24. 1. svátek má Milena
Zpravodajství   »   Doprava   |   Z regionů

Silnice z Hořovic na Příbram je přetížena. Lidé žádají omezení tranzitní dopravy

29. prosince 2019   (07:35)
Silnice z Hořovic na Příbram je přetížena. Lidé žádají omezení tranzitní dopravy

„Chceme zamezit vjezdu kamionů, které nemají na dané trase nakládku ani vykládku. Podle směrového průzkumu dopravy z roku 2017 je jich zhruba 90 %,“ uvádí tvůrci Petice o umístění zákazové značky pro tranzit nad 12 tun v úseku z Žebráku do Příbrami


Obyvatele Hořovic trápí kamiony projíždějící centrem města. Již desítky let se hovoří o vybudování východního obchvatu, který by zlepšil životní i bezpečnostní podmínky lidí, jež tu žijí. Středočeský kraj chystá výstavbu 26 obchvatů a přeložek, z nichž právě ten hořovický je prioritou číslo jedna. Podle dostupných informací z května 2018 se s jeho výstavbou mělo začít již koncem tohoto roku, v lednu 2019 se ale již hovořilo o tom, že v roce 2020 bude teprve vydáno stavební povolení.

Lidé, kteří u frekventovaných silnic bydlí, však už déle čekat nechtějí. Se slovy: „Není na co čekat, plány se tvoří a upravují a lidé žijí a odcházejí. Obchvat bude do .... let. Ovšem do té doby lze jednat, dotáhnout a prosadit Zákaz tranzitu nákladní dopravy nad 12 t,“ přišli letos v srpnu s Peticí za umístění této zákazové značky v úseku od sjezdu č. 34 a 28 z dálnice D5 až k silnici 1. třídy I/18 v Příbrami. Omezení se týká obcí, kterými prochází silnice 2. a 3. třídy č. II/605, II/114, II/117, II/118 a III/1149. Z příbramského regionu jsou to Jince, Čenkov a Hluboš.

„Žijeme u jedné z těchto silnic. Nechceme, aby si žádala každá obec, podáváme tedy žádost o značku na celý úsek z Žebráku i Zdic do Příbrami. Jde čistě a jen o to, zamezit vjezdu kamionů, které nemají na dané trase nakládku ani vykládku. Je jich cca 90 %, viz směrový průzkum dopravy provedený v Hořovicích v roce 2017,“ uvádí tvůrci petice na sociálních sítích.
 
Petiční výbor poukazuje na to, že silnice II. a III. třídy ve výše zmíněné oblasti jsou nadměrně využívány tranzitní kamionovou a jinou nákladní dopravou i přesto, že nejsou pro takovou dopravu určeny. Podklad silnic není schopen této zátěži odolat, čímž dochází k nadměrnému ničení povrchu komunikací, opotřebování krajnic a zároveň ke znehodnocení technického stavu okolních domů. Nákladní vozidla způsobují otřesy a chvění, které není absorbováno podkladem vozovky a je tedy přenášeno na okolní budovy, na kterých se tvoří praskliny. Dalším z argumentů je také ohrožení zdraví a bezpečnosti občanů, kteří se v okolí těchto komunikací pohybují.
 
„Plánovaná první část východního obchvatu města Hořovic je jen částečné řešení, které tranzitní dopravu odklání z centra města Hořovic. Navíc s největší pravděpodobností přenese dopravní zatížení do okolních obcí, v nichž problém nadměrné dopravy také není dořešen. Směrový průzkum z roku 2017 doložil, že výše uvedené silnice jsou využívány kamionovou dopravou především za účelem zkrácení si cesty z dálnice D5 směrem na jih či vyhnutí se placeným úsekům. Omezení tranzitní dopravy se v žádném případě netýká zásobování dotčených lokalit,“ dodává petiční výbor.

V  diskusi na sociálních sítích mimo jiné zaznělo: „Jak je vám v Hluboši u zámku, kde se vyhýbáte kamionu? Nebo v Čenkově pod viaduktem? Těsno, že?

Jaký je váš názor? Jste pro umístění zákazové značky na tuto komunikaci?
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava RitschlováDalší články

I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo 24. ledna 2020   (05:55) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59) Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Záměna tohoto výrobku může vést zejména při hře malých dětí k odkusování drobných částí, k jejich vkládání do úst a následnému vdechnutí, spolknutí, resp. zablokování vnitřních dýchacích cest a ohrožení lidského zdraví. 23. ledna 2020   (12:06) Nepřehlédněte Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil U Kosovy Hory na Příbramsku se ve čtvrtek ráno střetl vlak s autem. Kolize se obešla bez zranění. Auto skončilo po nárazu do vlaku mimo komunikaci. Železniční přejezd momentálně není průjezdný. 23. ledna 2020   (09:45) Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Plivala po lidech, urážela a mlátila hosty v restauracích. Nyní ženě hrozí desetiletý pobyt za mřížemi. 23. ledna 2020   (08:37) Provoz na dálnici zkomplikovaly tři nehody Provoz na dálnici zkomplikovaly tři nehody Ve čtvrtek ráno policisté dálnici D4 u Obořiště zcela uzavřeli 23. ledna 2020   (06:24) AKTUALIZOVÁNO Starostka Dobříše objasnila důvod rezignace Starostka Dobříše objasnila důvod rezignace Starostka Dobříše na Příbramsku Jana Vlnasová k 3. březnu rezignuje, zastupitelkou zůstává. K odchodu ji přiměla situace na radnici. 22. ledna 2020   (18:51) Nepřehlédněte Do České republiky se vrátila ptačí chřipka, ve středních Čechách se zatím nevyskytuje Do České republiky se vrátila ptačí chřipka, ve středních Čechách se zatím nevyskytuje V rámci veterinárních opatření je v místě nákazy omezen pohyb drůbeže. Zakázáno je i pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy. 22. ledna 2020   (17:29)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz