14. 3. svátek má Matylda a Rút

Sedlčanům dlouhodobě ubývá obyvatel, počátkem letošního roku klesl jejich počet pod 7000

28. ledna 2020   (17:02)
Sedlčanům dlouhodobě ubývá obyvatel, počátkem letošního roku klesl jejich počet pod 7000

Motivovat lidi, aby si zachovali trvalé bydliště v Sedlčanech, je obtížné.



Sedlčanům na Příbramsku dlouhodobě ubývá obyvatel, počátkem letošního roku klesl jejich počet pod 7000. Podle starosty Miroslava Hölzela (ODS) ve městě nejsou volné pozemky, které by umožňovaly stavební rozvoj. Nepříznivě se na situaci podepsaly i parkovací zóny v Praze, kvůli nimž si někteří lidé dojíždějící za prací přehlašují trvalé bydliště do metropole, řekl Hölzel.

K letošnímu 1. lednu bylo v Sedlčanech trvale hlášeno 6999 lidí. Meziroční úbytek je asi 50 obyvatel, ještě před 20 lety ve městě žilo kolem 8000 lidí. "Prvně za historii, kterou pamatuji, jsme se dostali pod 7000 obyvatel. Vím o člověku, který nám to způsobil - kvůli parkování se přihlásil do Prahy," uvedl starosta.

Modré zóny v hlavním městě se podle něj na úbytku obyvatel podílejí. "Kdo dojíždí za prací, tak si najde někoho z rodiny nebo ze známých v Praze a přihlásí se k němu. Už se s tím údajně i obchoduje. Lidé prý nabízejí, že někoho za peníze přihlásí k pobytu za účelem parkování. To jsou někdy věci, které by člověka nenapadly," řekl Hölzel.

Kolik nyní reálně žije lidí v Sedlčanech, nechtěl starosta odhadovat. Město kvůli úbytku trvale hlášených obyvatel přichází o část daňových příjmů. Motivovat lidi, aby si zachovali trvalé bydliště v Sedlčanech, je přitom obtížné. Například daň z nemovitosti je už nyní ve městě na velmi nízké úrovni. Podle Hölzela by žádné úlevy situaci nezměnily. Věří však, že dlouhodobý úbytek zastaví připravovaná výstavba dálnice D3 na jih Čech. "Tím pádem se staneme atraktivní stejně jako Dobříš, protože budeme mít deset kilometrů do Voračic na dálnici," dodal starosta.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Bioodpad v Příbrami končí i v lese. Městské lesy ukazují fakta, která část veřejnosti nechce slyšet Bioodpad v Příbrami končí i v lese. Městské lesy ukazují fakta, která část veřejnosti nechce slyšet Povinný sběr bioodpadu v Příbrami vyvolal mezi částí veřejnosti silné reakce. Někteří … NEPŘEHLÉDNĚTE Učitelé ZUŠ Antonína Dvořáka zahrají benefiční koncert pro dětské pacienty Učitelé ZUŠ Antonína Dvořáka zahrají benefiční koncert pro dětské pacienty Tradice pomoci pokračuje – učitelé hudby a zpěvu připravili koncert na podporu … NEPŘEHLÉDNĚTE Policie v Příbrami rozdávala pokuty: Nepřipoutaní, mobily, drogy i zákazy řízení Policie v Příbrami rozdávala pokuty: Nepřipoutaní, mobily, drogy i zákazy řízení Policisté se v týdnu zaměřili na speciální dopravní kontrolu, která byla zaměřena … FOTOGALERIE Co je pro vás poslem jara? První čáp na komíně nebo sněženky? Co je pro vás poslem jara? První čáp na komíně nebo sněženky? Co je vlastně symbolem jara? Pro někoho je to návrat čápů na komíny, pro jiného první … FOTOGALERIE Jarní rituál, nebo sousedská válka? Jarní rituál, nebo sousedská válka? Jarní úklid se sirkou v ruce? Než škrtnete, zjistěte, jak pálit větve bez asistence … ZAJÍMAVOSTI Tipy na víkend: Den svatého Patrika, hokejové utkání a řada kulturních akcí Tipy na víkend: Den svatého Patrika, hokejové utkání a řada kulturních akcí Tento víkend si můžete vyzkoušet, jak asi vypadá atmosféra v tradiční irské hospodě, … NEPŘEHLÉDNĚTE Rožmitál čeká pestrý pátek: Jarní tvoření a Ping pongový ples k 50 letům stolního tenisu Rožmitál čeká pestrý pátek: Jarní tvoření a Ping pongový ples k 50 letům stolního tenisu Rožmitál pod Třemšínem čeká 13. března odpoledne a večer plné zábavy, kreativity a … KULTURA Tankování v Příbrami zdražuje. Konflikt na Blízkém východě rozhýbal ceny paliv Tankování v Příbrami zdražuje. Konflikt na Blízkém východě rozhýbal ceny paliv Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 36,90 Kč do 38,90 … AKTUÁLNĚ MG ROADSHOW míří opět do Příbrami MG ROADSHOW míří opět do Příbrami Už 17. a 18. března ožije areál společnosti AUTA s.r.o. v Příbrami velkou … KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě S příchodem teplejších březnových dní se na silnice vrátili motorkáři. Začátek sezony … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz