1. 4. svátek má Hugo




Seniorská akademie: Prevence kriminality s diplomem na závěr

7. prosince 2024   (19:15)
Seniorská akademie: Prevence kriminality s diplomem na závěr
foto: Městská policie Příbram / se souhlasem

Již druhý turnus Seniorské akademie I., který realizuje Městská policie Příbram, byl včera ukončen v Centru prevence kriminality.


Městská policie se obvykle netěší velké popularitě mezi občany. Z podstaty věci se zaměřuje na dohled nad veřejným pořádkem, dodržování obecních vyhlášek, řeší přestupky v oblasti dopravy, rušení nočního klidu nebo pokutuje špatně parkující řidiče, za což jim pochopitelně málokdo poděkuje. Spektrum její činnosti je však mnohem širší. Málo se například ví o podpůrné funkci městských strážníků při prevenci kriminality. Centrum prevence kriminality, sídlící v pěší zóně Cíl ve vnitrobloku Křižáku, pořádá řadu vzdělávacích kurzů a aktivit pro různé věkové skupiny. Jedním z takových projektů je i Seniorská akademie, která v pátek úspěšně završila druhý běh.

Projekt Seniorská akademie I. je zaměřen na osobní bezpečí a zvládání krizových situací ve vztahu k seniorům. V rámci tohoto projektu probíhalo v uplynulých měsících ucelené vzdělávání seniorů dle aktuálních potřeb společnosti. Bylo vypracováno pět preventivně přednáškových bloků. Tyto přednášky byly realizovány tak, aby na sebe vzájemně navazovaly a vytvořily tak komplexní celek vzdělávacího programu prevence kriminality.

Cílem projektu je klást důraz na informovanost a bezpečí seniorů. Projekt je zaměřen na dopravu, zdravovědu, domácí násilí, finanční bezpečnost a kyberpodvody. Takto informovaní senioři se poté mohou svobodně rozhodnout, jak s nabytými vědomostmi v rámci projektu Seniorská akademie naložit. Dalším kladem tohoto projektu je, že senioři své nabyté vědomosti mohou předat dál lidem ve svém blízkém okolí.

"V tomto pololetí bylo přihlášeno 30 seniorů ze Senior pointu a Senioři ČR, aktivně se jich účastnilo 24. Na včerejším slavnostním zakončení si senioři napsali test, kde jsme prověřili jejich znalosti z kurzu. Každý si odnesl diplom za účast a malý dárek, který jim bude připomínat aktivně strávený čas,“ uvedla velitelka Městské policie Příbram Jaroslava Vodičková.
Projekt Seniorská akademie I. je zaměřen na …
foto: Městská policie Příbram / se souhlasem
Ohlasy mezi účastníky právě dokončeného kurzu byly nadšené. „Všechny probírané oblasti byly zajímavé. Přednášející strážníci obohacovali výklad o konkrétní příklady z praxe. Všichni byli velmi vstřícní, mohli jsme se na cokoliv ptát. Z probíraných témat mě překvapil vysoký výskyt domácího násilí a počet případů šikany na školách. Člověk vůbec netuší, kolik toho všude okolo nás je. V části zaměřené na dopravu jsme si zopakovali pravidla pro průjezd křižovatkou. Užitečná byla i zdravověda, při které jsme si na figuríně ukazovali, jak se poskytuje první pomoc, oživuje srdce apod. Vůbec jsem netušila, že defibrilátorem disponuje v Příbrami například i Tesco, kde je velká frekvence lidí. Na závěr kurzu nás přišel pozdravit místostarosta Miroslav Peterka, který nám poděkoval za účast. Chtěla bych městskou policii pochválit za skvělou organizaci, hezky se o nás starali, včetně chlebíčků a dárkových tašek,“ shrnula za účastníky Miloslava Skurková.

Na rok 2025 je pro tyto seniory naplánována nově i druhá část projektu. Účast na akci je pro seniory zcela bezplatná.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Další články

Divočáci v Příbrami už lezou do zahrad. Město chystá odchyt a převzetí honitby Divočáci v Příbrami už lezou do zahrad. Město chystá odchyt a převzetí honitby Divočáci se v posledních týdnech stále častěji objevují v okrajových částech Příbrami … AKTUÁLNĚ Zítra to vypukne: Jiráskovy sady se uzavřou kvůli výměně vodovodu a kanalizace Zítra to vypukne: Jiráskovy sady se uzavřou kvůli výměně vodovodu a kanalizace Příbram čeká dopravně velmi nepříjemný duben. Od 1. dubna se kvůli výměně vodovodu a … DOPRAVA V křižovatce na Skalce se střetly dva osobáky V křižovatce na Skalce se střetly dva osobáky Na silnici I/18 u obce Drásov se v úterý 31. března po 15. hodině srazily dva osobní … DOPRAVA Příbram zapojí vězně do údržby města. Do ulic vyjdou už letos Příbram zapojí vězně do údržby města. Do ulic vyjdou už letos Město Příbram navazuje spolupráci s příbramskou věznicí a letos poprvé zapojí vězně do … AKTUÁLNĚ MUDr. Bartášek: Laparoskopie a robotická chirurgie mění pravidla hry MUDr. Bartášek: Laparoskopie a robotická chirurgie mění pravidla hry Moderní medicína jde neustále kupředu a chirurgické zákroky dnes už zdaleka … ROZHOVOR Na silnici I/18 se tvořily kolony kvůli srážce tří vozidel Na silnici I/18 se tvořily kolony kvůli srážce tří vozidel V úterý dopoledne se stala nehoda také na silnici I/18 v Příbrami. AKTUÁLNĚ Dvě nehody během dvou hodin: Dítě skončilo v nemocnici, druhá bouračka bez zranění Dvě nehody během dvou hodin: Dítě skončilo v nemocnici, druhá bouračka bez zranění Rušné ráno zažily v úterý 31. března záchranné složky na Příbramsku. Během necelých … AKTUÁLNĚ Konec džungle u kulturáku. Jalovce mizí, místo čeká velká proměna Konec džungle u kulturáku. Jalovce mizí, místo čeká velká proměna Před kulturním domem, který je centrem příbramského společenského života – od plesů … VIDEO Afghánistán zblízka: přednáška o misích OSN v Příbrami Afghánistán zblízka: přednáška o misích OSN v Příbrami Na Škaredou středu 1. dubna se v Příbrami uskuteční přednáška, která nabídne odborný i … NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor řidiči! Tento týden vás policie může nachytat na několika místech při měření rychlosti Pozor řidiči! Tento týden vás policie může nachytat na několika místech při měření rychlosti Od pondělí 30. března do neděle 5. dubna bude policie měřit rychlost na několika … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz