznivě reagovat s některými léky. Je proto dobré se poradit před jejím používáním s lékařem. Pampelišce se vyhněte, pokud máte problémy se žlučníkem.
 
Kořeny pampelišek jsou velmi tenké a dlouhé, jejich dobývání není jednoduché, ale určitě za tu námahu stojí. Obyčejná pampeliška totiž vůbec není obyčejná. Je zázračná.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků „Kdysi co řekl pan učitel, to platilo. Dnes se již žáci nebojí oponovat učiteli. Je však třeba zapracovat na tom, aby dokázali diskutovat slušně,“ říká Mgr. Roman Behún, ředitel Základní školy pod Svatou Horou 11. listopadu 2019   (17:57) Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Provoz rekreační chaty na Zadově vykazoval v loňském roce ztrátu zhruba 140 tisíc korun. O jejím prodeji však město neuvažuje 11. listopadu 2019   (15:29) Vyjel za svodidla a skončil na střeše Vyjel za svodidla a skončil na střeše Zraněného řidiče odvezla záchranná služba do nemocnice 11. listopadu 2019   (13:25) Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Každá panenka představuje jedno skutečné dítě, které bude proočkováno proti šesti smrtelným nemocem. Šilo se i v Sedlčanech a Rožmitále pod Třemšínem 11. listopadu 2019   (11:28) Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Schodek 135 milionů korun plánuje pokrýt z vlastních zdrojů, které jsou zhruba ve výši čtvrt miliardy. S návrhem rozpočtu již souhlasili městští radní, v prosinci ho ještě budou schvalovat zastupitelé 11. listopadu 2019   (08:53) Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Se svatým Martinem přichází podle tradice zima a sníh 11. listopadu 2019   (06:00) V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni Největší akcí, kterou Spolek Prokop Příbram připravuje v rámci projektu „S Permonem za dětmi a seniory“ je lampiónový průvod o svátku svatého Martina. 10. listopadu 2019   (16:59) Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Štěňata byla odhozena v křoví 10. listopadu 2019   (13:32) VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla V případě dopadení hrozí muži až tři roky ve vězení. 10. listopadu 2019   (12:45) Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Na Dobříšsku u řeky Vltavy policejní hlídky kontrolovaly chaty ze země, ze vzduchu i z vody. 10. listopadu 2019   (11:02)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz