Sbírat nebo ne? S jedlými druhy muchomůrek a nejedlými hřiby seznámí odborník
5. září 2024 (19:00)
foto: ilustrační, Pixabay – Michal Jarmoluk
Přednášku v obecnickém Infocentru VLS ČR povede v sobotu 7. září mykolog Oldřich Jindřich.
Vzhledem k „houbově“ nepříznivému počasí mění obecnické informační centrum Vojenských lesů a statků ČR (VLS) avizovaný program. Původně plánovaná vycházka v sobotu 7. září se sice ruší, o setkání s mykologem ale zájemci nepřijdou. „Aktuálně v našich lesích nic neroste nebo pouze náhodně, proto sobotní program proběhne formou přednášky,“ vysvětluje Kristýna Brokešová z Infocentra VLS Obecnice.
Přednášku povede člen České společnosti mykologické a České vědecké společnosti pro mykologii Oldřich Jindřich, který je rovněž předsedou mykologického kroužku v Hořovicích. Seznámí např. s jedlými odrůdami ryzců. Dozvíte se, které druhy muchomůrkovitých hub jsou jedlé, a naopak, které hřibovité houby jsou nejedlé.
„Z muchomůrkovitých hub se chce Oldřich Jindřich konkrétně věnovat václavkám, růžovkám (masákům), čirůvkám, lakovkám – obecné, ametystové. Z nejedlých hřibovitých by to pak měl být hřib žlučník (takzvaný hořčák), hřib kříšť, hřib medotrpký. Možná zmíní i hřib satan, ten se ale běžně v Brdech nevyskytuje. Z jedlých ryzců pak ryzce pravého a smrkového, ryzce syrovinku, a jak je nezaměnit s nejedlým ryzcem kravským. Druhů bude ale jistě představeno více,“ upřesňuje Kristýna Brokešová.
Téma se zřejmě dotkne i důvodu, proč přednáška nahradila výšlap do terénu. Tedy že kvůli velkému suchu a horku houby v Brdech nerostou. „Vliv klimatické situace na výskyt hub je určitě patrný, úbytek hub v našich lesích pozorují všichni místní. Již druhé léto v řadě není takřka co sbírat, na odborné vysvětlení pana Jindřicha jsem zvědavá,“ dodává Kristýna Brokešová.
Přibližně dvouhodinová přednáška začíná v Infocentru VLS Obecnice v 9.00. Malé účastníky v jejím průběhu zabaví vyrábění v tvořivé dílně. Zájem o účast na přednášce pište na e-mail ic.obecnice@vls.cz.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Na vrchol brdského Toku se vrátil tetřev. Tentokrát jako dřevěný reliéf
•Třítrubecký zámeček v Brdech už nyní v září uvítá první nocležníky
•Začátek září bude nadprůměrně teplý a s minimem deště
Další články
Spropitné v Česku čeká změna. Sedm procent bez daně a levnější nealko
Spropitné, které už nebude viset v šedé zóně, levnější nealko v restauracích a návrat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Auto narazilo do stromu v Obecnické ulici, na místo letěl vrtulník
V Obecnické ulici zasahovaly v úterý 10. března těsně po 15. hodině všechny složky …
AKTUALIZOVÁNO
Mladé ženy v první linii. Sexuální obtěžování zůstává v práci podceňovaným problémem
Se sexuálním obtěžováním na pracovišti se v České republice setkala přibližně pětina …
Paratriatlonista Tománek chystá extrémní sezonu. Dva ironmany za dva dny i boj o světové tituly
Paratriatlonista Jan Tománek představil své sportovní plány na rok 2026. …
SPORT
Překročili jsme hranici, o které se nám dřív ani nesnilo.
Dosáhli jsme na metu, kterou jsme v historii pribram.cz ještě nikdy nepřekročili: více …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nafta už překročila čtyřicetikorunovou hranici
Motoristé v Česku v posledních dnech znovu připlácí za tankování. Ceny benzínu i nafty …
AKTUÁLNĚ
Fanoušci mohou rozhodnout. Sportovec Příbramska 2025 vstupuje do finále
Anketa Sportovec Příbramska 2025 míří do svého finále a právě teď mají slovo také …
ANKETA
Slyšíte ten podivný zvuk z výšin? To krajinou znovu táhnou jeřábi popelaví
Začátek jara v naší krajině často neoznamují jen první květy nebo zpěv skřivanů. Možná …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor na podomní „řemeslníky“. Policie varuje hlavně seniory
Policisté upozorňují na případy podomních „řemeslníků“, kteří se pohybují po městech a …
Motorka spadla při nakládání. A pak si sama zavolala pomoc
Stačila chvilka nepozornosti při nakládání motocyklu a v Dobříši byl hned poplach. …
ZAJÍMAVOSTI




