30. 3. svátek má Arnošt




Seniorka naposílala údajnému lékaři pracujícímu v Jemenu 1,3 mil. Kč

17. dubna 2023   (12:27)
Seniorka naposílala údajnému lékaři pracujícímu v Jemenu 1,3 mil. Kč
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Případem podvodu se zabývá policie.


Domnělý lékař pracující v Jemenu od sedmašedesátileté ženy z Blanenska vylákal 1,3 milionu korun, seznámila se s ním přes internet. Případem podvodu se zabývá policie. Na policejním webu o tom dnes informoval mluvčí Bohumil Malášek. Případ není ojedinělý. Policie opakovaně nabádá převážně ženy, které kontaktují zahraniční nápadníci s žádostí o přátelství, aby byly obezřetné. Nemají hlavně posílat svému "virtuálnímu příteli" žádné peníze nebo důvěrné informace či osobní údaje včetně kopií dokladů.

Údajný lékař ženu kontaktoval na začátku února. "S vrstevníkem si skoro měsíc dopisovala a jejich elektronický vztah postupně dostával patřičný náboj. Jenže nový známý se najednou dostal do obtíží. Byl zadržen a potřeboval pomoci. Na to, aby opustil konfliktem sužovanou zemi, musí se vyplatit," uvedl mluvčí.
Žena tedy odeslala na jeho účet přes 100.000 korun. Když zaplatila, tíživá situace podvodného doktora se zhoršovala a přišly další finanční požadavky. Během měsíce pak poškozená odeslala více než milion korun.
Peníze poslala i přesto, že ji v bance při převodu peněz upozorňovali na možné podvodné jednání. "Vždyť mimo jiné lékař sliboval, že dlužný rozhodně nezůstane a vrátí dvojnásobnou částku. Dvakrát si důchodkyně peníze pro svého přítele dokonce vypůjčila od známých," uvedl mluvčí.

Když zkusila požádat jednoho z věřitelů o další půjčku, ten začal zjišťovat, k jakému účelu dalších více než 100.000 korun potřebuje. "Jeho reakce byla pochopitelná a rázná. Žádné další peníze jí nepůjčil a donutil ji ke společnému odchodu na policii," uvedl Malášek. Lékař, který v té době tvrdil, že je na ruzyňském letišti v karanténě a nutně potřebuje 100.000 na mobil, se tak dalších peněz nedočkal.
Z předchozím případů je zřejmé, že scénář tohoto typu podvodu je stejný, kdy legendy podvodníků jsou postaveny na modelu získání důvěry často pod záminkou společné budoucnosti. Podvodníci už využili například legendy o španělském lékaři, který je na Ukrajině na misi, či tvrdili, že jsou námořníci.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Otakar (Ťulda) Brousek: „Mám se výborně. A to spoustu lidí naštve“ Otakar (Ťulda) Brousek: „Mám se výborně. A to spoustu lidí naštve“ Otakar Brousek mladší, v hereckém prostředí přezdívaný Ťulda, patří k nejvýraznějším … ROZHOVOR Proč lidé večer nosí červené brýle? Nový trend slibuje lepší spánek Proč lidé večer nosí červené brýle? Nový trend slibuje lepší spánek Možná jste si toho všimli na sociálních sítích, v podcastech o zdraví nebo u známých: … ZAJÍMAVOSTI Přípravné práce zahájeny. Vnitroblok v Riegrově ulici se změní Přípravné práce zahájeny. Vnitroblok v Riegrově ulici se změní V polovině dubna budou zahájeny stavební práce ve vnitrobloku v Riegrově ulici, který … NEPŘEHLÉDNĚTE Bezpečí v Příbrami? Někteří lidé ukazují na drogy, bezdomovectví a zločiny, další to tak černě nevidí Bezpečí v Příbrami? Někteří lidé ukazují na drogy, bezdomovectví a zločiny, další to tak černě nevidí Je Příbram bezpečným městem? Na tuto otázku odpovídali naši čtenáři v nedávné anketě – … NÁZOR Blechy, prádlo a zákaz práce: Velikonoční týden má temnější tradice, než čekáte. Blechy, prádlo a zákaz práce: Velikonoční týden má temnější tradice, než čekáte. Velikonoce jsou svátky vajec, jara a nových začátků. Ať už je vnímáme duchovně, … VELIKONOCE Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali Česká lékárnická komora upozorňuje, že klíšťata se v Česku probouzejí už s prvními … PŘÍRODA Nevydej se špatnou cestou. Policie varuje děti před drogami Nevydej se špatnou cestou. Policie varuje děti před drogami Policie České republiky z Územního odboru Příbram se i letos zapojila do preventivního … NEPŘEHLÉDNĚTE Vajíčka letos na Velikonoce podraží. Češi si připlatí oproti loňsku až o 11 procent Vajíčka letos na Velikonoce podraží. Češi si připlatí oproti loňsku až o 11 procent Blížící se Velikonoce přinesou tradiční nákupní horečku, letos ale budou vejce dražší … NEPŘEHLÉDNĚTE Nejkratší noc roku přijde dřív. Změna času přichází už 29. března Nejkratší noc roku přijde dřív. Změna času přichází už 29. března Letos nás čeká změna času o den dříve, než v loňském roce. V noci ze soboty 28. na … ZMĚNA ČASU
Nehody, noční hluk a neplacení. Pravda o parkovišti pod Svatou Horou. Nehody, noční hluk a neplacení. Pravda o parkovišti pod Svatou Horou. Parkoviště pod Svatou Horou patří k větším parkovacím plochám v dosahu centra … FOTOGALERIE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz