Schwarzenbergovy ostatky uložila rodina do hrobky u zámku Orlík
10. prosince 2023 (13:01)
foto: Schwarzenberská knížecí hrobka u zámku Orlík/PR
Bývalý ministr zahraničí, poslanec, senátor, hradní kancléř Václava Havla a příslušník jednoho z nejstarších evropských šlechtických rodů Karel Schwarzenberg zemřel 12. listopadu ve Vídni, bylo mu 85 let.
Ostatky Karla Schwarzenberga uložila dnes rodina do hrobky u zámku Orlík. Stalo se tak v den, kdy by bývalý politik a příslušník starobylého šlechtického rodu úzce spjatého s historií českých zemí oslavil 86. narozeniny. Uzavřený obřad, na který se sjeli hosté ze zahraničí, skončil zhruba v 13:30.
Už v sobotu, kdy se uskutečnila zádušní mše v pražské katedrále svatého Víta, poděkovala za rozloučení v Česku s jejím otcem Schwarzenbergova dcera Anna Karolína. "Děkuji všem, kdo přišli do katedrály, před ni nebo sem na koncert," řekla Schwarzenbergová na večerním vzpomínkovém koncertě v pražském Lucerna Music Baru.
Desítky aut začaly přijíždět na smuteční rozloučení do zámeckého parku v Orlíku nad Vltavu před polednem. Auta měla většinou zahraniční registrační značky. Kromě toho na parkovišti u nedalekého orlického zámku, k němuž měl Schwarzenberg silné citové pouto, zastavil luxusní autobus.
Bývalý ministr zahraničí, poslanec, senátor, hradní kancléř Václava Havla a příslušník jednoho z nejstarších evropských šlechtických rodů Karel Schwarzenberg zemřel 12. listopadu ve Vídni, bylo mu 85 let. V sobotu se konalo poslední rozloučení v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Následně pak urna se Schwarzenbergovými ostatky zamířila na Orlík. Pohřební vůz je přivezl do zámeckém parku odpoledne.
Zakladatel politické strany TOP 09 si vybral pro poslední odpočinek rodinnou hrobku u orlického zámku. Jde o místo, kde je uložena řada jeho příbuzných. Například bratr Bedřich, který zemřel v roce 2014. Ostatky dalšího bratra Františka byly na Orlík převezeny z rakouského Murau, kde má rodina také zámek. Zatím naposledy byly do hrobky v roce 2019 uloženy ostatky Schwarzenbergovy neteře Marie. Hrobka je výjimečná tím, že je tam pohřbeno několik velmi významných osobností. Především jde o Karla I. Filipa, jednoho ze slavných přemožitelů Napoleona, jehož ostatky byly do hrobky umístěny v roce 1865.
Schwarzenberg byl ve Vídni, kde sídlí jeho rodina, poslední dny před úmrtím hospitalizován kvůli dlouhodobým zdravotním problémům. Předtím byl v nemocnici v Praze. Jeho památku od listopadu uctili lidé při mších v místech spjatých s jeho životem, další se ještě uskuteční. Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána se bude konat zádušní mše 16. prosince. Povede ji vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn. Další mše se budou konat příští rok 9. ledna v rakouském Murau, 11. ledna v německém městě Schwarzenberg, 16. ledna v Sedlci u Kutné Hory, 17. ledna v Orlíku nad Vltavou a 18. ledna v Českém Krumlově.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•ČNB dnes spouští registr, který umožní posílat peníze na telefonní číslo
•Volby by v září vyhrálo ANO s náskokem před ODS, třetí by skončila SPD
•Poplatek za ČT vzroste o 25 korun na 160 korun měsíčně
Další články
Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně
Sociální sítě opět zaplavuje nový vztahový trend, který budí emoce i ostrou kritiku. …
LIFESTYLE
Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF
Jan Štěpánek z Pankration Gymu Příbram vybojoval na mezinárodním turnaji Balkan Open …
SPORT
Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí
ZŠ Březové Hory je jednou z mála škol v Příbrami, která staví výuku na slovním …
ROZHOVOR
Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut
Třicet studentů oboru Bezpečnostně právní činnost ze SOŠ Dubno si vyzkoušelo, jak …
FOTO
Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky
Příbram čeká nabitý sportovní víkend. Už 30. a 31. května se areál Nový rybník promění …
SPORT
Kociánek, drobný klenot brdských lesů
Když člověk prochází jarními Brdy, snadno přehlédne jednu z jejich nejpůvabnějších …
POZNÁVÁME BRDY
Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem
Příbramští záchranáři, policisté i hasiči zasahovali během několika hodin u série …
AKTUALIZOVÁNO
Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry
Ještě před pár lety byly běžecké kluby hlavně o sportu. Dnes se z nich stále častěji …
ZAJÍMAVOSTI
Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek
Začátek června tradičně patří dětem. Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, …
ZAJÍMAVOSTI
Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci
/FOTO, VIDEO/ Minulý pátek byla v Chráněné krajinné oblasti Brdy navrácena do přírody …
BLESKOVÁ ZPRÁVA




