29. 9. svátek má Michal

Školy ve středních Čechách získají chybějící testy na covid-19 z rezerv

6. května 2021   (19:23)
Školy ve středních Čechách získají chybějící testy na covid-19 z rezerv
foto: ilustr/ZŠ Propojení Sedlčany

Dosavadní testování podle kraje ukazuje, že nakažených školáků je málo. Například v pondělí bylo ve Středočeském kraji testováno 68.826 dětí, pozitivní výsledky antigenních testů jich mělo 13. Následné PCR testy potvrdily pozitivitu u osmi dětí, dva testy byly negativní a u tří školáků není znám výsledek.


Školy ve středních Čechách zatím antigenní testy mají, brzy jim ale mohou scházet. Chybějící testy by měl zařízením poskytnout Národní pedagogický institut (NPI), sdělila dnes ČTK mluvčí kraje Martina Kemrová. Například školy v Příbrami této možnosti využijí. Dosavadní testování na covid-19 podle hejtmanství ukazuje, že nakažených žáků je málo.

"Testy zatím máme, ale jednotky tisíc nám budou chybět. Nicméně podle informací MŠMT (ministerstva školství) není třeba se znepokojovat, nedostatek testů by měl řešit Národní pedagogický institut České republiky," uvedla Kemrová.

Krajský radní pro školství Milan Vácha (STAN) poukázal na to, že v rezervách pro celou ČR je 375.000 antigenních testů, což by podle něj mělo stačit. Jako starosta Psár u Prahy se přesvědčil o tom, že spolupráce s regionálním pracovištěm NPI funguje dobře. "V Psárech jsme měli přesně tenhle problém, zavolali jsme na NPI a měli jsme to obratem. Normálně to fungovalo a o žádném katastrofickém scénáři jsem neslyšel," řekl Vácha.

Místostarostka Příbrami Zorka Brožíková (ANO) uvedla, že Příbram nabídku Národního pedagogického institutu určitě využije. "Obeslali jsme ředitele škol, aby nám dali podepsané pověření, a pošleme tam jedno auto," řekla Brožíková ČTK.

Kemrová připomněla, že Středočeský kraj upřednostňuje testování PCR metodou, na niž stát zatím nepřispívá. "Podle reakcí z obcí řada škol tak již činí bez ohledu na náklady. Společně s Prahou jsme požádali o výjimku z platného nařízení, aby v těchto školách nebyla uplatňována rotační výuka. Na žádost středočeských obcí jsme předložili petici žádající o testování PCR metodou," dodala Kemrová.

Dosavadní testování podle kraje ukazuje, že nakažených školáků je málo. Například v pondělí bylo ve Středočeském kraji testováno 68.826 dětí, pozitivní výsledky antigenních testů jich mělo 13.

Následné PCR testy potvrdily pozitivitu u osmi dětí, dva testy byly negativní a u tří školáků není znám výsledek. U 13.130 pedagogů antigenní testy odhalily tři pozitivní. Následné PCR testy prokázaly dva nakažené a u třetího učitele výsledek dosud není k dispozici.
Podle Váchy se tak s návratem dětí na druhý stupeň nic nezměnilo. "Nic nám nevzrostlo, chová se to pořád stejně," dodal.

Ve speciálních školách, kde kraj testuje děti PCR metodou, se koronavirus neprojevil dokonce vůbec. V obou kolech, jež se uskutečnily 27. dubna a 4. května, nebyl odhalen ani jeden pozitivní žák.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz