vývoj COVID-19
25. 1. 2021
Bezděkov 6
Bohostice 3
Bohutín 9
Borotice 5
Bratkovice 1
Březnice 47
Buková u Pb 5
Bukovany 2
Čenkov 3
Cetyně 2
Chotilsko 7
Chrást 2
Čím 11
Daleké Dušníky 1
Dlouhá Lhota 2
Dobříš 91
Dolní Hbity 8
Drahenice 2
Drahlín 13
Drásov 3
Drevníky 1
Dubenec 10
Dublovice 5
Dubno 4
Háje 8
Hluboš 2
Hlubyně 3
Horčápsko 1
Hřiměždice 4
Hudčice 1
Hvožďany 16
Jablonná 6
Jesenice 8
Jince 11
Kamýk n. V. 7
Klučenice 6
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 4
Kotenčice 1
Koupě 1
Kozárovice 2
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 3
Lešetice 3
Lhota u Pb 5
M. Hraštice 12
Milín 24
Modřovice 1
Mokrovraty 12
Nalžovice 5
Narysov 8
Nechvalice 4
Nečín 4
Nedrahovice 3
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 6
Nové Dvory 7
Nový Knín 15
Občov 4
Obecnice 15
Obořiště 10
Obory 1
Ohrazenice 1
Osečany 1
Ostrov 1
Petrovice 15
Pičín 9
Počaply 1
Podlesí 17
Příbram 307
Příčovy 5
Prosen. L. 2
Radětice 1
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 36
Sádek 3
Sedlčany 31
Sedlec-Prč. 34
Smolotely 5
Solenice 14
Stará Huť 11
Štětkovice 1
Svaté Pole 3
Svatý Jan 2
Tochovice 11
Třebsko 8
Trhové Dušníky 5
Velká Lečice 2
Věšín 3
Višňová 6
Volenice 7
Voznice 4
Vrančice 1
Vranovice 1
Vys. Chlumec 5
Vysoká u Příbramě 3
Zalužany 4
Zduchovice 1

Se zmijí se na jaře můžete setkat i ve městě. Dbejte opatrnosti, radí veterinář

Nepřehlédněte
18. dubna 2020   (09:08)
Se zmijí se na jaře můžete setkat i ve městě. Dbejte opatrnosti, radí veterinář

Zmije je poměrně malý had, a přestože náš jediný jedovatý, nedisponuje takovým množstvím jedu, aby byl pro zdravého dospělého člověka nebezpečný. Pokud se však jedná o malé dítě nebo jedince trpícího alergií, mohou hrozit po uštknutí komplikace.


„Na svatého Jiří, vylézají hadi a štíři“
Zmije obecná je nejseverněji žijícím hadem a vyznačuje se poměrně velkou odolností vůči chladnému počasí. Setkat se s ní můžete už teď, přestože do svátku svatého Jiří, tedy 24. dubna, zbývá ještě pár dnů. Hada na fotografii zachytila čtenářka v Příbrami. „Zmije ležela na silnici mezi domy a parkovištěm v Šachetní ulici. Bohužel již byla mrtvá," uvedla.

Zmije je poměrně malý had, a přestože náš jediný jedovatý, nedisponuje takovým množstvím jedu, aby byl pro zdravého dospělého člověka nebezpečný. Pokud se však jedná o malé dítě nebo jedince trpícího alergií, mohou hrozit po uštknutí komplikace. Zmije se nikoho kousat nechystají, ale všetečný čtyřnohý miláček, který strká čumák, kam nemá, snadno může dojít k úhoně. 
S přibývajícím slunečním svitem se i tento had pomalu probouzí a vyhledává slunná místa. Nejčastěji na něj můžeme narazit na okrajích stromových porostů, v hromadách kamenných sutí a podobně. Zmije je v tomto období většinou ještě méně aktivní. K útoku na psa ale přesto může dojít např. při nešťastném šlápnutí nebo jiném kontaktu s hadem. Riziko akutní otravy závisí na velikosti hada, množství jedu, velikosti psa a místě uštknutí. V místě kousnutí většinou nalezneme jednu nebo dvě malé ranky, rychle se rozvíjí otok, pročervenání nebo promodrání kůže. Pes může začít projevovat šokový stav, dechové problémy, slabost, zvracení. Důležité je co nejvíce minimalizovat další pohyb psa. Nejlépe uchopením do náruče. Pokud je to možné, místo nad poraněním mírně zaškrtit a dopravit na nejbližší veterinární pracoviště. Vhodné je i zároveň k veterináři zavolat, ten vás jistě bude rychle navádět, co je třeba akutně udělat na místě,“ radí MVDr. Pavel Vokrouhlík.
Každé jaro se pravidelně šíří poplašné zprávy a obavy ze zvýšeného výskytu zmijí. Nejedná se však o přemnožení, pouze jsou hadi díky ještě nerozbujelé vegetaci více viditelní. Také samci jsou aktivní při vyhledávání samiček, dokonce mezi sebou často soupeří v přetlačování přední částí těla. S létem jako by se po samcích slehla zem. Zatímco samičky se dál sluní, aby prohřály zárodky mláďat ve svém těle. Zmije totiž rodí živá mláďata. K porodu dochází v září.

Kde na zmiji nejčastěji narazíme?
Na krajích lesa, u hřbitovních zídek, na březích potoka. A vždycky spíš ve vyšších polohách. V nížinách okolo dvou set metrů nad mořem, což platí pro Prahu a okolí, se zmije prakticky vůbec nevyskytuje. Jediným hadem, na kterého tady naopak můžete narazit velmi často, je nejedovatá užovka. I ta sice může bolestivě kousnout v obraně, ale nemá žádný jed. Většinou si ji lidé pletou právě se zmijí, která se pozná podle typické klikaté čáry na hřbetě a taky podle očí. Na rozdíl od užovky má zmije místo očí štěrbinky, užovka má oči kulaté. A právě za očima zmije jsou váčky, v nichž se tvoří jed. Působí rychle. Jeho následky jsou vidět už za několik minut: malátnost, křeče svalstva, hůře se dýchá, dá se pozorovat třeba třas očního víčka až obrna svalstva. Místo uštknutí je necitlivé. Nastoupit může nevolnost, zvracení, průjmy, velké pocení. Všechny příznaky trvají dva až tři dny, úplně se však z uštknutí uzdravíte až za dva týdny, kdy ustoupí i bolest.
Zmije může jen kousnout bez vypuštění jedu
Když se had pouze brání (neútočí na kořist s cílem ji zabít a sníst, což se netýká člověka, ale drobných hlodavců), nemusí při kousnutí ani vypudit jed. Takže ne každé zmijí uštknutí znamená, že se do těla člověka dostal jed. Že jej zmije vypustila, poznáte podle toho, že se kolem místa kousnutí rychle vytvoří otok. Ten ovšem vydrží dlouho, několik dnů, a nepříjemně bolí.
Co dělat, když vás tedy had kousne?
Kdysi se na táborech učilo, že v případě uštknutí je třeba ránu rozříznout, jed vysát, zaškrtit nohu kapesníkem nad ranou a pod ranou a do nemocnice. To už ale dávno neplatí.

Nic nerozřezávejte, nevysávejte a nezaškrcujte! To jsou zastaralé a dávno překonané rady. Když budete ránu pižlat, jen si do ní zanesete infekci. Vysávat jed taky nemá smysl, šíří se tělem rychle, navíc jej takto můžete přenést sliznicí v ústech ještě i na dalšího člověka. A nezaškrcovat, protože by to mohlo vést k poškození žil. Jednoduše sami nic moc nevyřešíte, nechte odbornou pomoc na lékařích. Je také dobré si pro účely první pomoci v nemocnici zapamatovat velikost (délku) hada a počet kousnutí. Z toho mohou totiž zdravotníci odvodit, jak velká dávka jedu se do těla dostala.
 
První pomoc při uštknutí:
* ránu lehce dezinfikovat, je-li čím
* něčím pokud možno sterilním ji překrýt
* neběhat, naopak zpomalit, aby se jed tělem nešířil tak rychle
* sundat věci, které by mohly poškodit tělo při otoku – šperky, prstýnky, náramky, botu, ponožku…
* vždy co nejrychleji pacienta dopravit do nemocnice
Hlavně nic nepodceňovat
Když se uštknutý člověk dostane do nemocnice, neznamená to nutně, že vždy musí dostat protijed. Jednak jej menší nemocnice ne vždycky mají, séra mají omezenou dobu použitelnosti a jsou drahá, takže nemocnice jich v zásobě moc nemívají. A podání séra ani nemusí být nutné, vždy se dává jen dětem a alergikům. Záleží na tom, jak se vyvíjí stav pacienta. Jde však o to, že člověk musí být pod dohledem lékařů, protože kdykoliv může nastat vážná alergická reakce ústící až v anafylaktický šok a smrt.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Renáta Marcínová

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Dobříš zdemoluje budovu bývalého kina, na místě vznikne park Dobříš zdemoluje budovu bývalého kina, na místě vznikne park Stavba dobříšského kina byla dokončena v roce 1951. Po sedmdesáti letech bylo … Středočeský kraj chce dát na rozvoj obcí 578 milionů korun Středočeský kraj chce dát na rozvoj obcí 578 milionů korun Podávat žádosti lze od letošního 1. dubna do 28. června 2024. Pacienti s únavou nebo dušností po covidu by měli vyhledat lékaře Pacienti s únavou nebo dušností po covidu by měli vyhledat lékaře Pro další péči o pacienty, kteří mají po nákaze covidem-19 dlouhodobé následky, vzniká … Noční dobou od loupežníků zavražděn. Mrtvý farář ležel na železné posteli, ruce a nohy měl přivázány k jejím nohám Noční dobou od loupežníků zavražděn. Mrtvý farář ležel na železné posteli, ruce a nohy měl přivázány k jejím nohám Kriminální příběh z roku 1834 se odehrál v Březnici. Pachatelé a spolupachatelé … Přehledně: Kriminalita na Příbramsku vloni poklesla téměř o osm procent Přehledně: Kriminalita na Příbramsku vloni poklesla téměř o osm procent Nejvíce se na kriminalitě podílí majetková trestná činnost. Svatá Hora v roce 2020: Téměř 200 zrušených akcí, ale 1200 odsloužených mší Svatá Hora v roce 2020: Téměř 200 zrušených akcí, ale 1200 odsloužených mší Chystanými novinkami jsou výstava mapující stavbu svatohorských varhan a expozice o … Sněžení Příbrami štěstí nepřineslo. S Jabloncem prohrála o gól Sněžení Příbrami štěstí nepřineslo. S Jabloncem prohrála o gól Příbram venku v této ligové sezoně získala jen dva body a zůstává předposlední. Analýza zavedení povinných respirátorů vznikne během týdne Analýza zavedení povinných respirátorů vznikne během týdne Poptávka po respirátorech třídy FFP2 s nanovlákennou membránou byla ve středu, kdy se … Král: Granit ukázal, že radnice často tápe v tom, co vlastně chce Král: Granit ukázal, že radnice často tápe v tom, co vlastně chce Příbram si ponechá rekreační chatu Granit na šumavském Zadově a její provoz svěří …
Žena, která se v Příbrami otrávila oxidem uhelnatým, zemřela. Případ si převzala policie Žena, která se v Příbrami otrávila oxidem uhelnatým, zemřela. Případ si převzala policie Další ženu přepravil vrtulník ve vážném stavu do plzeňské nemocnice.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz