Sezónu v Podbrdském muzeu zahájí Swingová kavárna a nová výstava, léto bude v Rožmitále sladké
14. února 2023 (16:05)
foto: Podbrdské muzeum
První dva měsíce roku je muzeum pro návštěvníky uzavřeno a chystá se na novou sezónu. „Probíhá inventura, připravujeme výkaz o muzeu pro ministerstvo kultury, plánujeme a domlouváme akce pro celý rok,“ říká vedoucí Podbrdského muzea Pavla Váňová Černochová.
Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem je od začátku roku až do konce února uzavřeno. Zahájení sezóny přinese 4. března Swingová kavárna s koncertem kapely For Evergreens, současně bude otevřena výstava Josefa Vimra nazvaná Retrospektiva. Za zavřenými dveřmi je ale pilno a muzeum pracuje na celoročním plánu výstavních a dalších kulturních akcí.
„V lednu a únoru se v Podbrdském muzeu chystáme na novou sezónu. Probíhá inventura, připravujeme výkaz o muzeu pro ministerstvo kultury, plánujeme a domlouváme akce pro celý rok,“ vysvětluje vedoucí Podbrdského muzea Pavla Váňová Černochová. Pracovníci dále pečují o sbírky a další předměty nebo probíhají úpravy expozic, které není možné provést během provozu s návštěvníky. „Letos se věnujeme především revizi skladu pomocného fondu a výtvarného materiálu. Dobu uzavření muzea využíváme také k přípravě nových vzdělávacích programů pro školy, badatelské práci a vždy navštívíme kolegy z některého dalšího muzea. V tomto roce jsme se setkali s kolegy v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích,“ doplňuje vedoucí.
Ke stěžejním bodům programu roku 2023 patří jubilejní dvacátá Slavnost královny Johanky a letní interaktivní výstava Historické cukrárny, na níž muzeum spolupracuje s Letohrádkem Mitrovských v Brně, odkud do Rožmitálu výstava doputuje. Zaměřuje se na podobu cukráren a kaváren v době přibližně první republiky, tedy 20. let 20. století. Přiblíží tehdejší technologii výroby čokoládových bonbónů nebo zmrzliny a ukáže spoustu dobových exponátů, návštěvníci tak budou moci do prvorepublikové cukrárny přímo vstoupit. „Jak je naším zvykem, zapůjčenou výstavu doplníme o ještě více interaktivních prvků, aby se zabavila celá rodina. Nebudete tedy jenom mlsat, ale můžete si i pohrát,“ popisuje Pavla Váňová Černochová, jaké zážitky na návštěvníky čekají. Výstava začne v den Slavnosti královny Johanky v sobotu 24. června a potrvá až do 17. září.
Opominuta nebude ani rožmitálská cukrářská historie. Muzeum by chtělo připomenout kulaté oplatky cukráře Voldána, rožmitálskou sodovkárnu a zavzpomínat i na historii rožmitálských hospod. „Domlouváme také spolupráci s dnešní vyhlášenou rožmitálskou cukrárnou Kačenčiny dobroty. Doufáme, že vše vyjde a užijeme si v Rožmitále sladké léto,“ uzavírá Pavla Váňová Černochová.
Plán letošních akcí již muzeum zveřejnilo na svém webu a např. podle potvrzených termínů se stále aktualizuje. Kromě zmíněných akcí se návštěvníci dočkají také tradičních trhů, výstavy a koncerty představí práci škol a na podzim se sem znovu vrátí Festival Jakuba Jana Ryby.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Maškary a zabijačky. Na Příbramsku zavládne masopustní veselí
•Šest krajských škol si rozdělí přes 12 milionů korun, zafinancují i práci kariérových poradců a psychologů
•Kvůli počasí je v Česku 6600 domácností bez elektřiny
Další články
Rozsáhlé cvičení prověřilo připravenost nemocnice i složek IZS na mimořádnou událost
Desítky hasičů, záchranářů, strážníků a zdravotníků se v úterý 16. června zapojily do …
AKTUÁLNĚ
Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky
V Dubně se chystá závod, který láme ego i svaly. Hasiči tu poběží, tahají, šplhají a …
AKTUÁLNĚ
Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji
Kriminalisté zadrželi tři muže a jednu ženu, kteří podle nich v Praze a později ve …
KRIMI
Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín
Golfové jamky, hudba, drinky a noční obloha — tak bude vypadat pátek 19. června v …
KULTURA
Tropické vedro udeří o víkendu naplno. Bude dusno a hrozí i bouřky
Česko čeká o víkendu vlna velmi vysokých teplot. V sobotu i v neděli budou teploty na …
AKTUÁLNĚ
Fantova louka znovu v centru dění. Po vítání ptačího zpěvu přichází i zásadní zásah do sečení
Fantova louka je jedním z nejcennějších přírodních míst v Příbrami — a v poslední době …
AKTUÁLNĚ
Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale naše společnost
Je to trend, o kterém se dlouho šeptalo — a teď ho potvrzují i velké sociologické …
LIFESTYLE
Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena
Rozsáhlý požár traktoru v plném rozsahu zcela zablokoval v pondělí odpoledne provoz na …
AKTUALIZOVÁNO
/FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále!
Flag fotbalisté Příbram Bobcats zažívají další výjimečný rok. Po třech českých …
SPORT
Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře
Myslivost dnes zdaleka neznamená jen péči o zvěř a tradice předávané z generace na …
NEPŘEHLÉDNĚTE




