27. 6. svátek má Ladislav

Sbírka potravin vynesla 440 tun zboží pro potřebné, dosud nejvíc

22. listopadu 2020   (16:57)
Sbírka potravin vynesla 440 tun zboží pro potřebné, dosud nejvíc
foto: ribram.cz

Z toho 396 tun potravin a 44 tun hygienických potřeb.


V sobotní sbírce potravin v Česku lidé v obchodech darovali 440 tun zboží pro potřebné. Z toho 396 tun potravin a 44 tun hygienických potřeb. Je to dosud nejvíc v této akci. ČTK to dnes sdělila ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Sbírka přitom pokračuje v e-shopech a další zboží zřejmě přinesou slíbené firemní a komunitní sbírky. Rekordní výsledek má akce i přesto, že ji letos doprovázela bezpečnostní opatření proti šíření nemoci covid-19.

Lidé mohli v sobotu ve stovkách obchodů nakoupené zboží darovat za pokladnami do připravených nákupních vozíků. "I přes extrémně náročné hygienické podmínky proběhla sbírka ve všech 603 prodejnách bez problémů," uvedli organizátoři v tiskové zprávě. Sbírka byla podle nich letos důležitější než v jiných letech, protože koronavirová epidemie způsobila výrazný nárůst počtu lidí v tíživé životní situaci, což sklady potravinových bank vyprázdnilo.
Situaci potravinovým bankám letos navíc zkomplikovalo to, že jarní sbírka byla kvůli první vlně epidemie zrušena. "Zásoby se tak ve skladech potravinových bank dostaly na minimum. Moc děkujeme všem dárcům, kterým není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením," podotkla Láchová. Získané zboží potravinové banky roztřídí a předají neziskovým organizacím, které je rozdělí samoživitelkám, osamělým seniorům, rodinám v krizi, bezdomovcům či lidem s psychickým a tělesným postižením.

Už dříve Láchová uvedla, že za září a říjen se zvýšil zájem o pomoc potravinových bank zhruba o 40 procent. Mezi novými žadateli jsou zvláště lidé, kteří přišli kvůli koronaviru o práci nebo mají minimální příjmy.
Nakoupené zboží mohli lidé v sobotu nechat za pokladnami mezi 08:00 a 18:00 v některých prodejnách řetězců Albert, Billa, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, Rossmann a Tesco. Mohou také nejméně do 1. prosince darovat připravené balíčky přes internetový obchod sítě Tesco a Rohlik.cz. Do počátku prosince také Tesco prodloužilo sbírku za pokladnami. "Přislíbeny jsou rovněž firemní a komunitní sbírky," uvedli organizátoři. Už sobota ale překonala výnos potravinové sbírky z loňského podzimu, při které se pro potřebné vybralo 330 tun potravin a 52 tun drogistického zboží.

Mimořádnými dary se chystají přispět také obchodní řetězce, uvedli jejich zástupci. Třeba Tesco dary svých zákazníků zvýší dalšími potravinami o 20 procent, Penny Market namísto aktivního zapojení do podzimní sbírky věnuje čtyři miliony korun. Rohlik.cz přidá deset tun potravin, Globus daruje zboží za 370.000 Kč. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza připomněl, že obchodní řetězce věnují potravinovým bankám zboží průběžně po celý rok. "Například letos to za deset měsíců bylo bezmála 5000 tun potravin," uvedl.
Do organizace sbírky zasáhla epidemie koronaviru. Na sběrném místě byli maximálně dva dobrovolníci s ochrannými prostředky a předávka darovaného zboží byla bezkontaktní. Zatímco loni se do sbírky zapojilo přes 4000 dobrovolníků, letos jich bylo asi 600.

Potravinovou sbírku organizuje Česká federace potravinových bank a potravinové banky ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu, Asociací společenské odpovědnosti a neziskovými organizacemi Charita ČR, Armáda spásy, Naděje a Slezská diakonie. Sbírka se pořádá od roku 2013, loni poprvé se uskutečnila dvakrát ročně.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
pribram.cz
autor: Jakub Pečenka








Další články

Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu … AKTUÁLNĚ Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech … ZAJÍMAVOSTI Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu. Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu. Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk … ZDRAVOTNICTVÍ Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A … ROZHOVOR U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii … AKTUALIZOVÁNO Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život V přítmí brdského lesa pod korunami staletých stromů vyrůstá každé jaro nová generace … POZNÁVÁME BRDY Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco … AKTUÁLNĚ Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u … NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz