17. 10. svátek má Hedvika
Skončila zbraňová amnestie. Ve Středočeském kraji lidé odevzdali vyprošťovací tank i obrněný transportér

3. srpna 2021   (08:26)
Skončila zbraňová amnestie. Ve Středočeském kraji lidé odevzdali vyprošťovací tank i obrněný transportér
foto: Policie ČR

Lidé v kraji odevzdali přes pět set zbraní a téměř 19 tisíc kusů střeliva.


V sobotu skončila v pořadí již čtvrtá zbraňová amnestie střelných zbraních a střeliva, která byla vyhlášena začátkem roku. Lidé mohli bez vysvětlování a bez postihu odevzdat nelegálně držené zbraně, mohli také požádat o zaregistrování nelegálně držené zbraně a legálně si ji ponechat.

Zbraňovou amnestii zavedla novela zákona o zbraních, podle které mimo jiné přibyla ohlašovací povinnost u některých zbraní, které dosud registrovány být nemusely. Vznikla i kategorie zakázaných zbraní, u kterých může majitel požádat o udělení výjimky.
Při letošní, v pořadí již čtvrté zbraňové amnestii, odevzdali občané na středočeská pracoviště Odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál celkem 550 zbraní, na které neměli patřičné doklady a bezmála 19 tisíc kusů střeliva. Za některými "kousky" se museli pracovníci odboru zbraní vydat sami přímo "do terénu", a to s ohledem na jejich velikost. Mezi "odevzdanými" zbraněmi byl totiž např. vyprošťovací tank nebo obrněný transportér, tzv. "otéčko".
Nejvíce zbraní – v rámci vyhlášené "zbraňové amnestie " - bylo ve Středočeském kraji odevzdáno v roce 2009, a to celkem 1 164, a naopak nejméně v roce 2003, kdy občané odevzdali 564 zbraní. Stejný trend byl i v rámci celé České republiky, kdy rok 2009 byl tím, kdy lidé v rámci amnestie odevzdali největší počet zbraní, a to 7 897.

Při letošní amnestii, která byla vyhlášena v lednu, odevzdali lidé v celé republice 3 687 zbraní a téměř 133 tisíc kusů střeliva. Střední Čechy, i s ohledem na rozlohu kraje, v počtu odevzdaných zbraní (550) dominují. Následuje Praha s 464 odevzdanými zbraněmi a Jihomoravský kraj (367). Naopak nejmenší počet zbraní odevzdali lidé v Karlovarském kraji (77) a Pardubickém (121).
Počty legálně nahlášených zbraní a vydaných zbrojních průkazů v České republice v posledních letech rostou. Loni policie evidovala 307.372 vydaných zbrojních průkazů a 900.087 zbraní. Vlastnit a nosit střelnou zbraň smí v ČR legálně pouze ten, kdo je držitelem zbrojního průkazu nebo zbrojní licence. Výjimku tvoří zbraně, které nepodléhají registraci u policejního útvaru. Novela, která začala platit v lednu, například zjednodušila způsob likvidace zbraní nebo zavedla nové kategorie zbraní.

Sněmovna v červnu schválila senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, podle kterého bude právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek ústavně zakotveno. Předminulý týden změnu potvrdil i Senát.
Počty legálně nahlášených zbraní a vydaných …
foto: Policie ČR

foto: Policie ČR

foto: Policie ČR


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Na náměstí v Příbrami přistál vrtulník. Přiletěl pro ženu, která se pokusila skokem z okna spáchat sebevraždu Na náměstí v Příbrami přistál vrtulník. Přiletěl pro ženu, která se pokusila skokem z okna spáchat sebevraždu Žena utrpěla mnohačetná poranění. Ve vážném stavu byla letecky přepravena do … Rybáři vylovili Nový rybník, v sítích byl i úhoř Rybáři vylovili Nový rybník, v sítích byl i úhoř Rybník vylovili členové místní organizace Českého rybářského svazu z Rožmitálu pod … Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude znám až na začátku příštího roku Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude znám až na začátku příštího roku Podle místostarosty Martina Buršíka se ze strany občanů jedná o obstrukční … V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají …
O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz