Šíření covidu nadále zrychluje, přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní
2. října 2022 (08:54)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Počty nově nakažených za jednotlivé dny začaly letos podobně jako v předchozích letech stoupat po prázdninách.
Šíření covidu-19 v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru, zhruba o sto víc než před týdnem. O 414 za poslední týden přibylo hospitalizovaných, je jich 1381. Pacientů v těžkém zdravotním stavu leží v nemocnicích 48, o 20 víc než minulou sobotu. Testovaných o čtvrtinu ubylo.
Počty nově nakažených za jednotlivé dny začaly letos podobně jako v předchozích letech stoupat po prázdninách. Toto pondělí přibylo poprvé od první poloviny dubna přes 4000 případů, testy odhalily 4731 nově nakažených. Podle biologa Omara Šerého je v Česku výrazně více nakažených, než kolik ukazují statistiky. Odhaduje, že v zemi je asi 120.000 lidí s nemocí covid-19, z toho je polovina bez příznaků. Doporučuje, aby lidé například v prostředcích MHD nosili respirátory.
Dál roste i incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. K dnešku činí 169. Nejvyšší je incidence v Královéhradeckém kraji s 217 případy, naopak nejnižší v Karlovarském kraji se 122 případy. Otestovat se v sobotu PCR testy nechalo 2067 lidí, o 543 méně než před týdnem. Antigenní testy podstoupilo 769 lidí, minulou sobotu více než tisícovka.
Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno víc než 4,1 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci je bezmála 337.000, v sobotu jich testy odhalily 264. Za celou dobu epidemie zemřelo v zemi 41.107 lidí s prokázaným covidem. Za uplynulý týden celkem 77, nejvíc ve středu zemřelo 17 lidí, v sobotu jeden člověk.
Proti nemoci bylo v Česku plně očkováno zhruba 6,9 milionu lidí. První posilující dávku dostalo více než 4,3 milionu lidí a druhou zhruba 313.000, tedy jen malá část těch, kteří na ni mají nárok. Uplynulý den si přišlo pro vakcínu 590 zájemců.
Ministerstvo a odborníci apelují zvláště na seniory a vážně nemocné, aby se nechali s nástupem podzimu přeočkovat. Stát zatím nechystá kvůli šíření koronaviru jiná doporučení, než je používání respirátorů ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Výraznější zhoršení epidemické situace může nastat v říjnu a listopadu s příchodem chladnějšího počasí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Během pomůžete proti samotě i v Příbrami
•Patnáct tisíc pro Bednu. Studentský festival Odraz podpořil příbramské děti
•Lékárna v příbramské nemocnici bude otevřena i zítra
Další články
Monínec zahájil lyžařskou sezonu rekordně brzy
Na první lyžování sezony v sobotu 15. listopadu večer na sjezdovku na Monínci u …
Armáda díky podepsaným memorandům rozšíří spolupráci s dalšími městy
Ve středu 12. listopadu byla podepsána další tři memoranda o spolupráci mezi …
FOTO
Gastro agent: Maya’s
Fast-food je hlavně o rychlosti. Ale v době, kdy se jídlo mění v logistiku, hledáme …
FOTOGALERIE
Nutrie v Sedlčanech: roztomilé vetřelkyně, které ničí přírodu. Proč je nekrmit?
Na první pohled působí jako přítulní vodní hlodavci, kterým by člověk nejradši hodil …
Podzimní útlum se projevil i na Příbramsku. Nezaměstnanost mírně stoupla
Na Příbramsku i v celém Středočeském kraji přibylo lidí bez práce a ubylo volných …
Příbram se opět připojí k Evropskému testovacímu týdnu
Zdarma se na HIV, žloutenky typu B a C a syfilis může otestovat kdokoliv starší …
Studenti pomáhají Amálce: Přes bariéry s policií podporují bionickou ruku
Studenti z Příbramska se opět zapojili do sportovně charitativní akce „Přes bariéry s …
Příbram se chystá na Vánoce. Stromy už stojí, kluziště se chladí — a něco zůstává pod pokličkou
Vánoční výzdoba v Příbrami letos nesází jen na osvědčené motivy. Přibude kluziště, …
Předadventní pečení na Dole Řimbaba: poslední letošní oheň v barokní peci
V sobotu 22. listopadu se na odvalu Dolu Řimbaba v Bohutíně naposledy v tomto roce …
Konečně doma! Kocouři zkrotili Duklu a slaví první domácí výhru
Po sérii těžkých zápasů to konečně přišlo. VK TROX Příbram v sedmém kole extraligy …




