vývoj COVID-19
30. 10. 2020
Bezděkov 2
Bohostice 3
Bohutín 35
Borotice 1
Bratkovice 5
Březnice 55
Buková u Pb 6
Čenkov 10
Chotilsko 2
Chraštice 4
Čím 4
Daleké Duš. 4
Dlouhá Lh. 1
Dobříš 270
Dolní Hbity 14
Drahenice 2
Drahlín 5
Drásov 9
Drevníky 1
Drhovy 1
Dublovice 22
Dubno 7
Háje 7
Hluboš 19
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 10
Hudčice 3
Hvožďany 13
Jablonná 10
Jesenice 5
Jince 48
Kamýk n. V. 24
Kňovice 1
Korkyně 2
Kosova H. 38
Kotenčice 4
Kozárovice 6
Krásná H. 40
Láz 4
Lazsko 4
Lešetice 2
Lhota u Pb 3
M. Hraštice 13
Milín 29
Modřovice 4
Mokrovraty 3
Nalžovice 35
Narysov 3
Nechvalice 5
Nečín 3
Nedrahovice 7
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 23
Nové Dvory 6
Nový Knín 56
Občov 3
Obecnice 14
Obořiště 26
Obory 3
Ohrazenice 5
Osečany 3
Ouběnice 1
Pečice 13
Petrovice 23
Pičín 19
Počaply 1
Počepice 5
Podlesí 18
Příbram 720
Příčovy 9
Prosen. L. 5
Radětice 2
Radíč 1
Rosovice 32
Rožmitál 134
Rybníky 1
Sádek 3
Sedlčany 301
Sedlec-Prč. 95
Sedlice 5
Smolotely 3
Solenice 4
Stará Huť 45
Starosed. H. 2
Suchodol 5
Svaté Pole 4
Svatý Jan 46
Tochovice 10
Třebsko 7
Trhové D. 6
V. Lečice 1
Věšín 13
Višňová 12
Volenice 3
Voznice 6
Vrančice 2
Vysoká u Pb. 1
Vysoký Ch. 9
Zalužany 8
Zbenice 2
Zduchovice 7
Školy čekají nejen zvýšená hygienická opatření, ale také změny v maturitních zkouškách

29. srpna 2020   (10:22)
Školy čekají nejen zvýšená hygienická opatření, ale také změny v maturitních zkouškách

Školy musí v souvislosti s šířením koronaviru od září počítat opět s možným přechodem na výuku na dálku, i když se otevřou v běžném provozu.


Školy čekají v nadcházejícím školním roce nejen zvýšená hygienická opatření kvůli šíření koronaviru, ale také například změny v maturitních zkouškách. Platy učitelů i nepedagogů by se podle slibu vlády měly od ledna opět zvýšit. Parlament by se měl zabývat mimo jiné vládním návrhem novely, která by měla více zpřístupnit učitelskou profesi lidem bez pedagogického vzdělání. Na podzim by vláda měla schválit novou strategii, která by podle ministerstva školství měla vést k modernizaci výuky.

Z informací ministerstva plyne, že největší legislativní změnou v novém školním roce bude zřejmě přesunutí slohů a ústní části maturity z úrovně státu do škol. Novelu školského zákona prosadil ministr školství Robert Plaga (za ANO) v červnu. Počítá s tím, že stát bude organizovat už jen maturitní testy. Úprava zároveň zrušila plánované zavedení povinné maturity ze tří předmětů, tedy češtiny, cizího jazyka a matematiky. Povinná zůstane čeština, mezi matematikou a cizím jazykem si budou moci maturanti nadále vybírat.
V připravené úpravě vyhlášky k maturitám, která by měla sladit podobu zkoušek s novelou zákona, ministerstvo navrhlo, aby se testy místo známek hodnotily procenty a slovy "uspěl" či "neuspěl". Známkovat by se měla jen školní maturita. Podle některých odborníků to povede k dalšímu snížení objektivity maturit, jiní v tom problém nevidí.
Podzimní maturity se budou konat ještě podle dosavadních pravidel. Pro žáky, kteří k nim byli přihlášeni poprvé už na jaře, ale platí, že nemusí psát sloh z češtiny a cizích jazyků. Písemné maturitní práce se letos na jaře kvůli opatřením proti koronaviru zrušily.

Školy musí v souvislosti s šířením koronaviru od září počítat opět s možným přechodem na výuku na dálku, i když se otevřou v běžném provozu. Epidemická situace v jednotlivých okresech se může lišit, záležet proto bude na rozhodování hygieniků a ministerstva zdravotnictví. Školy by měly dbát na dodržování přísné hygieny a dovybavit se počítači na výuku na dálku, která by na rozdíl od jara už byla povinná. Základní školy na to dostanou v říjnu zhruba 1,3 miliardy Kč navíc. Přidáno by měli dostat učitelé i na platech. Plaga pro ně chce od ledna proti letošku devět procent navíc a pro nepedagogy ve školství sedm procent.
Školy navíc získají v novém školním roce právo zakázat žákům používání mobilních telefonů. A zkrácené studium s výučním listem bude moci absolvovat i žák, který úspěšně dokončí čtvrtý ročník střední školy, ale neodmaturuje. Dnes to jde pouze s maturitou.

Ministerstvo nyní dokončuje přípravu dokumentu nové strategie vzdělávání do roku 2030, která by podle něj měla vést k modernizaci a ke snížení nerovností ke vzdělávání. Dokument by měla na podzim schválit vláda. Od ledna začne platit už hotová strategie pro vysoké školy, která by měla mimo jiné zefektivnit výzkum.

Vláda už dříve schválila novelu, která by měla řešit nedostatek učitelů zpřístupněním profese lidem bez učitelského vzdělání. Úprava předpokládá zajištění podpory začínajících učitelů jejich zkušenějšími kolegy.

Odborníci na ni mají rozporuplné názory. Školský výbor novelu na jaře podpořil, Sněmovna se jí ale zatím nezabývala. Rozhodnuto zatím není ani o několika dalších připravených úpravách v legislativě. Jde například o záměr omezit rozdíly v práci školských poraden v různých krajích.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
foto: ilustr_pixabay

autor: Jakub Pečenka

Další články

Pro zaměstnavatele: jak správně předávat podklady k ošetřovnému a ostatním dávkám Pro zaměstnavatele: jak správně předávat podklady k ošetřovnému a ostatním dávkám Darujte počítač, tablet nebo myš. Do sbírky pro děti na distanční výuce se zapojíte i v Příbrami Darujte počítač, tablet nebo myš. Do sbírky pro děti na distanční výuce se zapojíte i v Příbrami Sbírka počítačového vybavení potrvá v Příbrami do 9. listopadu. 30. října 2020   (17:35) Vláda prodloužila nouzový stav i restrikce do 20. listopadu Vláda prodloužila nouzový stav i restrikce do 20. listopadu Stav nouze měl původně skončit 3. listopadu. 30. října 2020   (17:02) Banky kvůli koronaviru omezují otevírací dobu poboček Banky kvůli koronaviru omezují otevírací dobu poboček Některé ji nezkracují plošně, ale podle zdravotní a rodinné situace svých zaměstnanců. 30. října 2020   (14:18) Důchodci dostanou v prosinci 5000 korun, schválili poslanci Důchodci dostanou v prosinci 5000 korun, schválili poslanci Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou Sněmovna projedná prodloužení nouzového stavu Sněmovna projedná prodloužení nouzového stavu Očekává se, že Sněmovna prodloužení nouzového stavu umožní. Není ale jisté, zda to bude na celý měsíc. 30. října 2020   (09:02) Nechte se přejet autobusem. Příbramská galerie přemění depozitář na expozici virtuální reality Nechte se přejet autobusem. Příbramská galerie přemění depozitář na expozici virtuální reality Designová vestavba s netradičními vizuálními díly bude stálou součástí Galerie Františka Drtikola. Otevření virtuální herny je plánováno na prosinec. 30. října 2020   (08:44) Podle průzkumu kvality života má Příbram co zlepšovat Podle průzkumu kvality života má Příbram co zlepšovat
Senát schválil ošetřovné 70 pct, pro kraje chce 300 Kč na občana Senát schválil ošetřovné 70 pct, pro kraje chce 300 Kč na občana Návrh vložil do zákona o příspěvku podnikatelům. Rozhodne Sněmovna. 29. října 2020   (20:26)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz