1. 8. svátek má Oskar

Školní děti málo snídají a svačí, často odmítají oběd z jídelny

30. srpna 2022   (11:17)
Školní děti málo snídají a svačí, často odmítají oběd z jídelny
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Rodiče by se měli zaměřit na pravidelnou stravu a pitný režim, omezení tuků a nezapomínat na kvalitní zdroje bílkovin a vápníku.


Školní děti podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) často nesnídají a dopoledne dostatečně nesvačí. Některé navíc odmítají školní obědy a nahrazují je odpoledne nezdravým jídlem, což vede k nárůstu obezity v této věkové skupině. Rodiče by se podle ústavu měli zaměřit na pravidelnou stravu a pitný režim, omezení tuků a nezapomínat na kvalitní zdroje bílkovin a vápníku.

"Z hlediska příjmu energie víme, že snídani děti často zanedbávají. Měla by představovat asi 18 procent denní energie, v průměru však žáci přijímají o třetinu energie méně, než se obecně doporučuje. Energetický deficit se projevuje i u přesnídávky, průměrně se doporučuje asi 15 procent energie na svačinu," popsal vedoucí Centra zdraví, výživy a potravin SZÚ Jiří Ruprich.
Oběd by měl podle něj tvořit 35 procent energie, u školních dětí představuje zhruba o pět procent méně, pokud ho v jídelně vůbec konzumují. "Situaci nepomáhají ani stres ve škole, emoce či přísně vymezený čas na konzumaci jídla," dodal.
Děti proto dostávají velký hlad odpoledne, kdy vrcholí tělesný výdej energie. Školáci pak často vyhledávají sladká či tučná jídla a slazené nápoje. Problematické je podle Rupricha také stravování dívek od druhého stupně základních škol, které už častěji řeší vzhled svého těla a svou váhu.

"Odpolední svačina by měla obsahovat asi deset procent energie. V průměru ale vidíme, že u takového jídla odpoledne děti přijímají více energie, a to především dvakrát až třikrát více přidaných cukrů," řekl. U chlapců pak dominuje spotřeba uzenin. V podobném duchu děti pokračují i večeří, někdy i druhou.
Podíl dětí s nadváhou a obezitou se podle SZÚ v posledních letech stále zvyšuje. Nevhodná strava je spojená s nedostatkem vitamínů a minerálních látek, což vede nejen ke špatnému poměru tuků a svalové hmoty, ale může také vést už v dětském věku k rozvoji diabetu, nežádoucímu zatížení rostoucího těla, deformaci kostí nebo zanášení cév.
Z obecných doporučení SZÚ připomíná pravidelnost s pěti nebo šesti jídly denně a zařazením ovoce a zeleniny. Vhodné je omezit příjem tuků a preferovat před živočišnými rostlinné. Zapomínat by také rodiče neměli na zdroje vápníku, tedy tradiční mléčné výrobky, a kvalitní bílkoviny jako je libové maso, tvaroh nebo luštěniny. Pravidelně by měly školní děti konzumovat také rybí maso. Naopak omezit je potřeba slazené nápoje a potraviny s vysokým obsahem cukru.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

V červenci zemřel na středočeských silnicích jeden člověk, loni jedenáct V červenci zemřel na středočeských silnicích jeden člověk, loni jedenáct V červenci zemřel při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji jeden … DOPRAVA Nejdražší chyba při prodeji domu? Uděláte ji dřív, než zveřejníte první inzerát Nejdražší chyba při prodeji domu? Uděláte ji dřív, než zveřejníte první inzerát Co nám říkají klienti... „Podíval jsem se na podobné domy na internetu a cenu jsem … PR Kvalitu vody v části přírodních koupališť v Česku zhoršily sinice Kvalitu vody v části přírodních koupališť v Česku zhoršily sinice S narůstajícími teplotami se v části přírodních koupališť v Česku zhoršila kvalita … AKTUÁLNĚ Zralé léto v Brdech voní vřesovým nektarem Zralé léto v Brdech voní vřesovým nektarem Když se léto přehoupne do své druhé poloviny, bývá les krásně barevný. Tedy pokud není … POZNÁVÁME BRDY Moderní technika zůstala "v garáži": Při požáru pole u Milína musel zasahovat nezmar Tatra 148 Moderní technika zůstala "v garáži": Při požáru pole u Milína musel zasahovat nezmar Tatra 148 K požáru strniště na poli u obce Milín vyjížděly dnes odpoledne profesionální i … AKTUALIZOVÁNO Češi mění pláže za hory. Nový trend „coolcation“ dobývá Evropu Češi mění pláže za hory. Nový trend „coolcation“ dobývá Evropu Zatímco ještě před několika lety byly hlavním cílem letních dovolených pláže u … LIFESTYLE Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin stagnuje, nafta někde podražila Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin stagnuje, nafta někde podražila Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,50 Kč do 42,90 Kč … AKTUÁLNĚ Nebezpečí požárů je extrémní. Středočeský kraj zavádí přísné zákazy Nebezpečí požárů je extrémní. Středočeský kraj zavádí přísné zákazy Od páteční půlnoci bude platit na celém území Středočeského kraje období zvýšeného … AKTUÁLNĚ Březnická pouť nabídne víkend plný tradic a zábavy. Akce uzavře dvě ulice Březnická pouť nabídne víkend plný tradic a zábavy. Akce uzavře dvě ulice První srpnový víkend bude v Březnici patřit tradiční pouti, která každoročně láká … NEPŘEHLÉDNĚTE
TIPY NA VÍKEND: Od street food festivalu až po parní lokomotivu. Z víkendového programu si vybere opravdu každý. TIPY NA VÍKEND: Od street food festivalu až po parní lokomotivu. Z víkendového programu si vybere opravdu každý. První srpnový víkend na Příbramsku nabídne opravdu velmi pestrý program. Milovníci … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz