16. 6. svátek má Zbyněk

Skoro ve všech okresech Středočeského kraje loni zemřelo víc osob, než kolik se narodilo dětí

12. dubna 2025   (16:00)
Skoro ve všech okresech Středočeského kraje loni zemřelo víc osob, než kolik se narodilo dětí
foto: Ilustrační foto. / ThorstenF, Pixabay

Ve středních Čechách loni přibylo 10.275 obyvatel. Celkem má tedy kraj 1,466.215 obyvatel. Kraj obyvatele získal stěhováním, přírůstek díky migraci činí 13.048 obyvatel. Přirozenou cestou se počet obyvatel snížil, zemřelo o 2773 lidí více, než se v kraji narodilo.


Střední Čechy jsou nadále nejlidnatějším regionem v ČR. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Přistěhovalo se více obyvatel
Obyvatel středních Čech přibylo jen díky stěhování. Přistěhovalo se 44.511 lidí, odstěhovalo se 31.463 lidí. Statistici v regionu loni zaznamenali 10.981 narozených dětí a 13.754 zemřelých lidí.

Počet obyvatel loni stoupl jen ve čtyřech ze 14 krajů České republiky, nejvíce jich přibylo v Praze, Středočeský kraj je druhý, následují Jihomoravský a Plzeňský kraj.

"Nárůst počtu obyvatel Středočeského kraje byl v loňském roce o více než třetinu nižší (o 37,9 pct.) než v roce 2023," uvedl vedoucí oddělení informačních služeb středočeské krajské správy ČSÚ Pavel Hájek. Na svět loni v regionu přišlo o 10,4 procenta méně dětí, třetí rok v řadě pokračoval výrazný pokles počtu narozených dětí.

Více zemřelých
Kromě okresu Praha-východ zemřelo ve všech ostatních okresech Středočeského kraje loni víc osob, než kolik se narodilo dětí. Nejvyšší hodnoty tzv. přirozeného úbytku zaznamenaly ve Středočeském kraji okresy Kladno, Příbram, Kutná Hora a Benešov.

Migrace zvýšila počet obyvatel
Migrační přírůstek Středočeského kraje byl nejvyšší mezi všemi kraji, meziročně byl o 27,8 procenta nižší a nejnižší od roku 2018. Téměř z 56 procent šlo o stěhování z ostatních krajů Česka, do středních Čech tak přišlo 7264 lidí, stěhováním ze zahraničí přibylo 5784 obyvatel.

Sňatků bylo loni v kraji uzavřeno 5658, meziročně zhruba o 8,5 procenta méně. O 6,8 procenta přibylo rozvodů, kterými skončilo 2946 manželství.

Počet obyvatel Česka se loni zvýšil o 8945 na 10,909.500 lidí. Vliv na to měla jen migrace. Narodilo se jen 84.311 dětí. Loni v Česku zemřelo 112.211 lidí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: příbram.cz
ČTK








Další články

Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky V Dubně se chystá závod, který láme ego i svaly. Hasiči tu poběží, tahají, šplhají a … AKTUÁLNĚ Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji Kriminalisté zadrželi tři muže a jednu ženu, kteří podle nich v Praze a později ve … KRIMI Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín Golfové jamky, hudba, drinky a noční obloha — tak bude vypadat pátek 19. června v … KULTURA Tropické vedro udeří o víkendu naplno. Bude dusno a hrozí i bouřky Tropické vedro udeří o víkendu naplno. Bude dusno a hrozí i bouřky Česko čeká o víkendu vlna velmi vysokých teplot. V sobotu i v neděli budou teploty na … AKTUÁLNĚ Fantova louka znovu v centru dění. Po vítání ptačího zpěvu přichází i zásadní zásah do sečení Fantova louka znovu v centru dění. Po vítání ptačího zpěvu přichází i zásadní zásah do sečení Fantova louka je jedním z nejcennějších přírodních míst v Příbrami — a v poslední době … AKTUÁLNĚ Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale naše společnost Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale naše společnost Je to trend, o kterém se dlouho šeptalo — a teď ho potvrzují i velké sociologické … LIFESTYLE Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena Rozsáhlý požár traktoru v plném rozsahu zcela zablokoval v pondělí odpoledne provoz na … AKTUALIZOVÁNO /FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále! /FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále! Flag fotbalisté Příbram Bobcats zažívají další výjimečný rok. Po třech českých … SPORT Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře Myslivost dnes zdaleka neznamená jen péči o zvěř a tradice předávané z generace na … NEPŘEHLÉDNĚTE
Po deseti letech zpět — a rovnou ve velkém. Hornické slavnosti strhly Příbram i přes páteční déšť Po deseti letech zpět — a rovnou ve velkém. Hornické slavnosti strhly Příbram i přes páteční déšť Příbram má za sebou jeden z nejvýraznějších víkendů posledních let. Hornické slavnosti … FOTOGALERIE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz