8. 4. svátek má Ema




Senior se ještě nenašel, pátrání stále pokračuje

18. srpna 2014   (17:44)
Senior se ještě nenašel, pátrání stále pokračuje
foto: pribram.cz

Muž se ztratil již ve čtvrtek 14. srpna u Dobříše.



Od 14. srpna je vyhlášeno celostátní pátrání po 91letém muži z Dobříšska. Dne 13. srpna odešel v jedenáct hodin dopoledne na svou pravidelnou procházku, zřejmě do nedalekého lesního prostoru mezi Dobříší a Voznicí. Pohřešovaný chodil do lesa jednou či dvakrát denně, v minulosti se vždy ale vrátil domů. Neměl u sebe ani doklady, ani peníze či telefon. Dotyčný užívá léky na vysoký tlak a na ředění krve.

Pátrání se zúčastnilo 80 osob

Oznámení o pohřešování jsme obdrželi ve středu v odpoledních hodinách. Následně byla zorganizována pátrací akce, které se zúčastnilo kolem 80 lidí, z řad policistů, strážníků, hasičů, dobrovolníků a příbuzných pohřešovaného. Do pátrání byl nasazen i vrtulník. Akce byla přerušena ve dvě hodiny v noci a od čtvrtečního rána pokračovala do pozdních nočních hodin. Opět na pátrání bylo kolem 80 lidí, opět vzlétl vrtulník. Navíc vypomáhalo 11 psovodů se psy ze Záchranné kynologické brigády. Propátrával se les mezi Dobříší, Voznicí, Chouzavou, Kytínem, Klondajkem, Trnovou a vrchem Hradec, kdy jde mnohdy o velmi špatně přístupný terén. I v dalších dnech pátrání pokračovalo, zatím však bezvýsledně. Dnes znovu přilétla na pomoc letecká služba.
Pátrací akce jsou většinou poměrně složité a náročné jak personálně, tak i na použití techniky, jedná se o rozsáhlé plochy k propátrání a často v nepřehledném terénu. Po seniorech se poměrně často pátrá, protože mohou mít např. ztrátu orientace či paměti, alzheimerovu chorobu či je mohou postihnout náhlé zdravotní problémy.

Ztrácejí se především senioři

Starší občany často varujeme před tím, jak se mají chránit před krádežemi či podvodníky, ale málo kdy slyší oni nebo jejich příbuzní, jak se mají chránit před ztracením. Každoročně se ztrácí „dříve narození“ lidé při výletech, houbaření nebo jen nenajdou cestu domů z nákupu. V zimním období je nutno najít člověka během pár hodin, jinak dojde k prochladnutí, v letních měsících zase hrozí dehydratace nebo se také osoba může zranit. Důležité je pohřešovaného člověka najít co nejdříve, ale je to obtížné.

Pomoci mohou lokátory

Příbuzní by měli vždy zvažovat, jaký je aktuální zdravotní stav seniora a k tomu by měli přizpůsobit svou péči, např. zda ho venku doprovázet. Ale díky technickému pokroku je nyní možné používat lokátory osob. Starší člověk pak může žít relativně aktivně, ale přitom svobodně a bezpečně. Jsou to poměrně malá zařízení, která se mohou umístit např. do kapsy u oblečení. Za několik tisíc korun mohou příbuzní osoby zajistit klid pro sebe i pro seniora. Většinou má lokátor i SOS tlačítko, které může člověk v nouzi použít. Některá zařízení umožňují i telefonické spojení na předvolená čísla. Díky lokátoru je pak možné určit přesné místo, kde se osoba nachází, lze dohledat i historii pohybu. Nejde však jen o starší osoby, lokátory mohou mít i děti nebo vášniví houbaři a obdivovatelé přírody, kteří se mohou v terénu ztratit. Je to relativně malá investice pro bezpečí našich blízkých, a také pro to, aby mohli všichni žít naplno.

Pokud občané někdy potkají dezorientovanou či tak působící osobu, ať neváhají a zavolají na linku 158. Raději prověříme několik planých poplachů nebo osobu převezeme domů, než vystavovat seniory újmě na zdraví nebo životě.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: policejní mluvčí Monika Schindlová








Další články

Večer na sídlišti v Příbrami? Zapomeňte na volné místo Večer na sídlišti v Příbrami? Zapomeňte na volné místo Nedostatek parkovacích míst v Příbram je problém, který jako místní obyvatel vnímám … NÁZOR Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2 Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2 Volejbalisté VK Trox Příbram mají za sebou mimořádně dramatické utkání. V domácím … SPORT TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu V neděli 12. dubna ožije příbramská Svatá Hora netradičním dobrodružstvím. Dorazí sem … AKTUÁLNĚ Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty. Česká televize odvysílá díl už 9. dubna Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty. Česká televize odvysílá díl už 9. dubna Zámek Březnice se objeví v dalším dílu dokumentárního cyklu Skryté skvosty, který … HISTORIE V sobotu bude Kulturní dům v Příbrami opět hostit jednu z největších českých burz minerálů V sobotu bude Kulturní dům v Příbrami opět hostit jednu z největších českých burz minerálů Burza pro návštěvníky začíná v 8.30 ráno a končí ve 14 hodin. Vystavovat zde bude 90 … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Ranní mrazy udeřily: úroda je v ohrožení, pěstitelé mají před sebou kritické dny Ranní mrazy udeřily: úroda je v ohrožení, pěstitelé mají před sebou kritické dny Velikonoční oteplení nás příjemně naladilo na jaro, ale návrat k realitě byl nečekaně … AKTUÁLNĚ Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat? Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat? Policisté na Příbramsku v dubnu zesílí dohled nad bezpečností silničního provozu. … DOPRAVA Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové Ve čtvrtek 9. dubna od 17 hodin se v sále restaurace v Pičíně uskuteční beseda s … HISTORIE Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti Místní organizace Českého rybářského svazu Bohutín společně s obcí Bohutín připravuje … NEPŘEHLÉDNĚTE
V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice V úterý dopoledne se sjelo několik hasičských jednotek do Chrástu u Březnice. Hoří tam … VIDEO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz