Silné bouřky hrozí až do večera, menší toky se mohou rozvodnit
5. července 2022 (09:13)
Silné bouřky v Česku hrozí až do dnešního večera, velmi silné mohou být na východě území, varují meteorologové. Ojediněle může napršet až 70 litrů vody na metr čtvereční, stoupnout mohou hladiny menších toků. Vyplývá to z upravené výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Předchozí bouřková výstraha platila pro východní Čechy, Moravu a Slezsko do dnešních 08:00. "Tato výstraha prodlužuje platnost minulé výstrahy do dnešního večera a zvyšuje stupeň nebezpečí i na velmi silné bouřky pro Vysočinu, část východních Čech, Moravu a Slezsko," uvedl meteorolog Štefan Handžák. Silné bouřky hrozí v Jihočeském kraji.
V bouřkách může za krátkou dobu napršet kolem 50 milimetrů srážek. "V kombinaci s deštěm, do kterého budou bouřky postupně přecházet, může spadnout ojediněle až 70 mm. Ojediněle může docházet k prudkým vzestupům hladin menších toků," doplnil Handžák.
Přívalový déšť může zatopit sklepy a podjezdy, nebezpečí mohou představovat kroupy a blesky a také padající větve stromů polámané nárazovým větrem. Opatrní by podle ČHMÚ měli být řidiči. V místech velmi silných bouřek se malé toky nebo suchá koryta mohou rozvodnit i velmi rychle, hrozí podemletí komunikací. Nárazy větru mohou i vyvracet stromy. Lidé by neměli vstupovat a vjíždět do proudící vody a zatopených míst. "Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě," uvedl ČHMÚ.
Silné bouřky působící škody zasáhly Česko naposledy v pátek, tehdy také ve východní části území. Tisíce domácností přechodně připravily o dodávky elektřiny, organizátoři museli kvůli počasí dočasně přerušit festival taneční hudby Beats for Love v Ostravě. Vítr místy lámal stromy a strhával části střech, škody byly také po kroupách. Pravděpodobně úder blesku způsobil v pátek před půlnocí požár střechy domu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK / ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Drahenice znovu ožijí sportem. Tradiční Drahenice Cup nabídne fotbal, volejbal i bohatý doprovodný program
V sobotu 4. července od 9 hodin se v Drahenicích uskuteční tradiční Drahenice Cup ve …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami stejně jako minulý týden a to v …
DOPRAVA
Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu
Iktové centrum Oblastní nemocnice Příbram, specializované pracoviště určené pro …
AKTUÁLNĚ
Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně
K řetězové dopravní nehodě došlo v pátek dopoledne na silnici II/604 u Milína, která …
AKTUALIZOVÁNO
Tipy na víkend: Tradiční Prokopská pouť, farmářské trhy a tematické dílničky zaměřené na Brdy
Na první červencový víkend připadá tradiční Prokopská pouť, která s sebou opět přinese …
AKTUÁLNĚ
Doprava u letiště se mění. Začínají prázdniny a omezení na Aviatické pocítí všichni řidiči
Letní prázdniny začaly a spolu s nimi přišlo i období, kdy tisíce lidí i z mnoha …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Konec papírování! Ženy od 45 let jdou na mamograf bez žádanky. Kam musí jezdit Příbram
Od 1. července se ženám nad 45 let výrazně zjednodušila cesta na mamografické …
ZDRAVOTNICTVÍ
Tradice Březových Hor: Věra Smolová přibližuje počátky Prokopské pouti
Prokopská pouť patří k nejstarším tradicím Březových Hor a o víkendu, 4. a 5. …
HISTORIE
Vysoké teploty nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích
Vysoké teploty v minulých dnech nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích. …
AKTUÁLNĚ
Nepozornost na silnicích: U Kosovy Hory se kvůli chybám řidičů i motorkářů srazilo pět strojů
Na silnici číslo 18 u Kosovy Hory na Příbramsku došlo ve čtvrtek v poledne ke dvěma …
AKTUALIZOVÁNO





