17. 1. svátek má Drahoslav
Šest nových památných stromů, mláďata orla mořského, nová naučná stezka. Rok 2019 byl pro Brdy úspěšný

26. prosince 2019   (19:42)
Šest nových památných stromů, mláďata orla mořského, nová naučná stezka. Rok 2019 byl pro Brdy úspěšný

Letos již čtvrtým rokem se v CHKO Brdy pečovalo o cenné lokality, chráněné živočichy a vzácné rostliny


1. ledna 2020 to budou čtyři roky od vyhlášení části Brdské vrchoviny chráněnou krajinnou oblastí. Pod ochranu se tak dostali nejen volně žijící živočichové a planě rostoucí rostliny, ale také přírodní útvary charakteristické pro brdskou krajinu, jako jsou vřesoviště, rašeliniště, prameniště, mokřady a společenstva skal.

Ochrannou ruku na brdskou přírodou drží Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Správa CHKO Brdy. Ta i v roce 2019 úspěšně pokračovala v péči o cenné lokality z Programu péče o krajinu.

Vedle údržby bezlesí byla na mnoha místech zlepšena druhová skladba lesa, došlo k vytvoření několika nových tůní, bylo vyhlášeno šest nových památných stromů. Návštěvníkům Brd se otevřela další naučná stezka Okolím Padrťských rybníků, v závěru roku se podařilo vyhlásit novou Přírodní památku Jindřichova skála a řada nových maloplošně zvláště chráněných území je rozpracována.

Během roku se podařilo prokázat hnízdění datlíka tříprstého a dvě vyvedená mláďata orla mořského, světlo světa spatřily také dva nové plány péče o Přírodní památku Hřebenec a Třemešný vrch.

Přírodní památka Hřebenec se nachází 3 km jihozápadně od obce Hutě pod Třemšínem. Hlavním předmětem ochrany je vrcholová skála a kamenné moře, které na příkrém svahu tvoří různě velké balvany sladkovodních holšínských slepenců. Balvanité rozvaliny, vzniklé působením vody a mrazu v poslední době ledové, představují přirozené bezlesí o celkové délce obnaženého výchozu kolem 350 metrů. Jedná se tak o nejrozsáhlejší obnažené kamenné moře na území Středočeského kraje. Rostou zde lišejníky, z nichž některé se ve středních Čechách vyskytují pouze v Brdech. Žije zde vzácný pavouk Acantholycosa norvegica, který má v České republice pouze několik lokalit.

Přírodní památka Třemešný vrch se nachází 1,5 km severně od obce Hutě pod Třemšínem. Hlavním předmětem ochrany je lýkovec jedovatý, který je v současnosti na ústupu a přežívá zde jen několik posledních jedinců. Fragment starých lesních porostů poskytuje útočiště ohroženým lišejníkům. Na kmenech klenů a buků se vyskytují např. kriticky ohrožení zástupci čeledi Caliciaceae (kališenkovité) a velmi ohrožená čárnička psaná. Lokalita je bohatá na faunu měkkýšů, vyskytuje se zde též řada horských druhů bezobratlých. Bylo zde pozorováno hnízdění silně ohroženého sýce rousného.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto Miroslav PavlíkDalší články

Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Dosud neznámý pachatel využil nestřeženého momentu a okradl příbramské hasiče. 17. ledna 2020   (14:03) Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 V Praze se závodníkovi narodila dcerka Mia. Do další dakarské etapy tak Martin Macík vyrážel nabitý novou energií 17. ledna 2020   (11:07) Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Nehoda si vyžádala zranění jedné osoby 17. ledna 2020   (08:47) Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Zastupitelé obdrželi dokument podepsaný 173 občany, kteří s moderní kašnou nesouhlasí. O nové podobě kašny by se mělo znovu rozhodnout v březnu 17. ledna 2020   (06:07) Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Policisté kontrolují CHKO pomocí terénních vozidel, čtyřkolek a v roce 2017 se do monitoringu zapojily i policejní drony. 16. ledna 2020   (19:26) Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Před fiktivní soutěží o mobilní telefon iPhone 11 varuje Česká pošta. Na sociálních sítích se začaly objevovat klamavé zprávy. Podvodná hra se projevuje také formou úhrady poštovného ve výši 51 korun. 16. ledna 2020   (17:06) Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Energetici před dalšími pracemi odpojí v místě elektřinu 16. ledna 2020   (14:01) Policie stíhá muže kvůli střelbě na auto a cisternu, hrozí mu 20 let vězení Policie stíhá muže kvůli střelbě na auto a cisternu, hrozí mu 20 let vězení Kriminalisté zahájili proti pětatřicetiletému muži z Prahy trestní stíhání pro pokus zvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného na dvou a více osobách 16. ledna 2020   (13:09) Nepřehlédněte Příbramští policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod Příbramští policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod Příbramští policisté hledají svědky dvou dopravních nehod, ke kterým došlo 13. - 14. ledna 16. ledna 2020   (11:01)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz