16. 2. svátek má Ljuba




Senát podpořil dodržení zákazu těžby zlata v Česku

20. června 2014   (17:23)
Senát podpořil dodržení zákazu těžby zlata v Česku
foto: pribram.cz

Problematika těžby zlata se týká také Mokrska na Příbramsku.



Senát dnes podpořil zákaz těžby zlata v Česku. Vyhověl tak petici, kterou zorganizovalo sdružení Šumava nad zlato a získalo pro ni přes 13.000 lidí. Senátoři se shodli na tom, že "vzhledem k tuzemské potřebě zlata, cenám zlata a zejména vzhledem k význačným negativním vlivům těžby na životní prostředí není těžba zlata na území ČR žádoucí".

Petice vznikla loni ve snaze zabránit zrušení zákazu použití kyanidu při získávání zlata, o čemž se uvažovalo v rámci novely horního zákona. Nynější koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL se ale v programovém prohlášení zavázala, že "neumožní další průzkum a následnou těžbu zlata".

Proti obnovení těžby zlata se už loni postavil Plzeňský kraj a také prezident Miloš Zeman. "Tuto těžbu zastavila už moje vláda před 12 lety, a nevidím důvod, proč by se tato těžba měla obnovovat," prohlásil prezident loni v říjnu.

Těžařská společnost Bohemia důlní loni v dubnu prohrála u Ústavního soudu spor, v němž žádala 773 milionů korun jako náhradu škody za to, že jí ministerstvo životního prostředí v roce 1999 neprodloužilo licenci k průzkumu ložiska zlata v Kašperských Horách. Podle dřívějších odhadů je v lokalitě přes 120 tun zlata v údajné hodnotě 130 miliard korun.

Tvůrci petice požadovali zachování zákazu těžby zlata kyanidovým loužením, obávají se znečištění zdrojů pitné vody. Chtějí také, aby stát se zlatem a také wolframem nakládal jako se strategickými zásobami a aby ministerstva postupovala v tomto směru jednotně.

Senátoři na základě stanoviska svého výboru pro veřejnou správu a životní prostředí doporučili neměnit současný stav, podle něhož zlato i wolfram jsou vyhrazenými nerosty ve vlastnictví ČR. Pro stanovení dobývacího prostoru je podle nich nezbytné kladné stanovisko obce, na jejímž katastru by se případná těžba i její průzkum uskutečnily.

Protesty proti případné těžbě zlata se konaly také u Mokrska na Příbramsku, kde je údajně třetí největší evropské ložisko zlata. Jeho zásoba byla odhadována na 80 tun. Těžařské firmy měly o tuto oblast zájem zejména na začátku 90. let, kdy tehdejší ministerstvo hospodářství vypsalo na průzkum lokality mezinárodní výběrové řízení. Možnost průzkumu zlata však nakonec zablokovalo ministerstvo životního prostředí.

Projednáním petice červnová schůze Senátu skončila.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: mhm rot








Další články

Coolna propojuje generace Coolna propojuje generace Klubkavárna Coolna v Dobříši je místem, které slouží k tomu, aby zde děti školního … Dobříš Máme vítěze nejlepšího čepovaného piva! A vy můžete vyhrát 5 piv od medailistů Máme vítěze nejlepšího čepovaného piva! A vy můžete vyhrát 5 piv od medailistů Týden jste hlasovali o tom, kde v Příbrami a okolí čepují nejlepší pivo. Máme vítěze — … SOUTĚŽ Radnice vsází na nevšední řešení: Místo lávky vznikne v Sedlčanech gondolový most Radnice vsází na nevšední řešení: Místo lávky vznikne v Sedlčanech gondolový most Sedlčany plánují stavbu samoobslužného gondolového mostu, takzvaného transbordéru. … Trenéři míří za nejmenšími. Sportovní projekt se rozšiřuje i do příbramských školek Trenéři míří za nejmenšími. Sportovní projekt se rozšiřuje i do příbramských školek Příbram chce děti zapojit do sportovních aktivit už od útlého věku. Oblíbený projekt … Tragický nález v Čenkově: V Litavce objevili tělo muže Tragický nález v Čenkově: V Litavce objevili tělo muže Policisté a hasiči museli v sobotu dopoledne vyrazit do Čenkova na Jinecku. V říčce … Jiráskovy sady: dnes začíná uzavírka, v dubnu přijde úplná blokáda Jiráskovy sady: dnes začíná uzavírka, v dubnu přijde úplná blokáda Revitalizace Jiráskových sadů vstupuje do rozhodující fáze a řidiče čekají hned dvě … Doprava Padá sníh, silnice kloužou. Čelní střet aut blokuje silnici I/18 Padá sníh, silnice kloužou. Čelní střet aut blokuje silnici I/18 Několik nehod bylo hlášeno najednou v sobotu odpoledne. Jedna u Hájů, druhá v … AKTUALIZOVÁNO Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů Středočeský kraj má za sebou epidemiologicky náročný rok. Hygienici v roce 2025 řešili … Veselý karneval pro celou rodinu: tanec v bublinách, oblíbený maskot i nové zážitky Veselý karneval pro celou rodinu: tanec v bublinách, oblíbený maskot i nové zážitky Barevné masky, smích, hudba a zábava pro malé i velké. Kulturní dům Dobříš se už po … Dobříš
Rožmitál láká nové rodiny. Narození dítěte podpoří částkou deset tisíc korun Rožmitál láká nové rodiny. Narození dítěte podpoří částkou deset tisíc korun Město Rožmitál pod Třemšínem přichází s finanční podporou pro nové občánky. Dětem … Nepřehlédněte
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz