Sbor dobrovolných hasičů z Podlesí oslaví 125 let od založení
24. září 2022 (07:33)
Další 4 fotografie v galerii
foto: archiv SDH Podlesí / se souhlasem
Během slavností akce si dnes návštěvníci prohlédnou zrekonstruovanou hasičskou zbrojnici.
Dobrovolní hasiči z Podlesí u Příbrami za sebou mají nabitý měsíc. „V první polovině září proběhl závod Brdsko-vltavská šedesátka na hřišti za účasti 250 lidí. Třetí zářijovou sobotu se soutěžilo v rámci Dětské příbramské hasičské ligy a hned v neděli jsme jeli do Sedlčan na krajské setkání přípravek a další kolo Brdsko-vltavské šedesátky do Zaječova,“ jmenuje starosta Sboru dobrovolných hasičů Podlesí (SDH) Willy Hohl starší program uplynulých týdnů. V sobotu 24. září si Podlesští připomenou 125. výročí vzniku sboru, během dne si veřejnost prohlédne zrekonstruované prostory hasičské zbrojnice.
Dobrovolný sbor vznikl v Podlesí v roce 1897, prvním starostou se stal Jan Bedřich, který stejnou funkci zastával i v obci. Prvního veřejného cvičení se 34 jeho členů zúčastnilo o rok později, spolu se sbory z Březových Hor, Příbrami, Dubna, Obecnice, Německé a Vysoké Lhoty. V následujících letech byli místní hasiči oceňování za statečné hájení požárů na Březových Horách a v Německé Lhotě. Sbor pomáhal také finančně, v roce 1920 věnoval 58,60 korun pražským vdovám a sirotkům po padlých. Veřejné cvičení v roce 1933 se poprvé konalo s motorizovaným strojem, jež byl zakoupen po mnoha prosbách a obtížích při požárech hašených zastaralou technikou.
Koncem padesátých let si hasiči postavili vlastními silami při tzv. akce Z novou požární zbrojnici. V centru zájmu bude základna hasičů i během sobotních oslav. Od 10.00 do 13.30 se otevře všem, kteří si chtějí prohlédnout její zrekonstruovanou podobu. „Přistavovalo se celé patro budovy, kde se nyní nachází velká pohybová místnost, šatna nebo také malý společenský prostor a toalety,“ popisuje Willy Hohl. Místní hasiči vedou od roku 2000 kroužek mladých hasičů pro děti a mládež od tří do patnácti let a do pohybové místnosti, vybudované z dříve nevyužívané půdy, hodlají přesunout zimní aktivity. Dělit se o ni budou také s mateřskou školou nebo kroužkem stolního tenisu.
Od 15.00 se koná veřejná schůze SDH. „Předáme medaile ‚tahounům‘ sboru a za věrnost,“ přibližuje starosta jeden z bodů programu, během nějž se bude také vzpomínat na 125letou existenci sboru. Od páté odpolední následuje volná zábava a posezení s hudbou.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: SDH Podlesí
pribram.cz
pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Profesionální hasiči v Příbrami oslavili 50 let od svého vzniku
•U požáru vzduchotechniky v budově výrobny lahůdek ve Lhotě u Příbramě zasahovaly tři hasičské jednotky
•Déšť spláchl Příbramsko: Hasiči řešili od rána dvě desítky událostí
Další články
Tropické vedro udeří o víkendu naplno. Bude dusno a hrozí i bouřky
Česko čeká o víkendu vlna velmi vysokých teplot. V sobotu i v neděli budou teploty na …
AKTUÁLNĚ
Fantova louka znovu v centru dění. Po vítání ptačího zpěvu přichází i zásadní zásah do sečení
Fantova louka je jedním z nejcennějších přírodních míst v Příbrami — a v poslední době …
AKTUÁLNĚ
Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale společnost
Je to trend, o kterém se dlouho šeptalo — a teď ho potvrzují i velké sociologické …
LIFESTYLE
Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena
Rozsáhlý požár traktoru v plném rozsahu zcela zablokoval v pondělí odpoledne provoz na …
AKTUALIZOVÁNO
/FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále!
Flag fotbalisté Příbram Bobcats zažívají další výjimečný rok. Po třech českých …
SPORT
Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře
Myslivost dnes zdaleka neznamená jen péči o zvěř a tradice předávané z generace na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Po deseti letech zpět — a rovnou ve velkém. Hornické slavnosti strhly Příbram i přes páteční déšť
Příbram má za sebou jeden z nejvýraznějších víkendů posledních let. Hornické slavnosti …
FOTOGALERIE
Březnické gulášování na starém kluzišti: Vůně, skvělá zábava a dvanáct soutěžních týmů přilákaly stovky lidí
Šestý ročník oblíbeného Březnického gulášování proměnil uplynulou sobotu staré …
FOTOGALERIE
Pravomocné rozsudky k pádu domu v Hailově ulici: odpovědnost nese zhotovitel, nikoli LDM Group
Pravomocné rozsudky Okresního soudu v Příbrami a Krajského soudu v Praze potvrdily, že …
Hřiměždice znovu ovládne adrenalin. Highjump letos přiveze evropskou špičku i rekordmana světa
Lom v Hřiměždicích se letos 7. a 8. srpna znovu promění v centrum adrenalinu a …
NEPŘEHLÉDNĚTE








