25. 3. svátek má Marián




Seriál Chalupáři slaví 47 let, filmaři ho natáčeli ve Višňové

20. listopadu 2022   (09:35)
Seriál Chalupáři slaví 47 let, filmaři ho natáčeli ve Višňové
foto: Česká televize/PR

Seriál se natáčel ve vesničce Višňová u Příbrami, a i když od té doby uběhlo téměř padesát let, obliba příběhů svérázných „chalupářů“ láká televizní diváky dodnes. Mnozí z nich pak do místa jejich dějiště vyrážejí na výlet. Ovšem poznat místa, která se v seriálu objevovala, není tak jednoduché. Vypadají už totiž poněkud jinak.


Premiéru prvního dílu oblíbeného televizního seriálu Chalupáři odvysílala tehdejší Československá televize 23. listopadu 1975. Jedenáctidílný, dodnes hojně reprízovaný komediální seriál natočil režisér František Filip podle scénáře autorské dvojice František Vlček a Václav Pavel Borovička.

Tomuto televiznímu dílu vévodí zejména herecké výkony komediálního tria Jiří Sovák, Josef Kemr a Jiřina Bohdalová. Příhody bývalého kontrolora, penzisty Evžena Humla v podání Sováka, a jeho podnájemníka Bohouše Císaře ztvárněného Kemrem se filmovaly v obci Višňová na Příbramsku, jejíž název si autoři upravili na Třešňovou.
Do natáčení seriálu, který staví na střetu městského a venkovského životního stylu, se jako komparz zapojila prakticky celá vesnice. Višňovou tehdy štábu údajně doporučil někdo z místních rodáků. Obec se díky seriálu proslavila a je častým cílem turistů, kterým vyšla vstříc a instalovala orientační cedule upozorňující na místa proslavená seriálem.
Původně se měl seriál točit v severočeské vsi
Borovička měl jako místo děje nejdříve vyhlédnutou malou vísku v severních Čechách, vzhledem k lepší dostupnosti do Prahy se však nakonec ujal návrh jednoho z filmařů natáčet ve Višňové. Tahle varianta navíc nabízela i hříčku s názvem – v seriálu byla vesnice překřtěna na Třešňovou. Filmový štáb se v ní usadil na více než dva měsíce a navždy tak změnil její historii.

Známá je také průvodní píseň seriálu Když máš v chalupě orchestrion z autorské dílny Luboše Fišera nazpívaná Waldemarem Matuškou. Jeho hlas přitom v televizních reprízách před rokem 1989 musel kvůli zpěvákově emigraci z nahrávky zmizet.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku po nárazu do stromu Hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku po nárazu do stromu Ve středu 25. března asi hodinu před polednem vyjížděly všechny složky integrovaného … AKTUALIZOVÁNO Hasiči i policie prověřovali nahlášený únik plynu na poště, plynaři zajištují opravu potrubí Hasiči i policie prověřovali nahlášený únik plynu na poště, plynaři zajištují opravu potrubí Ve středu dopoledne mířili hasiči k budově pošty v ulici Gen. R. Tesaříka v Příbrami. … AKTUALIZOVÁNO Příbram se v sobotu opět připojuje k celostátní akci Ukliďme Česko Příbram se v sobotu opět připojuje k celostátní akci Ukliďme Česko Stejně jako v předchozích letech se i letos Příbram zapojí do celostátní úklidové akce … NEPŘEHLÉDNĚTE Exkluzivně o Díky!FESTu: Kdo bude dalším vystupujícím a co bylo v plánu na další ročník? Exkluzivně o Díky!FESTu: Kdo bude dalším vystupujícím a co bylo v plánu na další ročník? Portál pribram.cz je hlavním mediálním partnerem této akce, která se letos koná 19. … ROZHOVOR Do Česka se žene prudké ochlazení. Sníh bude i v nížinách, říkají meteorologové Do Česka se žene prudké ochlazení. Sníh bude i v nížinách, říkají meteorologové Po teplém začátku týdne míří do Česka výrazná změna počasí. Teploty ve čtvrtek a v … AKTUÁLNĚ Nultá hodina autoškoly odstartovala! Budoucí řidiči na Dubně prošli intenzivním školením o bezpečné jízdě Nultá hodina autoškoly odstartovala! Budoucí řidiči na Dubně prošli intenzivním školením o bezpečné jízdě Během pondělního dopoledne proběhl na Střední odborné škole Dubno atraktivní … DOPRAVA Na milínském komíně úřaduje černý čáp. Podívejte se! Na milínském komíně úřaduje černý čáp. Podívejte se! V Milíně mají lidé možnost znovu sledovat díky nainstalované kameře čapí hnízdo na … VIDEO Kdo má garáž, má výhodu. Poptávky po nich rostou Kdo má garáž, má výhodu. Poptávky po nich rostou Míst pro parkování ve městě ubývá a počet aut naopak stále roste. Ulice kolem domů se … PR Velikonoce v hornickém stylu! Hornické muzeum zve na jarní oslavy plné tradic a řemesel Velikonoce v hornickém stylu! Hornické muzeum zve na jarní oslavy plné tradic a řemesel Přijďte si užít velikonoční svátky tak, jak je prožívali březohorští havíři a … VELIKONOCE
Sekačky, pily i střelba. Příbram chce v neděli ticho Sekačky, pily i střelba. Příbram chce v neděli ticho Příbram připravuje novou vyhlášku, která má omezit hlučné činnosti o nedělích a … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz