Skanzen Vysoký Chlumec je nyní kompletní
25. listopadu 2020 (11:00)
foto: pribram.cz
Letos do objektu přibyla zbývající dvě stavení. Návštěvníci budou moci interiéry prozkoumat už v letech 2022–2023.
Pobočka Hornického muzea Příbram – Skanzen Vysoký Chlumec je tvořen cennými památkami venkovské architektury na území Středočeské pahorkatiny a ve středním Povltaví. Ty ukazují vývoj lidového domu od 17. století do počátku 20. století. Do přírodního areálu byly postupně přenášeny hospodářské, obytné, technické a drobné objekty, které byly ohroženy zánikem na jejich původním místě. Interiéry, které se postupně připravují, budou návštěvníkům přibližovat tehdejší způsob života na vesnici.
Skanzen se v letošním roce rozrostl o další dvě dobové stavby. Ke stávajícím devatenácti unikátním dobovým stavbám a dalším drobným sakrálním (stavba sloužící pro náboženské nebo rituální úkony) objektům přibyla v letošním roce další dvě stavení. Konkrétně sem bylo dovezeno hospodářské stavení z Mokřan a obytný dům z Řikova. Tyto dva poslední objekty chyběly do konečné podoby koncepce Skanzenu.
Kolaudace je naplánována na příští rok. První návštěvníci budou moci nové interiéry tohoto krásného prostoru plného historie navštívit v letech 2022 až 2023. Musejí se totiž ještě dokončit tematické expozice, aby bylo zkrátka vše dokonale a autenticky připraveno.
Skanzen spadá pod vedení Lubomíra Procházky. Za svou odbornou práci a čas, který do celého projektu vložil, obdrží cenu Jože Plečnika za celoživotní přínos v ochraně a rozvíjení kulturního dědictví a lidových tradic.
Hornické muzeum Příbram ve spolupráci s Vysokým Chlumcem zde pořádá každý rok několik kulturních akcí. Jakmile bude vládou znovu umožněno jejich pořádání, budou moci zájemci znovu navštívit celkem patnáct staveb, z nichž pět je zpřístupněno k prohlídce interiéru či specializované expozice. Na finální podobu všech staveb si však ještě budou muset návštěvníci chvíli počkat.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová
Další články
Veterinární správa zakázala desítky kojeneckých mlék. Obsahují nebezpečný toxin
Státní veterinární správa (SVS) zakázala uvádění více než čtyř desítek mléčných …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Ředitelka OUUPB Pavlína Caisová: Škola, která připravuje na život. V Příbrami pomáhají dětem najít vlastní cestu
Ředitelka Odborného učiliště, Praktické školy a Základní školy Příbram IV Pavlína …
ROZHOVOR
Den čar a kouzel v Hrachově: Záchranná stanice ožije magií a dobrodružstvím
Záchranná stanice v Hrachově zve malé i velké návštěvníky na tajuplnou neděli 26. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Kolvín v bílém: Brdské bezlesí se proměnilo v jarní pohádku
Jaro je v plném proudu a s jeho projevy se potkáváme na každém kroku. Pokud se ale …
POZNÁVÁME BRDY
Android v ohrožení! Češi stále častěji přicházejí o peníze kvůli zákeřným aplikacím
Majitelé chytrých telefonů s operačním systémem Android by měli zbystřit. Podle …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Kotrč rozdrtil Lucernu: soupeře poslal k zemi ve 3. kole a dál jede bez porážky
Legendární pražská Lucerna zažila další boxerskou noc, na kterou se jen tak …
SPORT
Proč se některé nemovitosti prodají hned a jiné zůstávají měsíce bez zájmu?
Obrátili jsme se na realitní kancelář RE/MAX Nova s prosbou o stručné vysvětlení. …
PR
Tipy na víkend: Vzpomínky v Hornickém muzeu, komentovaná prohlídka výstavy nebo brdská lesní bitva!
V Hornickém muzeu opět proběhne akce „Dědo, jak to tenkrát bylo?”, v Brdech se budete …
Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec.
Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu.
Pokračujeme v naší sérii krátkých …
VIDEO
Díky!FEST se vrací počtvrté. Nabídne hudbu, zábavu i poděkování dárcům krve
Jsme hrdým mediálním partnerem této akce, která se uskuteční už 19.6. v příbramském …




