28. 2. svátek má Lumír

Škoda po nehodě vrtulníku u Dobříše je 80 mil., pilot bez viny

6. září 2019   (14:02)
Škoda po nehodě vrtulníku u Dobříše je 80 mil., pilot bez viny

Vrtulník letěl k vážně zraněnému muži, kterého srazil vlak, na palubě byla v době nehody pouze posádka



Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila případ vrtulníku létajícího pro záchrannou službu, který loni havaroval při přistávání ve Staré Huti u Dobříše na Příbramsku. Poškozením vrtulníku vznikla škoda 80 milionů korun. Pilotovi nebylo prokázáno zaviněné jednání, nebyl spáchán trestný čin, řekla ČTK mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Vrtulník havaroval v sobotu 15. prosince časně ráno. Nikdo se nezranil. Nehoda se stala při přistání na hřišti, stroj se poškodil o kovovou konstrukci. Podle některých informací způsobilo nehodu oslnění pilota světlem ze země.

Pilot byl podle GIBS plně způsobilý k letu a hlavní příčinou nehody bylo nezvládnutí techniky pilotáže v konečné fázi přistání. "Dále měl vrtulník dle závěrečné zprávy MV ČR platné osvědčení a nebyla u něho zjištěna žádná závada nebo porucha. Oslnění pilota světlem, které bylo uváděno, se jeví jako nejpravděpodobnější příčina, avšak toto nebylo možné z naší strany s určitostí prokázat," uvedla Nguyenová.

Pilotovi podle ní nebylo prokázáno zaviněné jednání. "Nejedná se tedy o spáchání trestného činu nebo jiného protiprávního jednání, a proto jsme celou záležitost ukončili odložením věci," dodala mluvčí.

Vrtulník letěl k vážně zraněnému muži, kterého srazil vlak, na palubě byla v době nehody pouze posádka. Pacient, pro nějž vrtulník letěl, přišel o nohu, měl vážně poraněnou hlavu a byl v hlubokém bezvědomí. Do nemocnice ho převezla sanitka.

Havarovaný vrtulník byl typ Eurocopter EC 135 T2 s registrační značkou OK-BYB. Stroj byl podle dostupných informací vyroben v roce 2004, jeho cena byla v době nákupu asi 112 milionů korun. Měl poškozený hlavní rotor, částečně odlomená byla také ocasní část. Poškozena byla i kovová konstrukce hřiště, škoda byla vyčíslena na 30.000 Kč.

Poškozený vrtulník nahradil záložní stroj. Provozovatelem vrtulníku je policie, ze základny na letišti v Ruzyni létal pro účely záchranné služby.
Policejní vrtulník stejného typu havaroval také v březnu 2011. Při cvičném letu byl stroj poškozen při přistávacím manévru u Slaného na Kladensku. Ani tehdy se nikdo nezranil, vznikla pouze značná škoda.

O nehodě jsme informovali v článku: Havárie záchranářského vrtulníku na Příbramsku: Havárie záchranářského vrtulníku na Příbramsku!

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: top








Další články

Pudilová končí v OKTAGONu? Příbramská rodačka má nabídky na titulové zápasy! Pudilová končí v OKTAGONu? Příbramská rodačka má nabídky na titulové zápasy! Příbramská rodačka a jedna z nejznámějších českých MMA bojovnic Lucie Pudilová má za … SPORT Maturita, nebo řemeslo? Možnosti studia v Příbrami a okolí Maturita, nebo řemeslo? Možnosti studia v Příbrami a okolí Vybrat si správnou střední školu není jednoduché. Příbramsko však nabízí překvapivě … ŠKOLSTVÍ Masopustní veselí i plesová noc: Rožmitálsko čeká den plný tradic a tance Masopustní veselí i plesová noc: Rožmitálsko čeká den plný tradic a tance Poslední únorová sobota nabídne na Rožmitálsku pestrý program pro malé i velké. … MASOPUST Historie pití kávy od orientální rarity k českému „turkovi“ Historie pití kávy od orientální rarity k českému „turkovi“ V přízemí Kopáčkova domu je volně přístupná výstava Muzea města Dobříše, která … ANKETA V Rožmitále hořel nakladač V Rožmitále hořel nakladač Hasiči zasahovali v Rožmitále u nahlášeného požáru nakladače. AKTUÁLNĚ Klučenice se třesou dál. Po nočních otřesech přišel další během dne Klučenice se třesou dál. Po nočních otřesech přišel další během dne Obyvatele Klučenic a okolních obcí probudil ve čtvrtek pozdě večer nečekaný otřes. … AKTUÁLNĚ U Višňové narazilo auto do stromu, hasiči vyproštovali řidiče U Višňové narazilo auto do stromu, hasiči vyproštovali řidiče Vážná dopravní nehoda se stala před 11. hodinou dopoledne v pátek 27. února u obce … AKTUALIZOVÁNO Tankování v Příbrami: Nejdražší Natural 95 i naftu má MOL i OMV Tankování v Příbrami: Nejdražší Natural 95 i naftu má MOL i OMV Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,90 … AKTUÁLNĚ U Milína skončilo auto na střeše U Milína skončilo auto na střeše V pátek 27. února ráno havarovalo osobní auto u Milína. Vůz skončil na střeše. DOPRAVA
Tipy na víkend: Pohádky, fantasy ples, velké kino i jarní procházka Tipy na víkend: Pohádky, fantasy ples, velké kino i jarní procházka Poslední únorový víkend slibuje na Příbramsku opravdu nabitý program. Čekají vás …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz