Šedivý o svém odvolání: Jsou to normalizační praktiky, vyhazují nepohodlné lidi
ROZHOVOR
15. prosince 2014 (06:19)
foto: pribram.cz
O výpovědi i o plánované koncepci sociálních a zdravotních služeb v Příbrami jsme si povídali s bývalým místostarostou města Příbram Ivanem Šedivým (ODS).
Jaké byly oficiální důvody vaší výpovědi?
Nevím, jaké jsou oficiální důvody, to vám musí říct na městě. Ale pokud jsem četl vyjádření současného starosty, tak je to proto, abych nemohl tahat za nitky. A já musím říct, že jsem nikdy netahal za nitky, takže nemůžu ani v budoucnosti. A pokud já vím, ta činnost, kterou jsem vykonával na městě, byla vždy se souhlasem rady, takže to nebyla individuální věc, ale kolektivní. Tento důvod, který uvádí pan starosta, je nepravdivý a moje odvolání je z politických důvodů, takže já jsem se stal v roce 2014 disidentem. Opět, kdy nastoupily estébácké složky do vedení, tak ty nepohodlné lidi vyhazují. Jsou to normální normalizační praktiky.
Takže v té výpovědi není žádný důvod?
To vám řeknu. Protože jsem odmítl nabízenou pozici. Oni mi ze zákoníku práce musí nabídnout nějakou práci. Nabídli mi vedoucího domova důchodců, ale znamenalo by to, že by byla vyhozena vrchní sestra. To se neslučuje s mými morálními zásadami a etikou, takže jsem to musel odmítnout. Abych se udržel na nějakou krátkou dobu někde a kvůli mě někoho vyhodili, to bych v životě neudělal. Já jsem trošku charakter narozdíl od těch ostatních.
Jak dlouho jste šéfoval této instituci a jak na tu dobu budete vzpomínat?
12 let. Budu na to vzpomínat velmi dobře a myslím, že i zaměstnanci a klienti. To, co dnes rozjíždí paní Ženíšková, mi přijde velmi neetické. Ona řídila farní charitu a mezi sociálními pracovníky ani zdravotníky se to nedělá - pomlouvat někoho jiného. Proč mi to nepřijde říct mezi čtyřmi očima a proč tyhle věci povídá na tiskových konferencích, než si to vyjasníme. Takhle se to nedělá a je to velké faux pas.
Nové vedení města chce sloučit sociální a zdravotní organizace do jednoho centra. Co si o tom myslíte?
Slyšel jsem o tom a větší hloupost jsem dlouho nečetl. Oni to prosadí, politickou sílu na to mají, ale je to nesmysl. Budete tam mít jesle, opilce, bezdomovce, staré lidi a tak dále. To je to, co bylo za komunismu a od čeho jsme se chtěli oprostit. Je to absurdní. Nové vedení radnice by si také mělo uvědomit, že ne všechno, co se dělá jinak, než oni si myslí, se dělá špatně. Existuje komunitní plánování a tam jsou přesně popsány potřeby, které jsou v regionu. My jsme přesně zapadali do komunitního plánu kraje. Pokud si paní Ženíšková myslí, že jsme něco vykonávali nedostatečně, tak je to tím, že nebyla poptávka po těchto službách.
Pan Vařeka hovořil o tom, že centrum by se mohlo stát nezávislé na městském rozpočtu a to právě díky tomu, že velká organizace by mohla dosáhnout na více dotačních titulů.
To je úplný nesmysl. Žádné jiné dotační tituly než ty, které jsme dostávali, není možné získávat. Je také potřeba si uvědomit, že na dotační tituly není právní nárok. Také hovořil, že jsme nedostatečně účtovali pojišťovnám zdravotní služby. Není to pravda, účtovali jsme v průměru více než jiné organizace. Pan Vařeka v tomto určitě odborník není a já si myslím, že jsme využívali všechny dotační tituly, včetně účtování zdravotním pojišťovnám. Nemá v tom pravdu.
Paní Ženíšková také hovořila na tiskové konferenci o tom, že služby v pečovatelském domě nejsou dostatečné a že odpoledne je "poskytuje" vrátný.
Ale takhle to není. Nechci to rozebírat. Nebyla dostatečná poptávka po odpoledních službách a naši klienti byli informováni, že například farní charita poskytuje pečovatelskou službu do 10 hodin do večera a oni si ji mohli objednat. My nemůžeme klienty nutit, a je to i v rozporu se zákonem, aby si služby vybírali pouze od nás. Ať si to paní Ženíšková přijde nejprve vyjasnit se mnou.
Ona hovořila i o tom, že by se sem mohli přibrat další zaměstnanci, kteří by poskytovaly ty odpolední služby.
No samozřejmě, že je to reálné. Všechno je reálné. Může se udělat pečovatelská služba i nonstop. Máme tu ale pět domů s pečovatelskou službou a vezměte si, jak by to bylo diskriminační oproti ostatním domům, které by tu odpolední péči neměly. Není možné preferovat jeden dům před ostatními. Podotýkám ale, že ta poptávka nebyla taková, aby to bylo ekonomicky přijatelné. Proto jsme klientům doporučovali využívat služby domácí péče a nebo pečovatelské služby farní charity, které prezentovala paní Ženíšková s tím, že jsou provozovány do 22 hodin.
Už víte, co budete dělat dál?
Mám dvouměsíční výpověď. Nějaké představy mám, ale zatím vám neodpovím. Musím obejít ty zaměstnavatele, kteří by přicházeli v úvahu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: MJ
Další články
Noční požár ubytovny v Příbrami: Hasiči evakuovali 35 lidí, zasahovalo několik jednotek
Krátce před jedenáctou hodinou večerní byl vyhlášen poplach kvůli požáru na ubytovně v …
Je Příbram bezpečné město? Data i názory obyvatel dávají jasnější obrázek
Pocit bezpečí je jedním ze základních ukazatelů kvality života ve městě. Jak si v …
ANKETA
Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Spouštíme velkou sladkou anketu!
Milovníci sladkého, pozor. Hledáme podnik, kde v Příbrami dělají ty nejlepší dorty, …
ANKETA
Policisté hledají čtrnáctiletou Vanesu. Naposledy byla viděna v Mníšku pod Brdy
Policisté z Příbrami vyhlásili pátrání po čtrnáctileté Vanese Badžové, která odešla z …
Medvědí česnek je vitaminová bomba. Jen dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou
S příchodem jara se v českých lesích a hájích začínají objevovat první porosty …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hvězda Četnických humoresek Alena Antalová v Příbrami: „Každý den mě učí.“
Festival Sherlock v příbramském Divadle Antonína Dvořáka přivítal herečku Alenu …
ROZHOVOR
Samoobslužné pokladny: Trend, který nezastaví ani vztek zákazníků
Samoobslužné pokladny rozdělují zákazníky skoro jako politické názory. Jedni je …
Bolí vás hlava? V Nizozemsku vám na to dají… zmrzlinu
Zmrzliny s netradičními příchutěmi nejsou nic nového. Svět už viděl česnekovou, …
ZAJÍMAVOSTI
Vojenské lesy vydaly upozornění pro návštěvníky: Cesta k zámečku Tři Trubky bude dočasně omezená
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) vydaly varování všem návštěvníkům. V pondělí 16. a v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bioodpad v Příbrami končí i v lese. Městské lesy ukazují fakta, která část veřejnosti nechce slyšet
Povinný sběr bioodpadu v Příbrami vyvolal mezi částí veřejnosti silné reakce. Někteří …
NEPŘEHLÉDNĚTE




